Deň Veľkého Víťazstva Červenej armády - 9. mája 1945 - sa stal aj pre Slovákov novou nádejou na svet v mieri, bez agresie imperiálnych veľmocí

hlavná foto
Trvanie: 09.05.2020
Miesto: Den víťazstva 9. mája
Mesto/obec: Leningrad - Petrohrad - Bratislava
Štát: Rusko - Slovensko

S DNJOM VELIKOJ POBEDI - S PRAZDNIKOM 9. MAJA! Pomnim i ne zabudem... Asi tak, ako hlása nápis "Nikto ne zabit i nichto ne zabito!" z veršov leningradskej poetky Oľgy Fiodorovny Berggoľcovej na memoriálnom Piskariovskom cintoríne v Sankt Peterburgu, sa mi v tento deň, avšak aj kedykoľvek, len tak, znenazdajky, vyjavujú v mysli aj pred očami výjavy z mesta mojich vysokoškolských štúdií. Emotívne sú preniknuté mnohými príbehmi, stretnutiami , rozhovormi, náhodnými aj plánovanými. Neboli ohraničené iba rokmi môjho štúdia (1976-1981), ale pribúdajú. Pretože Leningrad - Petrohrad je fenoménom, vďaka geniu loci ktorého, ak sa ho dotkneš hoci len raz, nemôžeš odolať novým a novým návratom.

A tak aj preto, v  Deň Veľkého Víťazstva Červenej armády nad hnedým morom, ktorý aj pre nás, Slovákov, znamenal novú nádej v mieri, som si s pietou "preklikal" svoj fotoarchív z jedného pobytu v mojom milovanom meste na Neve. Bolo to v máji 2017, keď sme vedno s novinárskym kolegom, skvelým priateľom a "piterským spolužiakom" Borisom Lattom oslávili v Sankt Peterburgu nielen Deň tlače (hoci dnes je spojený s iným termínom a názvom, my sme si náš "Deň žurnalista" na Marsovom poli osvojili s 5. májom), ale aj 72. výročie Dňa víťazstva. 

Aj s odstupom desaťročí človek akoby z diaľky začul do rána sa prebúdzajúce "stuk - stuk, stuk - stuk"... Zvuk metronómu. Kým počas bezmála 900 dní trvajúcej blokády v obkľúčenom, ostreľovanom a bombardovanom meste dokonale vyzbrojenými divíziami nemeckého Wehrmachtu a Luftwaffe bol práve pravidelný rytmus z reproduktorov na prospektoch, uliciach i priechodných  dvoroch sťaby srdcebitím nádeje vo vyhladovanom Leningrade, počas osláv Veľkého Dňa víťazstva vždy 9. mája ten istý tlkot približoval atmosféru časov ľútych. Už pri pomyslení naň sa mi pred očami vyjavujú mnohí frontoví veteráni, s ktorými som mal možnosť počas čochvíľa 45 rokov kontaktov a pobytov v "druhom meste i krajine môjho JA" postretať sa, zblížiť. Či už priamo alebo prostredníctvom mojich ruských spolužiakov a priateľov. A aj vďaka mojej otvorenej a bezprostrednej povahe som ich mal, a aj našťastie, stále mám, habadej. Sťaby v múdrosti známeho ruského príslovia: "Nemaj sto rubľov, radšej sto priateľov".

Po prvý raz v histórii osláv počas vojenskej prehliadky pred Zimným palácom zahrmeli 9. mája 2017 v meste na Neve nad Palácovým námestím vojenské stíhačky a bojové vrtuľníky, popoludní prechádzala po Nevskom prospekte niekoľkostotisícová riava iba niekoľkoročného pripomienkového fenoménu - Nesmrteľný pluk. Stretávky, objatia, piesne vojenských rokov... Ani tradičných sto gramov vodky s kúskom čierneho chleba nemohlo chýbať.  Do toho zvuk garmošky a spomienky veteránov. Každým rokom je ich pomenej. Zato silnie duch pripomienky na tých, ktorí, hoci padli v bojoch za slobodu alebo sa v starobe pominuli do večnosti, tu naveky zostávajú. Ich pamiatka je naozaj nehynúca. V celom Rusku, obzvlášť ale v Petrohrade nadobúda, aj vďaka hrdinskému príbehu Leningradskej blokády, neobyčajnú až dojímavo sugestívnu a hlbokú pečať.

