Trvanie: 19.08.2021
Miesto: Vychylovka – Kysuce
Mesto/obec: Vychylovka
Štát: Slovensko

V sobotu 21. a nedeľu 22. augusta sa stane Skanzen vo Vychylovke na Kysuciach už po ôsmy raz dejiskom festivalu česko-slovenskej folklórnej vzájomnosti Jánošík & Ondráš Folk Fest, nazvaného po zbojníkoch z oboch brehov rieky Moravy. Výnimočnosť tohto ročníka spočíva v tom, že obnovuje tradíciu po prestávke, vynútenej pandémiou covid-19 a opatreniami proti nej. Organizátori sa i teraz potýkajú so zložitejším prekračovaním česko-slovenskej hranice a ďalšími obmedzeniami. „Ľudia už však potrebujú kultúru a odreagovanie ako vzduch,“ vyjadril sa riaditeľ festivalu Vladimír Skalský.

Festival organizuje Slovak & Czech World Network Žilina spolu so Slovensko-českým klubom z Prahy, Múzeom kysuckej dediny, Skanzenom vo Vychylovke, Slovak World Network z Prahy a Svetovým združením Slovákov v zahraničí. Koná sa pod záštitou predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja Eriky Jurinovej a ako už aj v minulých ročníkoch za jej osobnej súčasti. Podporil ho okrem župy a partnerov zo zúkromnej sféry, ktorými sú Váhostav-SK, a. s., a PTÁČEK – pozemní stavby s. r. o.,  aj Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí, keďže na festivale bude prítomný aj folklór slovenských krajanov.

V programe ktorý sa začína v sobotu o 11:00 a pokračuje hlboko do noci a v nedeľu potrvá od 11:00 do 15:00 sú okrem tradičných programov aj perličky. Keďže je v skanzene unikátna úvraťová železnička, nechýba prepadnutie vlaku zbojníckou družinou, či program Hrajúca a spievajúca železnička. Na svoje si prídu aj milovníci starých remesiel, ktoré sa tam budú predvádzať, v nedeľu od 13:00 sa uskutoční aj Svätá omša pri objekte Kaplnky Panny Márie Ružencovej na lúke. Osobitne sa tento rok festival venuje fenoménu seniorských folklórnych súborov, na ktorý sa často zabúda.

Festival moderuje česko-slovenské trio – riaditeľka Miss folklór Barbora Palovičová, režisérka a herečka Lucia Rakúsová a český rozhlasový moderátor a hovorca Rožnova pod Radhošťom Tomáš Gross. Riaditeľom festivalu je predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí a riaditeľ Slovenského domu v Prahe Vladimír Skalský, programovým riaditeľom  známy folklórista Dušan Gelien. Účinkujú FS Senior Partizán, FS Senior Oravan, FS Podpolianski vrchári, FS Bystrica, FS Technik, Slovácký mužský pěvecký sbor Ratíškovice, FS Jalinka z Oľšavice, FS Kantar Praha, Ženská spevácka skupina Dolinka, ľudová hudba Starejší a ďalší.


KOMPLETNÝ PROGRAM:

SOBOTA 21. 8. 2021

11.00                   Prepadnutie vlaku zbojníckou družinou
13.00 – 14.00      Husličky z javora (prezentácia ľudových hudieb zúčastnených súborov – pozvánka na ďalší program), stanica železničky (Autor programu: Peter Hrončiak)
15.15 – 16.30      Keď si ja zaspievam (program ženských a mužských speváckych skupín, speváčok a spevákov zo SR a ČR), amfiteáter (Autor programu: Ján Matuška)
17.00 – 18.30      Nestarneme, tancujeme… (program skúsených folkloristov), amfiteáter (Autor programu: Paľo Gažo)
19.30                   Ľudová zábava, amfiteáter

 

NEDEĽA 22. 8. 2021

11.00 – 11.30      Hrajúca a spievajúca železnica (účinkujú folklórne súbory festivalu), vlak
12.30                   Folklórna svätá omša, kostolík v skanzene
13.30 – 15.00      Z dediny do vesnice (galaprogram účinkujúcich folklórnych súborov festivalu), amfiteáter (Autor programu: Dušan Gelien)