Martina Moravcová o živote v USA: Som mama na plný úväzok a kuchárka k tomu

hlavná foto
Trvanie: 05.02.2019
Miesto: Denník Pravda - ahojmama.sk
Mesto/obec: Dallas - Bratislava
Štát: USA - Slovensko

Mama na plný úväzok a ešte k tomu aj kuchárka, s úsmevom konštatuje o svojej aktuálnej náplni dní naša najúspešnejšia plavkyňa Martina Moravcová. S manželom a dvoma deťmi žije v Dallase, tretinu roka trávia na Slovensku. Sme ako kukučky, všade sme doma, hovorí pre ahojmama.sk. Deti športujú, ako vraví, hlavne, aby sa hýbali, bez ohľadu na to, či z nich budú vrcholoví športovci. Patrícia Poprocká, publicistka z denníka PRAVDA, približuje život bývalej skvelej slovenskej reprezentantky, na portáli ahojmama.sk.

Mama a rozvážač na krúžky, tak ste sa charakterizovali v letnom rozhovore pre Pravdu. Platí to stále alebo stíhate aj vlastnú pracovnú kariéru?
Zatiaľ to platí. Venujem sa naplno deťom. Michal má päť rokov a chodí do škôlky od deviatej do jednej, tak ho mám viac-menej doma. Karolínu vyzdvihujem v škole o tretej, a potom nastáva hlavný kolotoč aktivít – domáce úlohy a krúžky. Ak by som chcela plnohodnotnú pracovnú kariéru, deťom by som stíhala akurát tak dať pusu na dobrú noc, musela by sa o ne starať opatrovateľka. Stačí, že manžel pracuje od nevidím do nevidím.

Na aké krúžky chodia?
Na športové. Plávajú, hrajú tenis a robia aj gymnastiku. Každý deň majú minimálne jeden.

Ako sa im darí? Viete si predstaviť, že by sa venovali niektorému zo športov vrcholovo, alebo nechcete pre ne takýto športový život?
Bude to na nich, momentálne skúšajú všeličo - plávajú, hrajú tenis, chodia na gymnastiku a v škole majú aj nejaké sezónne športové aktivity, napríklad atletiku. Na počiatku sa športy prelínajú, deti sa učia rôznym zručnostiam, obratnosti. Hlavné je, aby sa hýbali. Neuvedomujeme si, že my sme sa hrávali na ulici, lozili po preliezačkách či stromoch, skákali škôlku, na gume, hrali vybíjanú. Dnešné deti ani nevedia, čo je hrať sa vonku, často zalezú s telefónom či tabletom do izby a sedia na zadku. Obe moje deti majú rady šport a pohyb. Či to dotiahnu na nejakú vrcholovú úroveň, ťažko povedať. Dnešný vrcholový šport je veľmi tvrdý a neúprosný, musí vás pohltiť celým bytím...

Prihlásili ste ich na viaceré krúžky práve preto, aby sa hýbali a netrávili čas s telefónom či tabletom? 
Áno, športujú, aby nesedeli doma. Obaja sú veľmi živé deti, plné energie, takže ju potrebujú aj vybiť a šport ich baví. Pohyb majú zaradený do denného harmonogramu. Neexistuje, aby sme nešli. Navyše tieto „srandy“ ako športové krúžky nás stoja niekoľko stoviek dolárov mesačne.

Prečo je to také drahé? Sú také kvalitné? 
V Amerike je všetko oveľa drahšie. Od bývania, poistiek, služieb, zdravotnej starostlivosti. Kvalita v tom nehrá úlohu. Skrátka, k tomu, čo u nás často stojí desiatky eur, si tu pokojne môžete jednu nulu pridať vo veľa prípadoch. Mesačný rozpočet na športové aktivity je momentálne okolo 800 dolárov.

V lete ste vraveli, že dcéra skúša všetko, kým syn, čo sa týka športu, je opatrnejší, skôr zabezpečovací technik. Zmenilo sa niečo?
Michal je opatrný, respektíve rozvážny. Tým, že je už o kúsok starší a dokáže viac rozmýšľať a lepšie si vyhodnocovať situácie, môžem povedať, že sa javí samostatnejší alebo smelší, ako je Karolína.

Je to v USA podobné ako tu, že krúžky a rôzne párty sa stávajú pre deti miestom spoločenského vyžitia, namiesto voľných hier na ulici či v prírode, ako to bolo kedysi?
Áno, hranie na ulici neexistuje, jedine že ich odveziete kamsi do parku na preliezačky alebo k niekomu domov na návštevu a dohodnutý takzvaný „playday". Príroda v dallaskom metroplexe prakticky nie je. Sú tam jazerá, aj veľa malých mestských parkov s preliezačkami a ihriskami na športy ako tenis, bejzbal, basketbal, futbal, v lete sú otvorené aj letné bazény, budujú sa aj pekné cyklotrasy, ale je to obrovské veľkomesto. Metroplex s viac obyvateľmi, ako má celé Slovensko, teda žiadne pohoria či lesy tam nemáme. Má sedem a pol milióna ľudí a minimálne hodinu trvá, než sa dostanete niekam za mesto, bez ohľadu na to, akým smerom sa pustíte. Za mestom nájdete len samé trávnaté ranče s kravami, takže ani žiadne vyžitie vonku z mesta bohužiaľ nie je.

