Peter Sagan - cyklistický šampión ako vyšitý. A pre Slovákov aj ako prímer poctivého prístupu k práci, zhodnotenia talentu!

hlavn√° foto

Po nedeľňajšom maratóne pred TV-obrazovkou, keď 260-km dlhá a viac ako 6 hodín trvajúca tortúra o cyklistického majstra sveta v americkom Richmonde pre státisíce Slovákov úplne potlačila do úzadia európske protiutečenecké ploty, ba aj slaboduché kvóty, o vzrušení z kvílenia "superviezd" na jednom zo súkromných kanálov či o čakaní na zatmenie Mesiaca nevraviac, sme zasa raz vďaka výnimočnému športovému výkonu pochopili to, čo nám do hláv už od malička vtĺkali naši dobrí starí rodičia: poctivosť a statočnosť sa vypláca. Až sa mi chce zvolať: Bravóóó, Sagan!

Hoci by som hneď vzápätí i ja sám mohol vysypať na ďalších tridsiatich riadkoch trebárs aj tristo rôznych oprávnených dôvodov a životom odskúšaných, priam učebnicových situácií, keď spomínané dve fundamentálne ľudské cnosti sú skôr na priek, pre ľudí, ktorí chcú byť hrdí na Slovensko a pyšniť sa aspoň pár jeho zázrakmi, muselo byť pohladením na duši, keď Peťo Sagan po zahraní našej polovičnej hymny (žeby časový limit zo strany organizátorov, a či jednoducho "lebo Amerika"...?) zovretou päsťou ešte znásoboval pred kamerami svoje vlastenecké srdcebitie. Dojemné a úctyhodné, úprimné a spontánne. A pre jeho i mladšiu slovenskú generáciu - či doma pod Tatrami, alebo kdekoľvek vo svete, v ktorom je mladých Slovákov ako maku, aj príkladné a nasledovania hodné.

Načo veľa slov po takom triumfe vôle? Po jedinečnom zážitku, v ktorom náš stále iba 25-ročný, ohromným  športovým talentom obdarený (pričom intelektom, ktorý badateľne rozvíja, tento potenciál Peter Sagan posúva a iste ešte posunie a zvýrazní do neodhadnuteľnej dimenzie!), príjemne a prirodzene pôsobiaci mladý muž postavil na nohy do jasotu vari aj pol našej malej republiky. Slovensko mu tlieska, vďačí mu za športový výkon, ale ako zakaždým pred Richmondom (nože len úchytkom tohtoročná Tour de France či Vuelta), tak i teraz po sláve na stupni s dúhovým tričkom šampióna, aj za ľudský prístup: za spôsob, akým prezentuje a reprezentuje Slovensko a Slovákov, našu krajinu, našich ľudí, naše hodnoty.

Skvelá práca, Peter! Ohromná pozitívna energia, ktorá v túto nedeľu rozpumpovala naše emócie, a okrem zážitkovosti chvíle do záhybov duše vpísala aj odhodlanie a túžbu po tichých výzvach, si nachádza svoje ukotvenia. S tvojim neodňateľným prispením, vďaka tvojmu profesionálnemu prístupu a spôsobu, akým sa angažuješ ako človek a športovec. Naplno, úprimne, bez falše. S maximalizmom a ašpiráciou čo najlepšie uspieť, nepripustiť zlyhanie. A hoci -  čo si už budeme nahovárať - po takýchto výnimočných hrdinstvách Slovákov aj akokoľvek tiché, ale aj neskromné vnútorné individuálne výzvy sú skôr prchavé, možno to zlato, ktoré si na najvyššom stupni proboval najbezprostrednejším a najpríjemnejším spôsobom (aj pre objektívy fotografov stojí za to vychutnať si jedinečnosť okamihu!), predsa len aj tie malé túžby malého národa môže naformátovať do veľkých, smelých, ctižiadostivých a úctyhodných činov, cieľov, prejavení.

V pokore pred Saganovou veľkou nedeľou v Richmonde sa zatiaľ radšej uskromnime, vráťme sa na pevnú pôdu (rodnú hrudu) a iba tak, sami pre seba si povedzme: naozaj sme súci národ. Dožičme sami sebe vnímať sa v optimistickejšom tóne, v jasnejšom svetle, vo vľúdnejšom šacovaní našich cností, talente, schopností.

