Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí udelil Medailu ÚSŽZ reverendovi Dušanovi Tóthovi z Kanady. Toto ocenenie získal za svoje zásluhy v oblasti duchovného, kultúrneho a spoločenského života slovenskej komunity v Kanade, za celoživotné úsilie o zachovanie národného povedomia, kultúrnej a jazykovej identity Slovákov v zahraničí a za prínos plynúci z jeho pôsobenia ako generálneho tajomníka Svetového kongresu Slovákov, ktorý významne prispel k formovaniu hodnôt samostatného Slovenska.
Dušan Tóth, narodený na Slovensku, kde absolvoval štúdium teológie a následne aj divadelnej fakulty, emigroval po invázii vojsk Varšavskej zmluvy v roku 1968 do USA. Dlhé roky pôsobil ako duchovný v slovenskom evanjelickom zbore v Toronte. Okrem pastoračných povinností sa spolu s manželkou aktívne angažoval v divadelnom živote kanadskej slovenskej komunity, kde organizoval divadelné predstavenia a literárne večery. Svoje poslanie napĺňal aj ako generálny tajomník Svetového kongresu Slovákov, ktorým bol v rokoch 1971 – 1990. Tento kongres, založený v roku 1970, mal za cieľ zjednotiť slovenský politický exil a podporovať práva Slovákov na sebaurčenie. Vedúcou osobnosťou tohto kľúčového orgánu slovenského exilu bol Štefan Boleslav Roman, ktorý ho viedol až do svojej smrti. Svetový kongres Slovákov sa za svoje pôsobenie stretával s najvyššími štátnymi predstaviteľmi a dosiahol významné postavenie na medzinárodnej politickej scéne.
Vo svojej autobiografii Moja cesta vydanej v roku 2023 Dušan Tóth opisuje životný príbeh Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorí nikdy neprerušili duchovné puto so svojím rodiskom a Slovenskom. Odkazujúc na cyrilo-metodské tradície, šíril posolstvo lásky v zbore a kdekoľvek ho život zaviedol. V úlohe generálneho tajomníka Svetového kongresu Slovákov vynikal charizmatickými prejavmi a pevnou víziou pre samostatné a slobodné Slovensko.
Medaila je výrazom vďaky ÚSŽZ za jeho neúnavnú snahu šíriť cyrilo-metodské tradície a posolstvo lásky prostredníctvom svojho rečníckeho talentu, ktorý Dušan Tóth využil na podporu dobrého mena slovenskej kultúry a Slovenska v zahraničí.
Viac o ocenenom vo videu na webe ÚSŽZ: