Domov Diskusné Fóra Kodex prispievajúceho ÚSŽZ vytvára nový Zákon o Slovákoch žijúcich v zahraničí

Zobrazujú sa 2 príspevky - 1 až 2 (z celkového počtu 2)
 • Autor
  Príspevky
 • data_SlovenskeZahranicie.sk
  Moderátor
  Post count: 2

  ÚSŽZ vytvára nový Zákon o Slovákoch žijúcich v zahraničí

   

  Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ) začal ako inštitúcia zaradená v systéme štátnej správy svoju činnosť 1. januára 2006. Jeho zásadné poslanie spočíva vo výkone štátnej politiky Slovenskej republiky vo vzťahu k Slovákom žijúcim v zahraničí.

  Jednotlivé aspekty a oblasti činnosti a pôsobenia ÚSŽZ vo vzťahu ku krajanom zahŕňa Zákon 474/2005 Z. z. o Slovákoch žijúcich v zahraničí, ktorý vymedzuje pojmy, definuje zriadenie a pôsobnosť ÚSŽZ, oblasti štátnej podpory, poskytovanie dotácií krajanských spolkov, inštitúciám i jednotlivcom, nastavuje podmienky a možnosti získania osvedčenia Slováka žijúceho v zahraničí.

  Spoločenský vývoj na Slovensku – aj v kontexte s krajanskou tematikou a nevyhnutnosťou akceptovať nové a dynamicky sa formujúce sociálno-ekonomické a sociologicko-kultúrne podmienky života Slovákov vo svete  nových komunitách a aj ich vzťahu k domovine či vlasti ich predkov, si v zrkadlení nových výziev vyžaduje nový formát samotného zákona. Aj preto v roku 2022 ÚSŽZ v spolupráci a ďalšími relevantnými štátnymi inštitúciami na Slovensku, participujúcimi v krajanskej problematike, ako aj odbornou krajanskou verejnosťou, pripravuje NOVÝ ZÁKON O SLOVÁKOCH ŽIJÚCICH V ZAHRANIČÍ.

  Na jeho tvorbe sa môžete zúčastniť a podieľať sa aj vy. Zapojte sa na portáli SZ v rubrike FÓRUM do diskusie o novom „krajanskom zákone“. Prispejte do debaty názorom podnetom, osobnou skúsenosťou – najmä ak patríte k tým státisícom Slovákov, ktorí žijú a pôsobia v krajanskom svete!

  (V rámci komunikácie v diskusnej rubrike FÓRUM odporúčame podrobne si prečítať KÓDEX DISKUTUJÚCICH A PRISPIEVATEĽOV NA PORTÁLI SLOVENSKÉ ZAHRANIČIE A SOCIÁLNEJ SIETI FACEBOOK.)

   

  Andrej Probst
  Účastník (Participant)
  Post count: 3

  Kto je krajan?
  Dnes je veľké množstvo občanov SR v zahraničí dlhodobo a nespĺňajú definíciu krajana. Ide o občanov, ktorí majú stále nejaký druh pobytu na Slovensku. Zákon nedovoľuje krajanovi mať definovaný pobyt na Slovensku.
  Navrhujem, aby sa definícia krajana rozšírila aj o občanov SR, ktorí dlhodobo alebo krátkodobo žijú v zahraničí bez ohľadu na to, či majú alebo nemajú pobyt na Slovensku. Takáto definícia by za krajana označila aj turistu, aj niekoho, kto išiel do zahraničia hoci len natankovať alebo nakúpiť. Áno, v momente, kedy je takáto osoba v zahraničí, tak ju ostatní považujú za krajana v bežnej komunikácii.
  Krajanmi nech naďalej zostanú tí ľudia, čo sú

  1. občanmi SR a nemajú pobyt na Slovensku
  2. alebo sú občanmi inej krajiny, ale národnostne sa cítia byť Slovákmi.
Zobrazujú sa 2 príspevky - 1 až 2 (z celkového počtu 2)
 • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.