Tešme sa zo Sagana - a berme si z neho príklad. Ak aspoň na "pár kilometroch" v sedle vlastnej ctižiadosti a túžby po sebazdokonalení  presvedčíme seba i okolie, že sa vieme pridať a náležite sa v mene Slovenska pobúchať v pravý čas aj do svojho srdiečka (nie však iba pre honor a statky svojho ega, skôr v záujme tzv. všeobecného blaha...), pričom naše úsilie potvrdíme hmatateľným a užitočným výsledkom, potom bude mať Peťova zlatá medaila pre celú našu vlasť ten najsprávnejší cveng!

 

PS. Peter Sagan vyslal celému Slovensku zlaté tiché posolstvo. Osvojme si ho a aspoň sa pokúsme nasledovať ho. Nepotrebujeme na to ani bicykel. Vystačíme si s uprataním vlastného svedomia, nastavením životných hodnôt a tým aj prejavením väčšej empatie vo vzťahu k našej každodennej užitočnosti pre vlastnú krajinu vo svete, ktorý, žiaľ, naďalej bezútešne stále iba hľadá svoju morálnu tvár.

 

ĽUDO POMICHAL

 

NAMIESTO  DOSLOVU

Prvé slová Petra Sagana, prvého Slováka, ktorý získal mimoriadne cenený titul majstra sveta v cestnej cyklistike v kategórii "Elite":

„Som veľmi šťastný. Mal som obrovskú motiváciu vyhrať, veľa som tomu v posledných troch týždňoch v tréningu obetoval. Som veľmi rád, že sa mi to podarilo. Je to môj najväčší úspech v kariére. Dnes to bolo najmä o dlhom čakaní a zaútočení v pravý moment. Mal som k dispozícii brata Juraja a ešte jedného člena nášho tímu Michaela Kolářa, ktorí mi veľmi pomáhali. Ďakujem im za to. Boli pripravení pomôcť mi v každom okamihu na trati, napríklad aj s výmenou bicykla. Ani ja som sa nevyhol kríze, ale to k tomu patrí. Súčasná politická situácia vo svete je komplikovaná a šport je pre ľudí dobrý prostriedok na to, aby dostali novú nádej. Verím, že aj ja som k tomu dnes prispel,“ uviedol Peter Sagan v prvej televíznej reakcii po pretekoch na pódiu pre fanúšikov.

 

Sagan je monštrum, píše L'Equipe

Ohlasy printových a internetových médií a agentúr na triumf Petra Sagana v pretekoch s hromadným štartom kategórie "Elite" na MS v Richmonde:

cyclingnews.com: „Peter Sagan predviedol veľké sólo za triumfom v pretekoch mužskej elite na majstrovstvách sveta. Pre rozhodujúci útok sa rozhodol na príkrom 19-percentnom stúpaní na Dvadsiatej tretej ulici 3 km pred cieľom. V zjazde sa potom svojím typickým spôsobom prikrčil na bicykli a získal dostatok sekúnd náskoku pred zbesilými prenasledovateľmi. Odmenou mu bol titul majstra sveta.“

velonews.com: „Sagan vystrelil a zasiahol terč. Ekonomicky mysliaci Sagan urobil jeden dôležitý pohyb v pravý moment a v záverečnom stúpaní na Governor Stret bol už vpredu sám s jasným cieľom – dúhovým dresom majstra sveta.“

cycling-info.sk: „Fantastický Sagan zvíťazil štýlovým spôsobom. Je majster sveta!“

idnes.cz: "Kreuziger pracoval pre Štybara, ale majstrom sveta je Slovák Sagan. Na tohtoročnej Tour de France si vyslúžil titul „večne druhý“. Napriek tomu, že Peter Sagan získal štvrtý raz zelený dres najlepšieho špurtéra, nevyhral vo Francúzsku ani jednu etapu. Víťazstvo si totiž schovával do Richmondu na trať majstrovstiev sveta a pre Slovensko vyjazdil premiérový titul v cestnej cyklistike. Už raz bol majstrom sveta, ale ešte na horských bicykloch a navyše v kategórii juniorov. Teraz je 25-ročný Slovák na najvyššom z vrcholov, je kráľom v kráľovnej cyklistických disciplín.“

DPA (Nem.): „Degenkolb bez šance! Ďalšie veľké sklamanie pre nemecký tím na majstrovstvách sveta.“

Marca (Šp.): „Sagan zlomil prekliatie a odmenou mu je najkrajší dres.“

AP (USA): „Peter Sagan šiel s veľkou energiou za víťazstvom. Zaútočil míľu pred cieľom, potom zaťal zuby a silou vôle na Broad Street uchmatol titul majstra sveta v napínavom finiši.“

