Slovenské potraviny bojujú o prežitie

hlavná foto
Trvanie: 16.02.2018
Miesto: Denník Pravda
Mesto/obec: Bratislava
Štát: Slovensko

Slovenských potravín v obchodoch z roka na rok ubúda. Aj keď potravinári tvrdia, že by za vhodných podmienok dokázali pokryť až 80 percent celkovej spotreby, na pultoch predajní má domáci pôvod už len čosi viac ako tretina výrobkov. Podarí sa tento trend zvrátiť, alebo je už neskoro? Je zarážajúce, ako sa zo Slovenska, ktoré bolo kedysi v potravinárstve sebestačné, stala krajina, kam sa väčšina týchto produktov dováža. Ako dokazujú pravidelné prieskumy, podiel slovenských potravín v ponuke obchodných reťazcov sa z 50 percent v roku 2011 prepadol na vlaňajších 37,2 percenta. Väčšina výrobkov na pultoch pochádza z cudziny, výnimkou je iba mlieko, minerálky a alkoholické nápoje. A to navzdory tomu, že sa problém snažili riešiť už viacerí ministri pôdohospodárstva. Tému približuje v denníku PRAVDA redaktor Radovan Krčmárik.

„Slovenský potravinársky priemysel volá o pomoc," vystihla situáciu riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska Jana Venhartová. Hlavnú príčinu tohto stavu vidí v neustálom poklese konkurencieschop­nosti slovenského potravinárstva. Ako pripomína, zatiaľ čo v Európskej únii je tento priemysel najväčším výrobným odvetvím (má až 16,5-percentný podiel na priemyselnej produkcii) a zároveň je aj najväčším zamestnávateľom (s podielom 14,3 percenta), u nás je údajne na „periférii záujmu".

„Keď sa pozrieme na hrubú potravinársku produkciu na Slovensku, s 3,8 miliardy eur sme na chvoste európskych krajín. Na porovnanie, rovnako veľké Dánsko má štyriapolnásobne vyšší objem produkcie. V pomere hrubej potravinárskej produkcie k HDP je za nami v rámci EÚ už len Malta," zdôraznila Venhartová.

Ako dodala, problémom je, že slovenskí potravinári nedokážu cenami konkurovať lacným výrobkom z dovozu. Opatrenia vlády, ktoré sa v posledných rokoch zavádzajú, podľa nej túto priepasť ešte väčšmi prehlbujú. Napríklad prijatím nového zákona o odpadoch v roku 2016, následkom čoho potravinárom až sedemnásobne stúpli náklady na recykláciu a zhodnocovanie odpadov z obalov. Venhartová však upozornila i na ďalšie nevhodné kroky.

„Jednostranné zameranie vlády na automobilový priemysel a veľké investície nás začína pomaly dobiehať. Vidiek na Slovensku upadá a vyľudňuje sa. Potravinársky priemysel je absolútne mimo záujmu vlády. Má pritom obrovský potenciál priniesť do regiónov rozvoj a zamestnanosť – a, samozrejme, na naše pulty kvalitné a zdravé potraviny. Pokiaľ sa na tento problém nezačne poukazovať, naše pulty ovládnu lacné potraviny zo zahraničia a nám ostane len držať si palce, aby sa veľké automobilky, ktoré držia celý hrubý domáci produkt, nerozhodli odísť zo Slovenska," nešetrila kritikou riaditeľka.

Jej tvrdenie o vplyve na zamestnanosť podporujú i skúsenosti zo zahraničia. Ako napríklad v decembri 2016 informoval rakúsky denník Der Standard, už len keby sa namiesto dovezených potravín predalo o desať percent viac domácich, pribudlo by v krajine až 21-tisíc pracovných miest. To je množstvo, ktoré zodpovedá celkovému počtu nezamestnaných vo dvoch rakúskych spolkových krajinách (Burgenlandsko a Vorarlbersko).

Súčasne by to HDP Rakúska zvýšilo až o 1,8 miliardy eur. Nehovoriac o tom, že potraviny od domácich výrobcov sú aj vzhľadom na rýchlejšie a kratšie dodávky na trh zdravšie a lepšie pre klímu i životné prostredie. Uvedené prepočty vychádzajú zo štúdie, ktorú vypracovala Univerzita Johannesa Keplera v rakúskom Linzi.

