Trvanie: 28.04.2021
Miesto: pravda.sk
Mesto/obec: Bratislava
Štát: Slovensko

Univerzita Komenského (UK) v Bratislave obsadila v rebríčku najlepších svetových univerzít Round University Ranking (RUR) 404. miesto. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa univerzity Lenka Miller s tým, že UK sa do rebríčka dostala opäť ako jediná univerzita zo Slovenska. V posledných deviatich rokoch sa pravidelne umiestňuje medzi 500 najlepšími univerzitami sveta.

Najlepšie hodnotenie získala v indikátore „vzdelávanie“, v ktorom jej patrí 165. miesto. Medzi svetovými univerzitami sa tak radí do zlatej ligy, čiže druhej stovky. Indikátor „vzdelávanie“ hodnotí pomer počtu učiteľov a študentov, pomer počtu učiteľov a udelených bakalárskych titulov alebo doktorátov, pomer počtu doktorátov na počet udelených bakalárskych titulov či reputáciu školy. UK v celkovom rebríčku predbehla napríklad Masarykovu univerzitu v Brne či Palackého univerzitu v Olomouci. Z českých univerzít sa vyššie umiestnila len Karlova univerzita v Prahe.

„Je to ďalšia dobrá správa pre UK v tomto náročnom období, keď čelíme obhajobe nevyhnutnosti zvýšenia finančných zdrojov na vedu. Minulý týždeň sme v rebríčku The Impact Rankings predbehli všetky slovenské i české univerzity. Tieto úspechy nás tešia a veríme, že posilnia vnímanie dôležitosti podpory vedeckého výskumu,“ uviedol rektor UK Marek Števček.

RUR okrem vzdelávania (40-percentná váha) hodnotí výskum (40-percentná váha), medzinárodnú rôznorodosť (10-percentná váha) a finančnú udržateľnosť (10-percentná váha). Rebríček hodnotí 1 150 vedúcich univerzít z 85 krajín sveta od roku 2010.

ZDROJ: sita/ pravda.sk

Na titulnej fotografii: Rektor Univerzity Komenského v Bratislave Marek Števček. (Foto: TASR)