Trvanie: 22.01.2021
Miesto: Slovenský inštitút Rím
Mesto/obec: Rím – Bratislava
Štát: Taliansko – Slovensko

Facebooková stránka Slovenského inštitútu v Ríme uvádza vo videoprezentácii novú publikáciu Milan Rastislav Štefánik a vznik Česko-Slovenska v dokumentoch piatich svetadielov, ktorej autorom je slovenský diplomat, spisovateľ, publicista a historik Miroslav Musil. Hoci je prezentácia v talianskom jazyku, s ohľadom na množstvo našich krajanov žijúcich v rôznych regiónoch Talianska, si vám dovoľujeme prezentovať (aj s odkazom na videozáznam) aj týmto spôsobom nový výnimočný literárny počin Miroslava Musila.

Vášeň Miroslava Musila pre históriu a cestovanie, ako uvádza webová stránka rezortu slovenskej diplomacie mzv.sk,  mu umožnila navštíviť archívy rôznych krajín sveta a odhaliť aj zabudnuté historické fakty, ktoré ozrejmuje práve vo svojej poslednej knihe. Medzi nimi nechýbajú ani tie, ktoré osvetľujú život a činnosť tejto významnej slovenskej osobnosti, jej pôsobenie na piatich kontinentoch a poukazujú na úlohu Milana Rastislava Štefánika v histórii slovensko-talianskych bilaterálnych vzťahov. Prínosom publikácie, okrem iného, je aj skutočnosť, že spracováva archívne dokumenty pochádzajúce z častokrát málo dostupných zdrojov. Miroslav Musil ich zhromažďuje a sú tak k dispozícii historikom i laickému čitateľovi.

Videoprezentáciu pripravil Slovenský inštitút v Ríme v spolupráci s autorom a Veľvyslanectvom Slovenskej republiky v Taliansku. V úvodnom slove vystúpil JE Ján Šoth, veľvyslanec Slovenskej republiky v Taliansku. Následne svoju novú publikáciu prezentuje jej autor Miroslav Musil.

 

POZRITE SI VIDEOZÁZNAM PREZENTÁCIE KNIHY:
https://youtu.be/_JZpTtv23DM

 

POZRITE SI AJ TELEVÍZNY DOKUMENT O MIROSLAVOVI MUSILOVI V ARCHÍVE TA3:
https://www.ta3.com/clanok/1199768/portret-diplomata-a-historika-miroslava-musila.html

 

ODPORÚČAME K TÉME O M. R. ŠTEFÁNIKOVI: 
ROZHOVOR PUBLICISTU V. JANCURU S M. MUSILOM NA PORTÁLI  DENNÍKA  PRAVDA (4. 5. 2014):
https://zurnal.pravda.sk/rozhovory/clanok/316482-nepripisujme-masarykovi-stefanikove-zasluhy/