Podľa Venhartovej je podpora štátu pre náš agropotravinársky priemysel v porovnaní so susednými krajinami nedostatočná. Napríklad pred dvoma rokmi išlo zo štátneho rozpočtu Slovenska na podporu poľnohospodárstva len 9,3 milióna eur, zatiaľ čo v Česku až 150 miliónov, v Maďarsku 230 miliónov a v Rakúsku dokonca 319 miliónov eur. Na tento rok je vyčlenená suma pre slovenské poľnohospodárstvo ešte nižšia – už iba milión eur. „Tieto čísla hovoria samy za seba," zhrnula šéfka Potravinárskej komory.

Budúcnosť preto nevidí príliš nádejne. Hoci vybrané obchody zavádzajú tzv. regionálne pulty s domácimi potravinami, veľké zmeny to podľa nej neprinesie. „Vzhľadom na to, akú podporu dostáva potravinársky priemysel a akým spôsobom vláda podporuje konkurencieschop­nosť slovenského potravinárskeho priemyslu, je naivné očakávať, že sa toto číslo v najbližších rokoch výrazne zvýši," zdôvodnila Venhartová.

Aby sa nepriaznivý vývoj zmenil, treba podľa nej spraviť niekoľko opatrení. Napríklad vyčleniť z rozpočtu primerané finančné prostriedky na podporu agropotravinárskeho sektoru, a to vo výške aspoň 70 miliónov eur, a zastaviť úpadok konkurencieschop­nosti slovenského potravinárstva. To síce má dlhodobú tradíciu i obrovský potenciál a podľa Venhartovej aj kapacity na to, aby pokrylo až 80 percent spotreby potravín na Slovensku, no potrebovalo by investovať do obnovy technológií a inovácií.

„Potrebujeme viesť aj diskusiu so samosprávami združujúcimi obchodné reťazce a hľadať vhodné riešenia. V neposlednom rade je dôležité tiež vzdelávanie spotrebiteľov, aby vedeli, že kúpou potravín vyrobených na Slovensku podporujú rozvoj regiónov, a teda samých seba," uzavrela Venhartová.

Ministerstvo pôdohospodárstva pod vedením Gabriely Matečnej (nominantka SNS) tvrdí, že na podporu predaja slovenských potravín robí viacero projektov. „Najviditeľnejším marketingovým nástrojom je Značka kvality SK, ktorá označuje kvalitné slovenské produkty už 14 rokov. Minuloročnou novinkou sa stali takzvané regionálne pulty projektu „Chcem dodávať", vďaka ktorým môžu lokálni producenti dodávať svoje potraviny do obchodov vo vzdialenosti 50 kilometrov," uviedol Michal Feik z tlačového odboru ministerstva.

Spomenutý projekt sa podľa neho osvedčil, o regionálne produkty je po celom Slovensku veľký záujem a viacerí výrobcovia vďaka nemu dosiahli nielen znásobenie tržieb, ale prijali aj nových zamestnancov. Rezort spustil i ďalší projekt s názvom Národný potravinový katalóg, ktorý má zvýšiť podiel čerstvých a kvalitných potravín v prevádzkach hromadného stravovania, aké majú školy, nemocnice či sociálne zariadenia.

„Agrorezort zároveň dlhodobo upozorňuje, že slovenské potraviny sú pod prísnou kontrolou, a to od fariem a polí až po samotné pulty. Zvýšenie predaja slovenských potravín závisí aj od zlepšenia konkurencieschop­nosti poľnohospodárstva a potravinárstva, čomu by malo výrazne napomôcť spustenie projektu zelenej nafty v tomto roku, ako aj vytvorenie takzvaného rizikového fondu, ktorý pomôže poľnohospodárom v súvislosti s potrebami plynúcimi z klimatických zmien," vymenoval Feik.

Podľa Venhartovej je však „zelená nafta" (systémová podpora prostredníctvom daňových úľav) určená len pre poľnohospodárov, no potravinárov sa tento krok vôbec nedotkne. Ako Feik priznal, bolo by tiež potrebné nastaviť podporné mechanizmy na to, aby výrobcovia potravín mohli investovať do nových moderných technológií s cieľom priniesť nový sortiment inovatívnych produktov.

