Trvanie: | 04.05.2019 |
---|---|
Miesto: | TASR - TERAZ.SK |
Mesto/obec: | Bratislava |
Štát: | Slovensko |
Rok 2019 bude Rokom Milana Rastislava Štefánika. Na návrh Ministerstva kultúry (MK) SR to na rokovaní v stredu 6. februára 2019 schválila vláda. Vyhlásenie vzdáva hold jednej z najvýraznejších osobností novodobých slovenských dejín a zároveň reflektuje na výročie, ktoré si v prípade osobnosti Štefánika Slovensko pripomenie. "Tento rok 4. mája uplynie 100 rokov od tragickej smrti M. R. Štefánika neďaleko Ivanky pri Dunaji, na 21. júla 2020 zasa pripadá 140. výročie jeho narodenia sa v Košariskách pri Brezovej pod Bradlom," pripomína MK.
"Obe tieto výročia sú zároveň rámcom pre aktivity pripomínajúce si v rokoch 2019 až 2020 osobnosť M. R. Štefánika a budú tiež príležitosťou na zveľadenie lokalít, ktoré sú späté s jeho menom," dodal rezort v dôvodovej správe. Jedným z prvých podujatí bude 4. mája 2019 výjazdové rokovanie vlády SR, ktoré sa uskutoční v regióne spätom so životným príbehom jedného zo zakladateľov 1. ČSR.
Rezort pripomína, že na základe jeho iniciatívy vznikol prípravný výbor na koordináciu podujatí k významným výročiam Štefánika v rokoch 2019 a 2020. Prípravný výbor bol zložený zo zástupcov ústredných orgánov štátnej správy, Kancelárie Národnej rady SR, samospráv, spolkov, Slovenskej akadémie vied a médií. "Úlohou prípravného výboru bolo zostaviť kalendárium podujatí, najmä ich koordináciu, aby sa podujatia programovo a termínovo neprekrývali, neboli duplicitné a boli na primeranej umeleckej a spoločenskej úrovni s ohľadom na význam oslavovaných jubileí," vysvetlil rezort. Podujatia a aktivity sú kombináciou celoslovenských, regionálnych a miestnych podujatí a podujatí realizovaných v zahraničí.
Celková výška požadovaných finančných prostriedkov na tieto podujatia je 3 853 222 eur, z toho v roku 2019 suma 2 305 102 eur a v roku 2020 suma vo výške 1 548 120 eur. Podľa návrhu by mali byť finančné prostriedky pridelené z rozpočtovej kapitoly Všeobecná pokladničná správa jednotlivým hlavným organizátorom podujatí.
Ďalšie podujatia organizované k významným výročiam Štefánika v rokoch 2019 a 2020 budú financované z vlastných alebo dotačných zdrojov, napríklad v prípade úspešnosti projektu z verejnoprávneho dotačného Fondu na podporu umenia. Osobnosť Štefánika si pripomenie aj Slovenská pošta, ktorá má 3. mája 2019 vydať známku Československé légie a M. R. Štefánik. Mediálnymi partnermi Roka Milana Rastislava Štefánika sú prioritne verejnoprávne inštitúcie Tlačová agentúra Slovenskej republiky (TASR) a Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS).
Neverím na povery či znamenia, nemrhám časom lúskaním horoskopov. Uvedomujúc si ale nevyhnutnosť ukotvenia sa v sebauvedomení - intelektuálnom, emotívnom aj národnom, vyznávam symboly. Silu ducha a posolstvá ľudí, ktorí ovplyvňujú, formujú, ba akoby naše kroky aj viedli pri písaní príbehov.
Jesto veľa Slovákov i rodákov v cudzom svete, ktorých s úľubou vpúšťame do našich myšlienok a konaní. Aby sa stali normou, étosom či prímerom, zajedno aj zväčša nedosiahnuteľnou métou. Každý z nás má svoj jedinečný - s odlišnou dramaturgiou i esenciami a s rôznou mierou spokojnosti vyskladanej mozaiky, netušený osud. Sami si skicujeme a režírujeme realitu každučkého dňa. A hoci nelietame v oblakoch, cítiac v sebe príchute rojkov, chceme sa prirovnať k rešpektovaným vzorom. V záhyboch našich srdcových komôr je preto aj miesto pre výnimočné osobnosti. Doma medzi Tatrami i Dunajom, ale aj skrz-naskrz slovenskou Európou i zámorím, je týmto fenoménom Milan Rastislav Štefánik.
