NAŠI A SVETOVÍ: 21 knižných fragmentov úspešných Slovákov v maratóne 200 stretnutí publicistky RTVS Ľubice Hargašovej s krajanmi

hlavná foto
Trvanie: 07.11.2016
Miesto: RTVS Radio Slovakia International
Mesto/obec: Bratislava
Štát: Slovensko

Krst knihy Naši a svetoví, pod ktorú sa podpísala v spolupráci s vydavateľstvom IKAR rozhlasová publicistka, v súčasnosti redaktorka Radio Slovensko International RTVS Ľubica Hargašová v preddverí osláv deväťdesiatky rozhlasového vysielania na Slovensku, spájal viacero príjemných, žičlivých i užitočných aspektov tretieho novembrového podvečera. Zážitkovosť uvedenia 21 rozhovorov so Slovákmi rozmanitého veku, profesijného zamerania i osobných záľub či osobnostného rozmeru, ktorí vytvárajú pozitívny obraz aj ohlas o našej vlasti v rôznych kútoch planéty.

Medzi Slovákmi, ktorí žijú v zahraničí, sú úspešní lekári, biológovia, matematici, ekonómovia, vysokoškolskí pedagógovia na prestížnych univerzitách. Rovnako tak piloti v medzinárodných leteckých spoločnostiach aj námorní dôstojníci, operní speváci, hudobní skladatelia, výtvarníci. Podľa aktuálnych odhadov žije a pracuje v zahraničí približne viac ako 300-tisíc  Slovákov. Majú pečať mimoriadne pracovitých ľudí, ktorí dosiahli úspech vlastným umom. húževnatosťou, sebadisciplínou a usilovnosťou. Vo svete sa pred nimi skláňajú, uznávajú ich kvality. Preto je až príliš často paradoxom, že my doma sa o nich dozvedáme len úchytkom, skôr náhodou, najskôr ak od známych, susedov. Ba až na niektoré výnimky (občas sa Slovákom žijúcim v zahraničí venujú tzv. mienkotvorné denníky či ich prílohy - Pravda, SME, Hospodárske noviny, pravidelne však napríklad Literárny týždenník, občasne ďalší týždenník Slovenské národné noviny, prirodzene aj štvrťročník Matice slovenskej SLOVENSKO) sa aj úspešní Slováci v zahraničí dostávajú do médií skôr sporadicky.

Spomínam to aj v súvislosti s doslova pionierskym počinom v našom mediálno-vydavateľskom priestore, aký zaznamenala dlhoročná rozhlasová publicistka Ľubica Hargašová, redaktorka Radia Slovakia International RTVS. Ľubka, ktorej hlas najmä jej kolegovia - rovesníci , ale aj "tradiční rozhlasoví poslucháči ctiaci si serióznosť žánrov, podnetný publicistický prístup a úctu nielen k faktografii, ale aj k ľudským osudom a príbehom", poznajú ešte z čias obľúbeného česko-slovenského Mikrofóra, objavného projektu pre mladých Rádio Elán, ako aj z niekdajšej ikonickej relácie Československého rozhlasu na Slovensku Modrá vlna (1961 - 1990), v spoločnosti svojich kolegov, priateľov a bývalých rozhlasových kolegov uviedla v priestoroch Štúdia 5 pod rozhlasovou pyramídou knihu rozhovorov s úspešnými Slovákmi, ktorí svoj talent, šikovnosť a um dokázali pretaviť v úspech v neraz tvrdej až nevypočítateľnej konkurencii v iných európskych či zámorských štátov.

Príjemný podvečer rozohrala pred mikrofónom dvojica Martin Hílek - Ľubica Hargašová. Moderátor podujatia postupne pozýval pred publikum aktérov a hostí prezentácie, ktorí rôznym vkladom i prítomnosťou pomohli k "malému zázraku", že kniha rozhovorov, ktorú vydalo Vydavateľstvo IKAR, uzrela svetlo sveta. Celkom prirodzene nemohla medzi nimi chýbať Mária Mikušová, šéfdramaturgička Radio Slovakia International, najmä však tí, ktorých Ľubica Hargašová v knihe, ktorá "špeciálne stihla" svoj krst v dňoch 90. výročia rozhlasového vysielania na Slovensku, približuje čitateľom - úspešní Slováci zo zahraničia. Kým prostredníctvom "skajpu" sa s tromi úspešnými dámami spojila postupne od New Yorku cez Cyprus až po Singapur, ďalší naši krajania, ktorí si za svoju prácu a talent vyslúžili za hranicami našej vlasti obdiv, sa krstu priamo zúčastnili: športový tréner Michal Buček z Hogkongu a Jana Andovská z New Yorku, ktorá svoj talent predviedla melodickými piesňami a sprievodnou hrou na gitare.