„Potrebujeme, aby sa potraviny spracovávali na Slovensku, vznikali nové pracovné miesta a pridaná hodnota ostávala doma. V tomto smere vieme aj z pohľadu slovenskej vedy a výskumu ponúknuť spoluprácu na vývoji produktov s vysokou pridanou hodnotou, čo je dnes základ úspechu," doplnil Feik.

To, že Slovensko bojuje za vyšší podiel domácich potravín na pultoch predajní, nie je pritom v Európe ničím nezvyčajným. Zaujímavé je, že hoci tento podiel v západných krajinách dosahuje až 80 percent, aj tam sa snažia situáciu zlepšiť. V Rakúsku napríklad nedávno zistili, že sú ľudia v otázke konzumu vlastenci – až 85 percent spotrebiteľov dáva prednosť domácim alebo regionálnym produktom.

 

CELÝ ČLÁNOK ČÍTAJTE

NA PORTÁLI DENNÍKA PRAVDA

https://peniaze.pravda.sk/spotrebitel/clanok/458236-slovenske-potraviny-bojuju-o-prezitie/

 

Počet zobrazení: 283xPrihlásenie • Pamätná izba v dome Martina Jonáša insitného maliara Kovačica - fotografia
 • Pamätná tabula na dome Martina Jonáša insitného maliara Kovačica - fotografia
 • Insitné umenie Kovačica - fotografia
 • Insitné umenie Zuzana Chalupová Kovačica - fotografia
 • Zuzana Vereská insitná maliarka Kovačica - fotografia
 • Thames Festival London - Slovenské centrum v Londýne - fotografia
 • Thames Festival London - Slovenské centrum v Londýne - fotografia
 • Prijatie krajanov o prezidenta Slovenskej republiky - fotografia
 • Thames Festival London - Slovenské centrum v Londýne - fotografia
 • Thames Festival London - Slovenské centrum v Londýne - fotografia
 • Thames Festival London - Slovenské centrum v Londýne - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - Justin Topoľský - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Pavol Hlásnik - Zväz Čechov a Slovákov v Rumunsku - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dušan Mikolaj - pamätný deň zahraničných Slovákov 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Milina Sklabinska - riaditeľka Ústavu pre kultúru Vojvodinských Slovákov - fotografia
 • Dušan Klimo - bývaly predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí - fotografia
 • Základný kameň pre pomník slovenského vysťahovalectva - Sad Janka Kráľa Bratislava - fotografia
 • Nadja Hammamberg - Slovenka žijúca vo Švedsku - fotografia
 • Milan Vetrák - predseda Úradu pre Slovákov žijúci v zahraničí - fotografia
 • Daniel Compagnon - Slovák žijúci vo Francúzsku - fotografia
 • Marián Tkáč - predseda Matice slovenskej - fotografia
 • Pamätný deň zahraničných Slovákov 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Pavol Podolay - Slovák žijúcic v Nemecku - fotografia
 • - fotografia
 • - fotografia
 • - fotografia
 • Ján Zoričák - Slovák žijúci vo Francúzsku - fotografia
 • Ján Zoričák - Slovák žijúci vo Francúzsku - fotografia
 • Ján Zoričák - Slovák žijúci vo Francúzsku - fotografia
 • - fotografia
 • - fotografia
 • Vlastimil Fabišík - Folklórny súbor Púčik Brno - fotografia
 • Jánošíkov Dukát - Česká republika - fotografia
 • Jánošíkov Dukát - Česká republika - fotografia
 • - fotografia
 • Rastislav Blažek - predseda Slovenské centrum Írsko - fotografia
 • Zbor poradcov predsedu ÚSŽZ zo zahraničia - fotografia
 • Pamätná tabula - gymnázium v Báčskom Petrovci - fotografia
 • - fotografia
 • - fotografia
 • Dolnozemský jarmok v Bratislave 2011 - fotografia
 • Kvetoslava Benková - koncert v Slovenskom rozhlase Bratislava - fotografia
 • Božena Farhart - Slovenka žijúca v Libanone - fotografia
 • - fotografia
 • Krajanská nedeľa Detva 2011 - fotografia
 • Krajanská nedeľa PFS Detva 2012 - fotografia

Naši partneri:Domov / O portáli / Mapa stránok / Registrácia / Kontakt

Copyright © 2011-2018 USZZ Všetky práva vyhradené
Stránky vytvoril a prevádzkuje Creativ line