Vyhovuje vám to, či skúšate niečo zmeniť aspoň vo vašom okolí? 
V infraštruktúre, v ktorej žijeme, sa meniť nič veľmi nedá, musíme sa prispôsobiť. Samozrejme, spestrujeme si to čo najviac. Keď sa dá, niekam vycestujeme, napríklad k moru, a často sme aj na Slovensku v Piešťanoch. V lete veľa cestujeme. Slovensko je náš domov tiež, trávime tu mesiac v zime a tri mesiace počas leta.

Kde sa cítite viac doma?
Tam, kde je rodina, to je dôležité. Mne je slovenská mentalita stále bližšia ako tá americká. Nemyslím si, že deti to nejako rozlišujú, pre ne je tiež podstatné, kde sme my, kde je rodina a kde majú priateľov. A takéto zázemie majú na oboch kontinentoch. V Dallase žije aj manželova sestra, rodičia ich kamarátov sú Česi, Poliaci, Američania, Hispánci, Číňania a máme tam aj slovenskú komunitu. Moji rodičia pravidelne prichádzajú na jar a na jeseň na mesiac, takže sme skoro stále na „jednej kope“.

Čo je pre vás kľúčové, aby ste mali pocit domova?
Ľudia a, samozrejme, stabilné miesto. Tie teda máme dve, ktoré striedame. Ale sme ako kukučky – obe hniezda sú nám blízke a všade sme doma. V oboch domácnostiach máme svoje veci a deti detské izby s hračkami. Ony sa vždy tešia, lebo hračky, pochopiteľne, so sebou neprevážame. Majú ich hromady na oboch miestach. Jediná, koho prevážame na leto, je naša sučka Sydney. Aj tá si už zvykla a vie, čo to znamená, keď sa vytiahne klietka – dlhý deň strávený v podpalubí lietadla...

Ktorý jazyk ovládajú vaše deti lepšie? Slovenský či anglický?
Deti sú obojjazyčné. Michal je na tom so slovenčinou trocha horšie. Doma sa ich snažíme držať v slovenčine, aj keď majú snahu rozprávať sa medzi sebou po anglicky. Neustále ich napomínam. Určite im letné dlhodobejšie pobyty na Slovensku vždy veľmi pomôžu. Karolína je zapísaná aj do slovenskej základnej školy, robí každé leto skúšky. Takže výučba slovenského jazyka je na mne. Zatiaľ jej to ide veľmi dobre. Michala, hoci mal prednedávnom len päť rokov, učím čítať po slovensky. Máme naše klasické šlabikáre a čítanky. Číta už celkom slušne a dokáže prečítať aj komplikované slovenské slová. Vie si ich pekne rozdeliť po slabikách.

O Američanoch sa vraví, že sú špecifická mentalita – sebavedomie, stále prítomný i keď niekedy len formálny úsmev, vôľa vytrvať a z ničoho sa prepracovať na výslnie. Je to naozaj tak?
V prvom rade Amerika je jeden veľký „melting pot“ – zmes národností, rôznych zvykov, farby pleti či náboženstva. Američan sa veľmi nedá charakterizovať. Navonok americkú kultúru vnímame hlavne sprostredkovane, tak ako nám je „natláčaná“ cez médiá. Americké správanie máme napozerané z rôznych amerických filmov, seriálov či sitcomov, kde sa často vyzdvihuje a prezentuje taká tá preafektovaná či ,,ustrelenejšia" stránka Američana, lebo to je pre médiá zaujímavé. A teda máme pocit, že toto je to typické správanie. Samozrejme, potom nadobudnete pocit, že toto je spoločensky akceptovateľné správanie, a následne sa to poniektorí snažia napodobňovať aj v reálnom živote. 

Čo je teda naozaj „americké“? Chceli by ste, aby si niečo z toho amerického osvojili aj vaše deti? Naopak, čomu by ste sa na druhej strane najradšej vyhli?
Tiež platí, že Amerika je svetová veľmoc – spoločensky, ekonomicky, športovo. Je to veľmi silná a veľká krajina a toto postavenie Američanovi dodáva sebavedomie a pýchu. Od počiatku to bola krajina príležitostí a za týmto cieľom či snom sem prichádza veľa ľudí, legálne aj ilegálne. Naše deti vychovávame, ako najlepšie vieme, klasické hodnoty, a vedieme ich k disciplíne prostredníctvom športu a denného režimu. Sú to kozmopolitné deti, vystavené mnohým kultúram, nielen americkej či slovenskej. A hoci ich vychovávame rovnako, obe deti majú vlastný kód DNA, a teda charakterovo sú odlišné už teraz.

