Narodený: * 1936-05-19, Košice
† 2007-04-18, Praha

V šesťdesiatych rokoch 20. storočia chodili na futbalový štadióny Sparty Praha na Letnej fanúšikovia najmä kvôli nemu. Andrej Kvašňák bol totiž nielen skvelým dirigentom hry a brilantným technikom, ale aj veľkým zabávačom. Keď na staré kolená odišiel hrať do Belgicka, vykazoval sparťanský pokladník okamžite omnoho nižšie návštevy. Andreja Kvašňáka za všetky futbalové pocty a úspechy, o ktoré sa postaral v časoch veľkej slávy „železnej Sparty“, uviedol klub v roku 2006 do Siene slávy a fanúšikovia ho zvolili za „Sparťana storočia“.

Andrej Kvašňák sa narodil v Košiciach 19. mája 1936. Futbal mu bol daný do vienka, veď vyrastal v rodinnom dome na Watsonovej (bývalej Solovjevovej) ulici, iba pár metrov od starého štadióna. Po vojenčine (hral počas nej za Trenčín, Tankistu Praha a Duklu Pardubice) sa vrátil do Košíc. Za miestnu Jednotu odohral sezónu 1958/59, ale hneď po nej prestúpil do Sparty Praha. Bolo vtedy z toho veľké funkcionárske haló na linke Košice – Praha, všetko museli riešiť najvyššie telovýchovné orgány. Po prestupe z Košíc sa A. Kvašňák stal okamžite dirigentom Sparty a jeho vynikajúca  technika, prihrávky a prehľad na ihrisku očarili fanúšikov.

So Spartou Praha získal dva tituly (1965, 1967). Najnepríjemnejším zážitkom v jej drese bolo preňho štvrťfinále PEM na jar 1966. Po vyradení Lausanne Sports a Górnika Zabrze vyhrala Sparta prvý zápas nad Partizanom Belehrad na Letnej 4:1 (Kvašňák strelil tri góly), kdekto už videl mužstvo „rudých“ v ďalšom kole. Odveta v Belehrade sa ale skončila katastrofou: Sparta dostala výprask 0:5! Jej premožiteľ potom prešiel cez Manchester United až do finále…

V československej lige odohral A. Kvašňák v drese Sparty Praha 248 zápasov a za „rudých“ strelil 83 gólov. V rokoch 1969 až 1972 pôsobil v belgickom klube Mechelen, v sezóne 1972-1973 vo Viktorii Žižkov, v sezónach 1973-1974 a 1974-1975 v Turnove a nakoniec v sezóne 1976-1977 v Zličíne. Za československú reprezentáciu odohral celkom 47 zápasov a strelil 13 gólov. Dvakrát hral na majstrovstvách sveta, v roku 1962 v Chile získal striebro, kým v roku 1970 v Mexiku nepostúpil československý tím ani zo základnej skupiny. Z majstrovstiev Európy 1960 má A. Kvašňák bronz.

Andrej Kvašnák  bol na trávniku stratégom, režisérom, šéfom a strelcom. Mužstvu vedel vtlačiť štýl, bol dušou kolektívu. Diskutoval s rozhodcami, robil divadielka, padal, miatol súperových hráčov, pričom často to vyzeralo tak, že po ihrisku sa svojimi dlhými krokmi len prechádza. Vždy však vedel, kde má byť, kde sa bude rodiť akcia… „Muž, ktorý po ihrisku chodí, ale je vždy tam, kde treba,“ vystihovala Kvašnáka jedna z mnohých novinárskych charakteristík. Kvašňák nebol až taký vysoký ako pôsobil (182 cm). Dojem navodzoval práve jeho ležérny pohyb. To práve futbalový svet nechápal, pretože bol to Andrej, kto bol pri lopte vždy prvý. Nie div, že Angličania napísali: „Je najpomalší hráč, ktorý je všade najskôr.“ Bol označovaný za tvorivého umelca tvrdej futbalovej driny s nemotornou postavou, za umelca milujúceho tribúny. Bol nadelený veľkou mentálnou silou, patril k vzácnym víťazným typom a vždy veril, že jeho mužstvo vyhrá. Táto viera mu zostala aj po skončení futbalovej kariéry.

Na Letnej v Prahe patril A. Kvašnák k neprehliadnuteľným osobnostiam aj po skončení kariéry,  hoci sa nikdy nestal úspešným trénerom či funkcionárom. Jeden z najznámejších hráčov slovenskej a československej futbalovej histórie zomrel 18. apríla 2007 vo veku 70 rokov – v pražskej nemocnici na Bulovce podľahol rakovine pľúc. V tom čase bol rozvedený, mal dvoch synov a tri vnúčatá. Posledná rozlúčka sa konala na cintoríne v Prahe – Vinohradoch, kam sa s legendou prišli rozlúčiť davy ľudí. ,,Jeho smrť nás bolestne zasiahla. Všetky generácie sparťanov si ho veľmi vážili,“ povedal vtedajší prezident AC Sparta Praha, ďalší významný slovenský rodák v tomto klube, Jozef Chovanec.

(ľp)

Foto  www.sparta.cz
 

Citácie

Športový publicista Peter Fukatsch o štýle hry a manieroch A. Kvašňáka: „Pohyboval sa klátivo. Zdanlivo nebehal, kráčal. Ak súper zvolil na neho osobnú obranu, dokázal stáť na ihrisku bez pohnutia trebárs desať minút a s „bodyguardom“ sa zabávať. Potom ho obabral neopakovateľnou kľučkou. Viedol časté debaty s rozhodcami. Filmoval pády na pokutové kopy aj desaťmetrovými rybičkami a výrazom tváre smrteľnej bolesti. Vstal a smial sa.“

Bývalý hráč Spartaka Trnava, čs. reprezentant a fenomenálny futbalový strelec Jozef Adamec o Andrejovi Kvašňákovi: „Zábavný chlapec. Keď som proti nemu hral, neraz ma naštval. Keď bol spoluhráčom, bol najväčší kamarát. Mužstvo, za ktoré hral, malo šťastie, súperiace smolu. Skvelý futbalista.“

Denník SME, 20.4.2007

Jozef Vengloš, bývalý hráč i tréner Slovana Bratislava, reprezentačný kouč na ME 1980, MS 1982a1990, asistent trénera zlatej belehradskej zostavy z ME 1976, uznávaná osobnosť svetového futbalu, ktorá hrala spolu s Kvašňákom ešte za čs. mládežnícke reprezentácie, bol vedno s A. Kvašňákom na vojne v Dukle Pardubice: „Aký bol na ihrisku, taký bol aj v uniforme. Samý žart, na vojne vzácna vlastnosť. Patril som medzi verných poslucháčov jeho vtipov. Na ihrisku bol klasický prípad toho, že vo futbale môže vyniknúť malý, vysoký, územčistý, štíhly. Mal skutočne zvláštny pohyb, ale úžasne rýchle myslenie. Spracoval loptu v stotinke, už vtedy mal pred súperom poriadny náskok. Bol svetový hráč, ešte lepší, ako sa o ňom písalo.“

Denník SME, 20.4.2007

 

Odkazy

www.fotbal.idnes.cz

www.isport.blesk.cz

www.korzar.sme.sk

www.korzar.sme.sk

www.korzar.sme.sk