Domov Diskusné Fóra Kodex prispievajúceho Priestor, formy, spôsoby a možnosti voľby zo zahraničia

Označené ako: 

Zobrazujú sa 3 príspevky - 1 až 3 (z celkového počtu 3)
 • Autor
  Príspevky
 • data_SlovenskeZahranicie.sk
  Moderátor
  Post count: 2

  Poskytnúť väčší priestor, formy, spôsoby a možnosti voľby zo zahraničia – či už ide o parlamentné alebo prezidentské voľby na Slovensku – to je téma, ktorá u nás roky rozdeľuje tak politikov, ako aj verejnosť, vrátane Slovákov žijúcich v zahraničí.

  V programovom vyhlásení súčasnej vlády SR v rámci tejto problematiky sa nastoľuje aj otázka rozšírenia spôsobu voľby a tým aj zvýšenia potenciálu voličského elektorátu zo slovenského zahraničia. Vyvstáva napríklad možnosť, ak to technologické podmienky dovolia, voliť prostredníctvom internetu. Práve túto možnosť by privítala najmä mladšia generácia, vrátane krajanov vo svete, spĺňajúcich zákonné podmienky, ktoré ich oprávňujú voliť. Na druhej strane ale aj medzi Slovákmi žijúcimi v zahraničí u mnohých pretrváva názor, že napríklad vo voľbách do NR SR by sa malo oprávnenie voliť vzťahovať iba na osoby, ktoré odvádzajú dane v Slovenskej republike, a teda majú výsostné právo vyjadriť sa v parlamentných voľbách určujúcich parlamentné preferencie politických zoskupení a tým aj smerovanie krajiny.

  Aké máte konkrétne predstavy, návrhy a podnety o možnosti aktívnej účasti Slovákov žijúcich v zahraničí vo voľbách do NR SR či do volieb prezidenta SR?

  (V rámci komunikácie v diskusnej rubrike FÓRUM odporúčame podrobne si prečítať KÓDEX DISKUTUJÚCICH A PRISPIEVATEĽOV NA PORTÁLI SLOVENSKÉ ZAHRANIČIE A SOCIÁLNEJ SIETI FACEBOOK.)

  Andrej Probst
  Účastník (Participant)
  Post count: 3

  Neviem o žiadnom krajanovi, ktorí by chcel meniť definíciu oprávneného voliča. A už vôbec nie na základe odvádzania daní. To nemá žiadna krajina na svete a sú pre to veľmi dobré dôvody.

  1. Nemohlo by voliť mnoho občanov SR: študenti, nezamestnaní, nízkopríjmové skupiny…
  2. Naopak, voliť by mohli cudzí štátni príslušníci, ktorí pracujú na Slovensku a odvádzajú tam dane.

  Keď už niekto chce veľmi meniť, kto môže voliť, tak je možné sa zamyslieť nad eurovoľbami a komunálnymi voľbami, kde sa volí na základe pobytu. Pre voľby do Národnej rady a pre prezidentské voľby nám to nepríde vhodné.
  Krajania v Českej republike združení v Pražskej kaviarni rozhodne nechcú meniť pravidlá určujúce, kto je oprávnení volič na Slovensku a kto nie.

  Andrej Probst
  Účastník (Participant)
  Post count: 3

  Iniciatíva Srdcom Doma sa snaží presvedčiť zákonodárcov, aby umožnili voliť oprávneným voličom voliť aj v tom momente, že sú v čase volieb v zahraničí a to pre všetky druhy volieb na Slovensku. Dnes je možné zo zahraničia voliť len v prípade volieb do Národnej rady a v prípade referenda a to konkrétne voľbou poštou. Aká forma volieb zo zahraničia sa zvolí, to je druhoradé. V prvom rade je dôležité, aby sa dalo voliť.
  Máme bohaté skúsenosti s voľbou poštou. Vytvorili sme online riešenie pre registráciu pre voľbu poštou (využilo ju desaťtisíce voličov). Komunikovali sme s krajanmi z celého sveta. Vieme presne, čo je potrebné na tejto forme volieb zlepšiť, upraviť. Ponúkli sme naše skúsenosti a zistenia štátnym orgánom, ktoré majú voľby na starosti. Nie je o ne záujem. Štát si chce poriešiť všetko sám, má na to právo. Keď sa bude príslušná legislatíva meniť, radi by sme boli pri tom. Nejde však len o legislatívu, ide aj o technické riešenie ako také, ktoré má medzery a nedá sa zákonom upraviť.
  Poprosíme ÚSŽZ, aby nám pomohol sledovať dianie v oblasti volieb a pomohol nám volebný proces zlepšiť. Cieľ máme rovnaký, ako úrad, čo má na starosti voľby. Aby sa volieb zúčastnilo čo najviac oprávnených voličov.

Zobrazujú sa 3 príspevky - 1 až 3 (z celkového počtu 3)
 • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.