Unisono všetci spomínaní ocenili empatiu autorky rozhovorov, ktoré Rádio Slovensko každú nedeľu v čase po 15. hodine vysiela už štyri roky. Pričom s ozaj pozoruhodným ohlasom - tak v reakciách poslucháčov zo Slovenska, ako aj zo zahraničia. Často sú to priame odozvy od interviewovaných. Teda od ľudí, ktorých osudy – profesionálne aj ľudské – zachytáva Ľubica so zručnosťou skúsenej "rozhlasáčky" zväčša v chytľavo a informačne pružných 10-12 minútach predelených hudbou. (Žiaľ, formát "flešovej publicistiky" sa aj v Rádiu Slovensko viac ako udomácnil aj v takých formátoch, ktoré by si žiadali inú plnosť a teda aj minutáž zaujímavých výpovedí - pozn. Ľ. Pomichala.)

S Ľubkinými hosťami spred jej reportážneho mikrofónu sa priamo na Slovensku stretnete iba zriedkakedy. Zväčša, ako sa o tom píše v jednej recenzii - skice na vydanú knihu rozhovorov Naši a svetoví - na Vianoce. A predsa sú "obyčajne neobyčajní hrdinovia Ľubice Hargašovej" pre nás všetkých príkladom, že aj malá krajina, ako je Slovensko, môže svetu ponúknuť špičkových odborníkov. Je pritom úplne jedno, z akej oblasti. Medzi tenučkú vrstvu najuznávanejších vedcov sa húževnatosťou, vytrvalosťou a umom zaradili naši intelektuáli, talentom umelci, zručnosťou a poctivou prácou remeselníci. Čo bránilo týmto ľuďom, aby sa presadili u nás doma? Aké dôvody mali, že opustili domov? Kedy nastal prelomový moment, ktorý ich vymrštil medzi elitu? Vrátia sa niekedy? Na tieto a mnohé iné otázky odpovedajú v knihe "podnetov, emócií a vnemov úspešných Slovákov žijúcich v zahraničí" 21 z tých viac ako 200, ktorí sa nevzdali a kráčali za svojím snom.

Aby sa úspechy Slovákov vo svete nešírili len „šepkandou“, práve vďaka Ľubke Hargašovej v Rádiu Slovensko dostali vo vysielaní priestor rozhovory s osobnosťami, ktoré sa v rozličných oblastiach presadili vo svete. A teraz aj v písanom formáte, predsa len viditeľnejšom a najmä trvanlivejšom móde, než dokáže vyčariť prchavosť a pominuteľnosť rozhlasového prejavu. A tak hlboký úklon knihe Naši a svetoví. Aj preto vďaka za trpezlivosť, s akou Ľubica Hargašová preformátovala svoje rozhlasové rozhovory do príťažlivého písaného a tlačeného šatu.

Takto čierne na bielom zostane okrem iného to, že architekt Igor Marko sa vybral do Londýna iba na návštevu a dnes sa pýši parkom, ktorý vytvoril na skládke priemyselného odpadu. Že v paláci dubajského šejka varí Bratislavčan Juraj Kalna? Aj vedomosť o tom, že mladá vedkyňa Monika Gullerová, ktorá pred tromi rokmi prevzala ocenenie ako úspešná Slovenska šíriaca dobré meno svojej vlasti od šéfa slovenskej diplomacie Miroslava Lajčáka, má vlastné laboratórium v Oxforde.  V knihe nájdete ale aj ďalších špičkových a vo svete uznávaných Slovákov - marketingového mága v Nemecku Petra Littmanna či prevádzkovateľku deviatich reštaurácií v New Yorku Mariannu Alfa-Pejkovú.

Ak som v predchádzajúcich riadkoch neobišiel fakt, že Ľubica Hargašová patrí k stáliciam pred rozhlasovým mikrofónom či v štúdiách pod pyramídou Slovenského rozhlasu či predtým Československého rozhlasu na Slovensku, keď sa poslucháčom rôznych generácií prihovára už viac ako štyri desaťročia, potom jej tútostále sviežu a pre Ľubku typicky usmiatu publicistickú dlhovekosť pripomenuli aj viacerí jej bývalí kolegovia.

Po krste knihy (krehkým krčiažtekom sviežou pramenistou vodou z hôrnej slovenskej bystriny) ju kyticami či vľúdnym slovom, príjemnými spomienkami na tvorivé rozhlasové vysielania, radosti a sem-tam i neodmysliteľné stresy, ako aj úprimnými objatiami prišli pozdraviť aj bývalí kolegovia a rozhlasoví tvorcovia a priatelia, medzi inými Kvetka Slobodníková, Milan Moravčík, Miroslava Michalíková či Ľudo Pomichal z niekdajšej Hlavnej redakcie pre mládež a vzdelávanie, hudobní publicisti Vlado Franc (autor dlhodobo obľúbenej rozhlasovej relácie Túto hudbu mám rád) a Borivoj Medelský z Redakcie hudby, niekdajší športový rozhlasový reportér Peter Buček s manželkou Alenou (mimochodom ich syn Michal z Hongkongu knihu aj krstil), niekdajšia hlásateľka spravodajstva s nezabudnuteľne hebkým hlasom, moderátorka a brilantná tlmočníčka Mária Dacejová-Schlosserová s manželom, publicistka a marketingová manažérka SACR Alica Štrbavá, prirodzene Ľubkin manžel Miro Würfl a mnohí ďalší.