Prečo ho velebíme a začo je skutočným vzorom, na pár riadkoch nepostihneme. Napokon, v roku 100. výročia tragického, dodnes neobjasneného a záhadami opradeného úmrtia hrdého a nepokoreného generála (4. mája 1919 na letisku v Ivanke pri Dunaji), bude témou "M. R. Štefánik" žiť celé Slovensko. Okrem literárnych, filmových, dokumentárnych či vedeckých počinov aj symbolickým vyhlásením roku 2019 "jeho rokom". Odhliadnuc od toho, že v licenčnom televíznom formáte RTVS "Najväčší Slovák" (hoci podobné módne "esemeskové" ankety sú mi pre ich často bulvárno-komerčný nádych proti srsti...) bude práve Štefánik nepochybne najhorúcejšou "voľbou národa".
Chce sa veriť, že anketa prinesie aj niečo užitočné: kýžené poznanie, nové objavy. Že zaujme mladšie generácie, až hrôzostrašne vajatajúce v témach iba nedávnej slovenskej histórie, apelujúcej na národné sebavedomie skrze sebapoznanie. Ak je M. R. Štefánik jednou z najvhodnejších volieb (v nej mám jedinú dilemu: Ľudovít Štúr či Milan Rastislav Štefánik?!), potom sa naskytá k obohacujúcemu aspektu aj priblíženie jeho študentskej periódy v prostrediach súčasného Maďarska: v Šoproni, najmä však v Sarvaši.
Nutkajú k tomu aj zozbierané eseje a reflexie, ktoré pitvarošský rodák Štefan Hudák vydal na Slovensku v „Dolnozemskom zápisníku“. Pochopiteľne v nich neopomenul ani príbeh mladého Štefánika v Sarvaši, kde v školskom roku 1897-88 maturoval. Rozpomienky na „sarvašského“ Milana Rastislava zdokladoval okrem iných aj citáciami z pera spisovateľky Hany Ponickej. Tá potvrdzuje, že „v Sarvaši začal Štefánik prejavovať už i sústredený záujem o astronómiu – keď mu strýko daroval prvý primitívny ďalekohľad. Trochu si ho zdokonalil a už tu ním pozoroval hviezdy.“ Mimochodom, v čase, keď Štefánik v Sarvaši študoval, žilo v ňom z 25-tisíc obyvateľov, z ktorých až 18-tisíc sa hlásilo k Slovákom!
Rozpomienku „Štefánik na Sarvaši“ publikoval Š. Hudák pred 27 rokmi v Ľudových novinách. Niet lepšej výzvy pre súčasníkov – a nielen iba v Sarvaši, ako jeho slová v závere: „Bolo by vítané, keby na danú problematiku upriamili svoju pozornosť i miestni historici, kronikári, pedagógovia, etnografi.“ Nože vyslyšme dolnozemského rodáka!
V dušičkovej palete farebnosti 1. novembra 2018 som s bázňou vystúpil na Štefánikovu monumentálnu Mohylu na Bradle. V panoramatickom výhľade som si pripomenul všetkých blízkych, ktorí sú už vo večnosti. Až som v jedinečnom počine architekta Dušana Samuela Jurkoviča, autora pamätníka, v blízkosti uloženého Štefánikovho srdca precítil, že muž veľkých činov je tu stále s nami. Nie je to iba o duchu, ale o stálej prítomnosti Štefánika v nás. Očaril nás, je pre nás žriedlom inšpirácií. Čím sa mu zavďačiť? Aspoň takto.
28. decembra 2018
(autor je publicista, rubrika POHĽAD ZO SLOVENSKA vychádza raz do mesiaca v týždenníku Slovákov v Maďarsku ĽUDOVÉ NOVINY, v ktorých je členom redakčnej rady)
http://www.teraz.sk/magazin/stefanik-zahynul-v-lietadle-typu-caproni/393560-clanok.html
Počet zobrazení: 1161x
Prvý bulletin Metodické centrum UMB pre Slovákov žijúcich v zahraničí a zahraničných študentov (MC UMB) informuje o osemnásťročnej činnosti…
viac »
Copyright © 2011-2021 USZZ Všetky práva vyhradené
Stránky vytvoril a prevádzkuje Creativ line