Profesor Jaroslav Čukan, uznávaný etnológ, zasvätil viac ako dve desaťročia výskumu Slovákov v Maďarsku, Srbsku, Rumunsku a Chorvátsku. Od polovice 90. rokov zapájal do týchto výskumov aj svojich študentov, ktorí sa postupne stali odborníkmi na slovenské komunity na Dolnej zemi. Pod jeho vedením vzniklo 15 monografií a viac ako 60 štúdií, ktoré zachytávajú kultúrny a spoločenský život dolnozemských Slovákov. Medzi významné publikácie patria monografie z obcí ako Erdevík, Pivnica, Vojlovica či Soľany.
Jedným z vrcholov jeho práce je séria publikácií venovaných kultúrnemu potenciálu Slovákov v Chorvátsku, Srieme, Banáte a Rumunsku. Jeho dielo je nielen cenným prínosom pre vedu, ale aj dôležitým nástrojom pre uchovanie identity a tradícií Slovákov žijúcich mimo svojej domoviny.
Profesor Čukan svojou pedagogickou činnosťou formoval generácie odborníkov, ktorí dnes vedú krajanské organizácie a pokračujú v jeho práci. Jeho študenti a nasledovníci sa stali kľúčovými osobnosťami v podpore „slovenskosti“ na Dolnej zemi.
Medaila Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí bola profesorovi Jaroslavovi Čukanovi udelená ako prejav vďaky a uznania za jeho výnimočné úsilie v šírení slovenského povedomia a kultúrneho dedičstva.
Video o ocenenom na webe ÚSŽZ: