Trvanie: 17.08.2021
Miesto: kulpin.net
Mesto/obec: Sombor
Štát: Srbsko

Jeden z najlepších vojvodinských fotoreportérov Jaroslav Pap zomrel náhle 16. augusta 2021 v poľovnom revíri „Kazuk“ neďaleko Somboru. Informuje o tom na portáli KULPIN.NET Katarína Pucovská. Smutnú zvesť sprostredkúvame aj návštevníkom portálu SLOVENSKEZAHRANICIE.SK. Najbližšej rodine a priateľom výnimočného fotografa vyjadrujeme úprimnú sústrasť a slovami útechy nad jeho nečakaným skonom vyjadrujeme s pohnutím zároveň i nádej na zmiernenie bôľu nad odchodom Jaroslava Papa do večnosti.Česť jeho svetlej pamiatke!


KTO BOL JAROSLAV PAP

Jaroslav Pap sa narodil 7. júna 1957 v Laliti, kde ukončil základné školenie, kým to fotografické absolvoval v Novom Sade. Vyše 25 rokov bol fotografom v NVU Dnevnik, čo vplývalo na rozvoj jeho fotografickej cesty, od fotoreportéra po redaktora fotografie. Jeho fotky si svoje miesto našli v známych európskych časopisoch.

Vystavoval doma a v zahraničí. Získal prestížne ocenenia od tlačových agentúr TANJUG a BETA a je aj laureátom prestížnej ceny YU PRES FOTO a českej ceny MYSLIVOSŤ. Niekoľkokrát bol vyhlásený za fotoreportéra roka v žánroch spravodajskej fotografie.

Okrem denných life fotografií, Jaroslav Pap si vždy nachádzal čas aj na fotografovanie prírody. Tento fotografický nadšenec bol totiž milovníkom prírody a bol aj zakladateľom fotografického hnutia Foto Lov, ktoré proklamuje život s prírodou a nie vedľa nej. Okrem denných aktualít a prírody fotografoval konflikty a vojnové udalosti na Balkáne, v Rumunsku, Kosove a Metochii, bombardovanie Juhoslávie…

Samostatné výstavy fotografií mal vo viac ako 20 mestách v Srbsku a v zahraničí, okrem iného v roku 2016 aj v Galérii Babka v Kovačici a pravidelne sa zúčastňoval aj na Bienále fotografie – Majstri fotografie, ktoré organizuje Galéria SND v Kysáči v čele s predsedom Michalom Madackým. Galéria SND mu 22. decembra 2011 usporiadala samostatnú výstavu fotografií.

Inšpiráciu a životnú energiu nachádzal v takmer každodennom kamarátení s milovníkmi prírody a v takmer každodennom sledovaní prírodných javov na území Horného Podunajska.

Pre kovačickú televíziu novinár Ján Špringeľ robil s Jaroslavom Papom interview a najnovšie ukážky z týchto rozhovorov zverejnil v nekrológu.

 

VIAC NA PORTÁLI KULPIN.NET: http://www.kulpin.net/22-aktuality/aktuality/11347-in-memoriam-jaroslav-pap?fbclid=IwAR1YVCLjKmRNceKdeRBFV4hPAhgvg97auePax5yc-Ui0zuu788nHH5v5CeE