 

CELÉ INTERVIEW ČÍTAJTE NA PORTÁLI

DENNÍKA PRAVDA - AHOJMAMA.SK

https://ahojmama.pravda.sk/clanky/martina-moravcova-o-zivote-v-usa-som-mama-na-pl/10597-clanok.html

 

Martina Moravcová

Počas svojej úspešnej plaveckej kariéry vybojovala pre Slovensko 67 medailí z vrcholných podujatí ako majstrovstvá sveta, majstrovstvá Európy a olympijské hry. Z olympijských hier má dve strieborné medaily, v krátkom bazéne získala sedem titulov majsterky sveta a 19 titulov majsterky Európy. V dlhom bazéne sa stala trikrát majsterkou Európy. Prekonala 3 svetové, 17 európskych a 207 seniorských slovenských rekordov. Jej manžel Martin Valko je Slovák, zoznámili sa počas štúdií v USA. Žijú v Dallase, kde má Martin právnickú kanceláriu, zameranú na imigračné právo. Zaoberá sa aj startupmi a investičnými projektami. So spoločníkom majú techologickú firmu, kde vyvinuli špeciálny softvér pre imigračných právnikov aj mobilnú aplikáciu, ktorá dá právnikovi na vedomie, ak je klient v núdzi. Už deviaty rok je aj slovenským honorárnym konzulom pre Texas. Majú dve deti.

Počet zobrazení: 226xPrihlásenie • Pamätná izba v dome Martina Jonáša insitného maliara Kovačica - fotografia
 • Pamätná tabula na dome Martina Jonáša insitného maliara Kovačica - fotografia
 • Insitné umenie Kovačica - fotografia
 • Insitné umenie Zuzana Chalupová Kovačica - fotografia
 • Zuzana Vereská insitná maliarka Kovačica - fotografia
 • Thames Festival London - Slovenské centrum v Londýne - fotografia
 • Thames Festival London - Slovenské centrum v Londýne - fotografia
 • Prijatie krajanov o prezidenta Slovenskej republiky - fotografia
 • Thames Festival London - Slovenské centrum v Londýne - fotografia
 • Thames Festival London - Slovenské centrum v Londýne - fotografia
 • Thames Festival London - Slovenské centrum v Londýne - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - Justin Topoľský - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Pavol Hlásnik - Zväz Čechov a Slovákov v Rumunsku - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dušan Mikolaj - pamätný deň zahraničných Slovákov 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Milina Sklabinska - riaditeľka Ústavu pre kultúru Vojvodinských Slovákov - fotografia
 • Dušan Klimo - bývaly predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí - fotografia
 • Základný kameň pre pomník slovenského vysťahovalectva - Sad Janka Kráľa Bratislava - fotografia
 • Nadja Hammamberg - Slovenka žijúca vo Švedsku - fotografia
 • Milan Vetrák - predseda Úradu pre Slovákov žijúci v zahraničí - fotografia
 • Daniel Compagnon - Slovák žijúci vo Francúzsku - fotografia
 • Marián Tkáč - predseda Matice slovenskej - fotografia
 • Pamätný deň zahraničných Slovákov 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Pavol Podolay - Slovák žijúcic v Nemecku - fotografia
 • - fotografia
 • - fotografia
 • - fotografia
 • Ján Zoričák - Slovák žijúci vo Francúzsku - fotografia
 • Ján Zoričák - Slovák žijúci vo Francúzsku - fotografia
 • Ján Zoričák - Slovák žijúci vo Francúzsku - fotografia
 • - fotografia
 • - fotografia
 • Vlastimil Fabišík - Folklórny súbor Púčik Brno - fotografia
 • Jánošíkov Dukát - Česká republika - fotografia
 • Jánošíkov Dukát - Česká republika - fotografia
 • - fotografia
 • Rastislav Blažek - predseda Slovenské centrum Írsko - fotografia
 • Zbor poradcov predsedu ÚSŽZ zo zahraničia - fotografia
 • Pamätná tabula - gymnázium v Báčskom Petrovci - fotografia
 • - fotografia
 • - fotografia
 • Dolnozemský jarmok v Bratislave 2011 - fotografia
 • Kvetoslava Benková - koncert v Slovenskom rozhlase Bratislava - fotografia
 • Božena Farhart - Slovenka žijúca v Libanone - fotografia
 • - fotografia
 • Krajanská nedeľa Detva 2011 - fotografia
 • Krajanská nedeľa PFS Detva 2012 - fotografia

Naši partneri:Domov / O portáli / Mapa stránok / Registrácia / Kontakt

Copyright © 2011-2019 USZZ Všetky práva vyhradené
Stránky vytvoril a prevádzkuje Creativ line