Komunity slovenských diaspór na celom svete zohrávajú kľúčovú úlohu pri zachovávaní a podpore slovenskej kultúrnej identity, pričom kultúrne podujatia, ako sú slávnosti, festivaly a tvorivé dielne, predstavujú dôležitý nástroj na udržiavanie spojenia s dedičstvom, najmä u mladších generácií vyrastajúcich v cudzom prostredí. Jazyk a kultúra sú neoddeliteľnou súčasťou národnej identity, a pre Slovákov žijúcich v zahraničí je nevyhnutné aktívne ich udržiavať, aby si aj budúce generácie zachovali spojenie so svojimi koreňmi, rozumeli hodnotám svojho dedičstva a vedeli ich preniesť ďalej, najmä v prostredí plnom rozmanitých kultúrnych vplyvov.

Prečo sú kultúrne podujatia dôležité pre jazykové vzdelávanie? Ako učiteľka pevne verím, že jazyk a kultúra sú neoddeliteľne prepojené. Učenie sa jazyka totiž nie je len o zvládnutí gramatiky a slovnej zásoby – zahŕňa aj vytváranie hlbokého emocionálneho spojenia s kultúrnym dedičstvom. V prostredí, kde sú deti slovenského pôvodu obklopené iným jazykom a kultúrou, je preto dôležité vytvoriť priestor na autentické zážitky, ktoré im umožnia preniknúť hlbšie do jazyka aj tradícií. V Slovenskom vzdelávacom centre – South Manchester pozorujeme, že oživovanie slovenských tradícií prostredníctvom festivalov, tvorivých dielní a osláv predstavuje jedinečný a pútavý spôsob ako posilniť identitu našich žiakov.

Tieto podujatia prehlbujú spojenie medzi tým, čo sa naučia na vyučovaní, a ich vlastnými skúsenosťami, čím im poskytujú priestor na prirodzené ponorenie sa do jazyka a kultúry. Vďaka tomu si vytvárajú zmysluplné spomienky a trvalé puto k svojim koreňom. Zaužívané kultúrne aktivity zároveň umožňujú deťom a ich rodinám spoznávať slovenské hodnoty spôsobom, ktorý posilňuje ich pocit spolupatričnosti a prehlbuje vzťah k vlastnej identite. Tieto aktivity prirodzene podporujú osvojovanie si jazyka, pretože deti v nich zažívajú jazyk ako živú súčasť každodenného života. Takéto kultúrne prepojenie je neoceniteľným nástrojom na udržanie a oživenie slovenskej identity v multietnickom prostredí, akým je aj Spojené kráľovstvo.

V rámci SVCSM sme preto vytvorili sériu podujatí a tvorivých dielní, ktoré kombinujú zábavu, vzdelávanie a kultúrne zážitky. Každé z týchto podujatí je navrhnuté tak, aby deti nielen precvičovali jazyk, ale zároveň si budovali hrdosť na svoje korene. Tu je niekoľko príkladov podujatí, ktoré sa ukázali ako efektívne médium na zachovanie slovenskej identity v zahraničí:

1. Detská diskotéka – Sila hudby a zábavy
Jedným z podujatí, ktoré sme v SVCSM zorganizovali, bola detská diskotéka zameraná na slovenskú hudbu a interaktívne hry. Toto podujatie predstavovalo dynamickú oslavu slovenskej kultúry, počas ktorej mali deti možnosť zažiť súčasné aj tradičné slovenské melódie, ktoré bežne nemajú príležitosť počúvať v každodennom živote mimo Slovenska. Odozva bola mimoriadne pozitívna a nad očakávania.

Počas diskotéky deti tancovali na slovenské ľudové piesne, spievali moderné popové skladby a zapájali sa do hier inšpirovaných slovenskými riekankami. Tieto aktivity, hoci na prvý pohľad pôsobia jednoducho, mali výrazný vplyv na ich jazykové vzdelávanie – deti si prirodzene precvičovali slovenčinu v uvoľnenej a hravej atmosfére. Z pozície učiteľky som jasne vnímala, ako tieto nenútené chvíle pomáhali deťom budovať hlbšie emocionálne prepojenie s jazykom a slovenským kultúrnym dedičstvom.

2. Vianočná tvorivá dielňa – Dotyk tradície
V predvianočnom období sme pre deti a ich rodiny zorganizovali vianočnú tvorivú dielňu zameranú na výrobu tradičných ozdôb typických pre slovenské Vianoce. Účastníci si mohli vlastnoručne vytvoriť textilné a remeselné dekorácie, inšpirované slovenským ľudovým umením. Súčasťou bola diskusia o symbolike vianočných ozdôb, ich historickom význame a tradičných výrobných technikách. Deti sa dozvedeli, že mnohé ozdoby kedysi neplnili len estetickú funkciu, ale mali ochranný alebo požehnávací význam – napríklad slamené hviezdy prinášali úrodu a hlinené figúrky chránili domov.

3. Fašiangový maškarný ples – Objavovanie karnevalového ducha
Naše ďalšie veľké podujatie sa uskutočnilo s cieľom priblížiť deťom jednu z najveselších slovenských tradícií – fašiangy. Počas vyučovania sme sa zamerali na to, čo fašiangy predstavujú, a osvojili sme si kľúčovú slovnú zásobu spojenú s týmto obdobím. Deti si tiež vytvorili vlastné masky na tvár, ktoré mohli použiť priamo na plese.

Podujatie bolo skvelou ukážkou toho, ako možno výučbu jazyka a kultúry prepojiť s autentickým zážitkom. Fašiangový ples dokonale nadväzoval na učebné osnovy, ktoré sme vytvorili, a pre deti predstavoval zábavnú a praktickú možnosť upevniť si jazykové zručnosti, prehĺbiť svoje vedomosti o slovenských tradíciách a vytvoriť si trvalé spomienky.

Jedným z najvďačnejších aspektov organizovania kultúrnych podujatí v SVCSM je zmysel pre komunitu, ktorú podporujú. Tieto podujatia spájajú slovenské rodiny, ktoré sú ďaleko od domova, a ponúkajú im priestor na spojenie s ostatnými, ktorí zdieľajú ich hodnoty, tradície a jazyk. Rodičia mi často hovoria, ako veľa pre nich tieto udalosti znamenajú, nielen pre ich deti, ale aj pre nich samotných.

S výhľadom do budúcnosti vidíme viacero možností, ako rozšíriť a udržať naše kultúrne iniciatívy. Veľmi si vážime nepretržitú podporu zo strany Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorý uznáva dôležitosť aktivít v slovenských komunitách v zahraničí. Táto podpora nám umožňuje pokračovať v našom poslaní zachovávať slovenskú kultúru a jazyk medzi deťmi a rodinami žijúcimi mimo Slovenska.

Kultúrne podujatia nie sú len o prenose tradícií – sú o vytváraní trvalých spomienok, posilňovaní komunity a zabezpečení, že slovenská identita bude žiť a rozvíjať sa naprieč generáciami, bez ohľadu na to, kde vo svete sa nachádzame.

Mária Musutová

Článok bol zverejnený v časopise Orol tatranský. Revue pre mladú literatúru, umenie a spoločnosť, 3/2025

Úloha kultúrnych podujatí pri upevňovaní slovenskej identity v zahraničí. Pohľad učiteľa (.pdf)