L'Equipe (Fr.): „Monštrum Sagan!“

LaGazetta dello Sport (Tal.): "Super Sagan si podmanil svet. Slovák výborne prečítal záver trate v Richmonde a získal titul majstra sveta pred Austrálčanom Matthewsom a Litovčanom Navardauskasom. Peter Sagan si vybral najlepší spôsob, ako sa zbaviť nálepky večne druhého. Potvrdil svoju supetriedu a silu, na posledných dvoch z 261 kilometrov zaútočil a vyhral. Prvýkrát v histórii cyklistiky má Slovensko dúhový dres.“

Volkskranst (Hol.): „Sagan verí, že športový úspech môže prispieť k lepšiemu svetu.“

Le Soir (Belg.): „Sagan korunovaný svetovým šampiónom. Tri kilometre pred cieľom už Slovák zostal vpredu sám.“

ZDROJ - FOTO: AP/ SITA

Fotogaléria

Počet zobrazení: 904x Zobraziť komentáre (0)

Komentáre:Prihlásenie • Pamätná izba v dome Martina Jonáša insitného maliara Kovačica - fotografia
 • Pamätná tabula na dome Martina Jonáša insitného maliara Kovačica - fotografia
 • Insitné umenie Kovačica - fotografia
 • Insitné umenie Zuzana Chalupová Kovačica - fotografia
 • Zuzana Vereská insitná maliarka Kovačica - fotografia
 • Thames Festival London - Slovenské centrum v Londýne - fotografia
 • Thames Festival London - Slovenské centrum v Londýne - fotografia
 • Prijatie krajanov o prezidenta Slovenskej republiky - fotografia
 • Thames Festival London - Slovenské centrum v Londýne - fotografia
 • Thames Festival London - Slovenské centrum v Londýne - fotografia
 • Thames Festival London - Slovenské centrum v Londýne - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - Justin Topoľský - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Pavol Hlásnik - Zväz Čechov a Slovákov v Rumunsku - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dušan Mikolaj - pamätný deň zahraničných Slovákov 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Milina Sklabinska - riaditeľka Ústavu pre kultúru Vojvodinských Slovákov - fotografia
 • Dušan Klimo - bývaly predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí - fotografia
 • Základný kameň pre pomník slovenského vysťahovalectva - Sad Janka Kráľa Bratislava - fotografia
 • Nadja Hammamberg - Slovenka žijúca vo Švedsku - fotografia
 • Milan Vetrák - predseda Úradu pre Slovákov žijúci v zahraničí - fotografia
 • Daniel Compagnon - Slovák žijúci vo Francúzsku - fotografia
 • Marián Tkáč - predseda Matice slovenskej - fotografia
 • Pamätný deň zahraničných Slovákov 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Pavol Podolay - Slovák žijúcic v Nemecku - fotografia
 • - fotografia
 • - fotografia
 • - fotografia
 • Ján Zoričák - Slovák žijúci vo Francúzsku - fotografia
 • Ján Zoričák - Slovák žijúci vo Francúzsku - fotografia
 • Ján Zoričák - Slovák žijúci vo Francúzsku - fotografia
 • - fotografia
 • - fotografia
 • Vlastimil Fabišík - Folklórny súbor Púčik Brno - fotografia
 • Jánošíkov Dukát - Česká republika - fotografia
 • Jánošíkov Dukát - Česká republika - fotografia
 • - fotografia
 • Rastislav Blažek - predseda Slovenské centrum Írsko - fotografia
 • Zbor poradcov predsedu ÚSŽZ zo zahraničia - fotografia
 • Pamätná tabula - gymnázium v Báčskom Petrovci - fotografia
 • - fotografia
 • - fotografia
 • Dolnozemský jarmok v Bratislave 2011 - fotografia
 • Kvetoslava Benková - koncert v Slovenskom rozhlase Bratislava - fotografia
 • Božena Farhart - Slovenka žijúca v Libanone - fotografia
 • - fotografia
 • Krajanská nedeľa Detva 2011 - fotografia
 • Krajanská nedeľa PFS Detva 2012 - fotografiaDomov / O portáli / Mapa stránok / Registrácia / Kontakt

Copyright © 2011-2020 USZZ Všetky práva vyhradené
Stránky vytvoril a prevádzkuje Creativ line