Trvanie: 12.08.2021
Miesto: RSI RTVS
Mesto/obec: Bratislava
Štát: Slovensko


Predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Milan Ján Pilip v dňoch 5. – 9. augusta 2021 uskutočnil pracovnú návštevu Poľska, počas ktorej sa zoznámil so životom slovenskej menšiny žijúcej na poľskej strane Spiša a Oravy.

O aktuálnych otázkach zo života krajanov u našich severných susedov rokoval s veľvyslancom SR v Poľsku Andrejom Drobom a generálnym konzulom SR V Krakove Tomášom Kašajom. Predsedu úradu prijal aj arcibiskup metropolita krakovský Marek Jedraszewsky a vojvoda Malopoľského vojvodstva Lukasz Kmita.

Okrem Varšavy a Krakowa Milan Ján Pilip navštívil slovenské obce Podvlk, Jablonku, Vyšné Lapše, Kacvín, Nedecu a Novú Belú, ktorej obyvatelia ešte aj v súčasnosti odstraňujú následky ničivého požiaru. Na stretnutiach ocenil aktivity tamojšej slovenskej komunity. Slovenským prostredím ho sprevádzal generálny tajomník Spolku Slovákov v Poľsku Ľudomír Molitoris.

Predseda úradu hovorí o obsahu stretnutí s členmi tejto organizácie. Pre vysielanie Radia Slovakia International RTVS si ho k mikrofónu pozvala Ingrid Slaninková, redaktorka pravidelného cyklu RSI RTVS Slováci vo svete.

POČÚVAJTE RSI RTVS: https://skrsi.rtvs.sk/clanky/slovaci-vo-svete/265038/milan-jan-pilip-ocenil-aktivity-slovakov-v-polsku