Trvanie: 22.01.2021
Miesto: TASR – TERAZ.SK
Mesto/obec: Bratislava
Štát: Slovensko

Retrospektívu tvorby režiséra Dušana Hanáka si môžu pozrieť od pondelka nielen diváci na Slovensku. Streamovacia služba DAFilms ju sprístupňuje aj na medzinárodných stránkach. Filmoví priaznivci v Európe, Ázii a Amerike tak môžu spoznať sedem dlhometrážnych a sedem krátkometrážnych Hanákových diel, ktoré boli digitálne reštaurované v Slovenskom filmovom ústave (SFÚ). „Ide o prvú komplexnú a celosvetovo dostupnú online retrospektívu tohto zásadného autora,“ informovala TASR Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ.

Režisér, scenárista a fotograf Dušan Hanák je jedným z najvýznamnejších slovenských filmových tvorcov. Jeho kinematografické diela patria v zahraničí k najžiadanejším, čo aktuálne potvrdila aj príprava jeho súhrnnej retrospektívy. „Sme radi, že môžeme začať práve atraktívnou retrospektívou osobnosti, ako je Dušan Hanák, ktorého meno rezonuje v celosvetovom kontexte. Nakoniec o tom práve svedčí aj záujem našich kurátorov v Európe, Amerike a Ázii, ktorí venujú tejto retrospektíve prioritný priestor,“ hovorí Dorota Zacharová, projektová manažérka DAFilms.sk.

Dušan Hanák študoval réžiu na pražskej FAMU v rokoch 1960 až 1965, v období kultúrneho rozmachu, v ktorom sa formovala československá nová vlna. Po skončení školy od roku 1965 pôsobil v Štúdiu krátkych filmov, kde vznikli jeho úspešné krátke snímky, a od roku 1968 v Štúdiu hraných filmov v Bratislave. Dlhometrážne filmy začal nakrúcať až po okupácii Československa.

Mnohé z Hanákových filmov získali prestížne ocenenia. Už za svoj hraný debut 322 (1969) získal Veľkú cenu na MFF v Mannheime, jeho dlhometrážny dokumentárny debut Obrazy starého sveta (1972) uviedli v mnohých krajinách sveta, film získal ocenenia v Nyone, Mníchove, Montreale i Cenu Asociácie losangeleských filmových kritikov ako najlepší dokumentárny film. Medzinárodný úspech zaznamenali aj Hanákove filmy Ružové sny (1976) a Ja milujem, ty miluješ (1980), ktorý mu vyniesol Strieborného medveďa na MFF v Berlíne.

Hanákova retrospektíva na platforme DAFilms uvedie všetky dlhometrážne diela režiséra. Psychologický príbeh o chorobe jednotlivca a spoločnosti 322, komédiu o dedinskom poštárovi Jakubovi a Rómke Jolanke Ružové sny, tragikomédiu o starom mládencovi a zároveň emotívnu výpoveď o ľuďoch z periférie Ja milujem, ty miluješ, aj psychologické filmy Tichá radosť (1985) a Súkromné životy (1990).

V kolekcii nechýba oceňovaný dokument Obrazy starého sveta, v ktorom režisér zaznamenal sugestívne portréty starých ľudí z Liptova a Oravy, ktorí dokážu aj v stave civilizačného chaosu a neistoty žiť vnútorne slobodní. Dostupný je tiež Hanákov druhý dlhometrážny dokument Papierové hlavy (1995) o vzťahu občana a moci, o rôznych podobách porušovania ľudských práv v Československu v rokoch 1945 – 1989.

ZDROJ: teraz.sk / TASR
Foto: Dušan Hanák, archívna snímka. TASR/Jakub Kotian