Ľubica Hargašová, ako sa priznala, z viac ako 200 rozhovorov odvysielaných v cykle Naši a svetoví stihla, takpovediac s termínovým nožom na krku, spracovať 21. Teda počet interviewovaných nebol zámerom, ani kalkulom. Skôr príjemne prijatým kompromisom v duchu hesla "všetko, čo sa stihne". To ale vonkoncom neuberá ani chĺpok na príťažlivosti výberu úspešných Slovákov, dynamike ich príbehov, odhaľovania zákutí zážitkov, nadčasových emócií, bytostných prežívaní, životných snov a plánov. Naopak, v pohode družnej debaty som Ľubke navrhol, že by nebolo od veci, aby sme si v pevnom zdraví ovlažení sviežou mysľou zapriali podobné stretnutie pri ďalšom vydaní magického čísla 21 interview s úspešnými Slovákmi aj o rok. A potom aj ďalších desať rokov, keď už je tých inšpiratívnych rozhovorov viac ako 200...

 

PS.

Nádhernú kyticu kvetov Ľubici Hargašovej, ako aj milý a úprimný prívet so  želaniami autorke knihy Naši a svetoví na znak úcty a vďaky za spôsob, ako Ľubka dlhoročne a systematicky príťažlivo prezentuje v RTVS v Rádiu Slovensko a RSI úspešných Slovákov žijúcich v zahraničí, poslal prominentný gratulant Lukáš Parízek, štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

 

TEXT A FOTO: ĽUDO POMICHAL

 

ZÁZNAM PRIAMEHO VYSIELANIA

Z PREZENTÁCIE KNIHY

ĽUBICE HARGAŠOVEJ

NAŠI A SVETOVÍ

http://www.teraz.sk/kultura/nazivo-krst-knihy-lubice-hargasovej/225991-clanok.html

Fotogaléria

Počet zobrazení: 692xPrihlásenie • Pamätná izba v dome Martina Jonáša insitného maliara Kovačica - fotografia
 • Pamätná tabula na dome Martina Jonáša insitného maliara Kovačica - fotografia
 • Insitné umenie Kovačica - fotografia
 • Insitné umenie Zuzana Chalupová Kovačica - fotografia
 • Zuzana Vereská insitná maliarka Kovačica - fotografia
 • Thames Festival London - Slovenské centrum v Londýne - fotografia
 • Thames Festival London - Slovenské centrum v Londýne - fotografia
 • Prijatie krajanov o prezidenta Slovenskej republiky - fotografia
 • Thames Festival London - Slovenské centrum v Londýne - fotografia
 • Thames Festival London - Slovenské centrum v Londýne - fotografia
 • Thames Festival London - Slovenské centrum v Londýne - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - Justin Topoľský - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Pavol Hlásnik - Zväz Čechov a Slovákov v Rumunsku - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dušan Mikolaj - pamätný deň zahraničných Slovákov 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Milina Sklabinska - riaditeľka Ústavu pre kultúru Vojvodinských Slovákov - fotografia
 • Dušan Klimo - bývaly predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí - fotografia
 • Základný kameň pre pomník slovenského vysťahovalectva - Sad Janka Kráľa Bratislava - fotografia
 • Nadja Hammamberg - Slovenka žijúca vo Švedsku - fotografia
 • Milan Vetrák - predseda Úradu pre Slovákov žijúci v zahraničí - fotografia
 • Daniel Compagnon - Slovák žijúci vo Francúzsku - fotografia
 • Marián Tkáč - predseda Matice slovenskej - fotografia
 • Pamätný deň zahraničných Slovákov 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Pavol Podolay - Slovák žijúcic v Nemecku - fotografia
 • - fotografia
 • - fotografia
 • - fotografia
 • Ján Zoričák - Slovák žijúci vo Francúzsku - fotografia
 • Ján Zoričák - Slovák žijúci vo Francúzsku - fotografia
 • Ján Zoričák - Slovák žijúci vo Francúzsku - fotografia
 • - fotografia
 • - fotografia
 • Vlastimil Fabišík - Folklórny súbor Púčik Brno - fotografia
 • Jánošíkov Dukát - Česká republika - fotografia
 • Jánošíkov Dukát - Česká republika - fotografia
 • - fotografia
 • Rastislav Blažek - predseda Slovenské centrum Írsko - fotografia
 • Zbor poradcov predsedu ÚSŽZ zo zahraničia - fotografia
 • Pamätná tabula - gymnázium v Báčskom Petrovci - fotografia
 • - fotografia
 • - fotografia
 • Dolnozemský jarmok v Bratislave 2011 - fotografia
 • Kvetoslava Benková - koncert v Slovenskom rozhlase Bratislava - fotografia
 • Božena Farhart - Slovenka žijúca v Libanone - fotografia
 • - fotografia
 • Krajanská nedeľa Detva 2011 - fotografia
 • Krajanská nedeľa PFS Detva 2012 - fotografia

Naši partneri:Domov / O portáli / Mapa stránok / Registrácia / Kontakt

Copyright © 2011-2018 USZZ Všetky práva vyhradené
Stránky vytvoril a prevádzkuje Creativ line