Slovenský pavilón na Expo Dubaj púta od svojho otvorenia pozornosť návštevníkov z celého sveta. Veľký ohlas vzbudila svetová premiéra unikátneho vodíkového auta MH2, ktoré odhalili minister hospodárstva Richard Sulík a šéfdizajnér tímu Matador Group, Branislav Maukš, ktorý patrí medzi svetové hviezdy v oblasti automobilového dizajnu. Pracoval na všetkých modeloch Ferrari, ktoré boli predstavené od roku 2007. Podľa Richarda Sulíka sa Slovenský pavilón môže porovnávať aj s expozíciami veľkých krajín, a to napriek tomu, že s prípravou sme po vynútenej odmlke museli začať neskôr. Slovensko sa v Dubaji predstavilo vo veľkom štýle. Atraktívny dizajn a unikátna technológia vodíkového automobilu MH2 sa radí k vrcholom prvého týždňa na Expo Dubaj. „Zrýchlenie z 0 na 100 km/h by MH2 malo dosiahnúť za 4 sekundy. Maximálna rýchlosť vodíkového konceptu je približne 250 km/h,“ povedal Branislav Maukš.

 „Obsah, ktorým sa Slovensko prezentuje vo svojom pavilóne, je niečo, na čo môžeme byť naozaj hrdí. V krátkom čase sa Ministerstvu hospodárstva a tímu expozície SR na Expo Dubaj podarilo dostať pod jednu strechu najmodernejšie technológie, inovatívne exponáty, moderný interaktívny obsah a v spolupráci so špičkovými talentovanými Slovákmi ukázať svetu náš potenciál,“ povedal minister hospodárstva SR Richard Sulík.

V rámci expozície môžu návštevníci vnímať aj krásy Slovenska, a to v špeciálnej miestnosti s 360-stupňovou obrazovkou, ktorá okrem iného prenesie návštevníkov do Vysokých Tatier – pýchy Slovenska, vďaka interaktívnej hre a vôňam reprezentujúcim štyri ročné obdobia, ktoré boli vytvorené špeciálne pre Slovenský pavilón. Atmosféru dotvárajú diela našich súčasných umelcov, akými sú Jaro Varga, Gordana Turuk a Monika Pascoe Mikyšková.

„Vizuálny zážitok podporíme vnemovým – vôňou slovenskej prírody, teda tým čo v Dubaji chýba. Chceme predstaviť náš crème de la crème, aby si nás každý zapamätal a túžil navštíviť Slovensko“, povedal generálny riaditeľ SLOVAKIA TRAVEL Václav Mika. „Spolu s organizáciami cestovného ruchu pripravujeme workshopy s uznávanými lekármi a špičkovými slovenskými odborníkmi na kúpeľníctvo. SLOVAKIA TRAVEL, napriek tomu, že sa zapojila do prípravy na EXPO ako posledná, krátko po svojom vzniku (1.4.2021), je plne pripravená privítať návštevníkov a poskytnúť vizuálny, vnemový, umelecký i kultúrny zážitok“, dodal.

Slovensko sa na Expo Dubaj prezentuje v trojpodlažného národnom pavilóne na ploche s výmerou vyše 2 100 m2, ktorý si prenajíma od organizátora Expo Dubaj. Za architektonickým stvárnením priestoru stojí štúdio Siebert Talaš a hlavným architektom slovenskej expozície je Ivan Kulifaj. Organizačnú stránku slovenskej prezentácie má na základe výberového konania organizovaného ministerstvom hospodárstva na starosti eventová agentúra Mertel a za komunikáciu zodpovedá PR agentúra SKPR Strategies.

Slovenský pavilón sa nachádza v srdci tematickej zóny „Mobilita“, pričom jeho leitmotívom je „Pohyb budúcnosti: Vodík, Letectvo a Vesmír.” Podľa generálnej komisárky expozície SR na Expo Dubaj Miroslavy Valovičovej sme sa témy mobilita zhostili bravúrne, keď sme predstavili prvý z trojice hlavných exponátov – automobil na vodíkový pohon z dielne Technickej univerzity v Košiciach a spoločnosti Matador Group.

„Srdečne všetkých pozývame na návštevu Slovenského pavilónu, kde sa prezentujeme ako moderná krajina, ktorá obstojí vo svetovej konkurencii. Vodíkové auto, vesmírny robot Androver, či letecký simulátor VRM, ako aj ďalšie exponáty, sú technologicky na takej úrovni, ktorú nám svet môže závidieť,“ povedala Valovičová.

Slovenský pavilón na Expo Dubaj 2020 je pre návštevníkov otvorený do 31. marca 2022. Novinky a udalosti v rámci expozície SR na EXPO Dubaj 2020 môžu sledovať aj na sociálnych sieťach @slovakiaexpo2020.