Domov Diskusné Fóra Kodex prispievajúceho ÚSŽZ vytvára nový Zákon o Slovákoch žijúcich v zahraničí

Zobrazuje sa 1 príspevok (z celkového počtu 1)
 • Autor
  Príspevky
 • data_SlovenskeZahranicie.sk
  Moderátor
  Post count: 2

  ÚSŽZ vytvára nový Zákon o Slovákoch žijúcich v zahraničí

   

  Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ) začal ako inštitúcia zaradená v systéme štátnej správy svoju činnosť 1. januára 2006. Jeho zásadné poslanie spočíva vo výkone štátnej politiky Slovenskej republiky vo vzťahu k Slovákom žijúcim v zahraničí.

  Jednotlivé aspekty a oblasti činnosti a pôsobenia ÚSŽZ vo vzťahu ku krajanom zahŕňa Zákon 474/2005 Z. z. o Slovákoch žijúcich v zahraničí, ktorý vymedzuje pojmy, definuje zriadenie a pôsobnosť ÚSŽZ, oblasti štátnej podpory, poskytovanie dotácií krajanských spolkov, inštitúciám i jednotlivcom, nastavuje podmienky a možnosti získania osvedčenia Slováka žijúceho v zahraničí.

  Spoločenský vývoj na Slovensku – aj v kontexte s krajanskou tematikou a nevyhnutnosťou akceptovať nové a dynamicky sa formujúce sociálno-ekonomické a sociologicko-kultúrne podmienky života Slovákov vo svete  nových komunitách a aj ich vzťahu k domovine či vlasti ich predkov, si v zrkadlení nových výziev vyžaduje nový formát samotného zákona. Aj preto v roku 2022 ÚSŽZ v spolupráci a ďalšími relevantnými štátnymi inštitúciami na Slovensku, participujúcimi v krajanskej problematike, ako aj odbornou krajanskou verejnosťou, pripravuje NOVÝ ZÁKON O SLOVÁKOCH ŽIJÚCICH V ZAHRANIČÍ.

  Na jeho tvorbe sa môžete zúčastniť a podieľať sa aj vy. Zapojte sa na portáli SZ v rubrike FÓRUM do diskusie o novom „krajanskom zákone“. Prispejte do debaty názorom podnetom, osobnou skúsenosťou – najmä ak patríte k tým státisícom Slovákov, ktorí žijú a pôsobia v krajanskom svete!

  (V rámci komunikácie v diskusnej rubrike FÓRUM odporúčame podrobne si prečítať KÓDEX DISKUTUJÚCICH A PRISPIEVATEĽOV NA PORTÁLI SLOVENSKÉ ZAHRANIČIE A SOCIÁLNEJ SIETI FACEBOOK.)

   

Zobrazuje sa 1 príspevok (z celkového počtu 1)
 • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.