Aj po troch rokoch mám z viac ako štvorhodinového defilé spontánnych občanov mesta a návštevníkov (tradične sa v tento deň stretávajú celé rodiny, a tak za príbuznými prichádzajú sláviť 9. máj ich blízki či priatelia z rôznych kútov "mátušky Rusi"), ktorí hrdo niesli fotografie svojich prapradedov či starých mám, prirodzene, aj svojich rodičov, hlboký zážitok. Aby som sa v jubilejnom 75. roku osláv Dňa víťazstva na diaľku prostredníctvom ruských TV-kanálov  presvedčil o tom, že so cťou (v oknách a cez internet "mašíroval" Nesrteľný pluk, ale aj priamymi symbolickým prehliadkami vojenského námorníctva na Neve..) je možné pripomenúť si hrdo a dojímavo najväčší sviatok všetkých ľudí v Rusku.

Umocnil mi ho počas dňa kontakt s mojimi vzácnymi ruskými spolužiakmi žijúcimi v Petrohrade, Moskve či Petrozavodsku, ale aj v Rige, na Altaji, v Novosibirsku, Belgicku, Holandsku, Španielsku či v USA. Pospomínali sme na facebooku, takmer všetci vystavili svojich najbližších z rodín - vrátane rodičov, ktorí bojovali i za naše životy a budúcnosť na frontoch Veľkej vlasteneckej vojny. Vrúcna im za to vďaka, hlboká poklona! Rovnako tak aj našim skvelým profesorom a docentom z Fakulty žurnalistiky Leningradskej štátnej univerzity (dnes Vysokej školy mediálnej komunikácie a žurnalistiky Sanktpeterburskej univerzity), ktorí prešli peklom vojnových útrap priamo na fronte, pričom niektorí z nich oslobodzovali aj Československo, Prahu, ba došli víťazne až do Berlína. S úctou sme si zaspomínali na našich dekanov - pánov Berežného a Aleksejeva, profesorov či docentov Bulaceva, Karasiova, Smirnova, Talovova a mnohých ďalších. Celá generácia  našich skvelých pedagógov nás aj týmito prežitými skúsenosťami obohatila nielen profesijne a odborne, ale - a dodnes sme na to ako absolventi hrdí, aj ľudsky.  Nielen však iba oni. Aj prostredie, v ktorom sme sa v jedinečnom meste zžili, splynuli sme s ním, s jeho malými i veľkými hrdinami. Mnohí, s ktorými som sa aj emotívne zblížil, by nepochybne defilovali v mojich príbehových spomienkach.

Ak sa raz tak stane, čestné ak nie výsostné miesto by v mojich rozprávaniach zaujali naozaj originálne pamätníčky - babičky z vrátnice nášho vysokoškolského internátu číslo 1, od ktorého sa odvíjalo vo vtedajšom Sovietskom zväze jedno z najmodernejších študentských mestečiek s jedenástimi desaťposchodovými internátmi s infraštruktúrou. Prísny až "leningradsky chladný" pohľad Jeleny Antonovny v jej tradičnom zelenom svetri roztápala vľúdnosť najmä k nám - Čechom a Slovákom, teta Klava nás mala aspoň tak rada ako svoje vlastné deti. Na čo sa mi aj v súvislosti s Dňom víťazstva vracia film spomienok - to je naša upratovačka Valentina.

Krásne urastená žena v zrelých rokoch sa dennodenne nanosila vedier odpadkov z internátnych kuchýň na každom poschodí, nažmýkala umývacích handier, naglančila obkladačiek v umyvárňach... V dobrom mi jej červenolíca plná tvár pripomínala matriošku, spomínam si však, že sme sa k nej vždy správali úctivo. Boli sme generácia, ktorá si vážila každú prácu. Až tu zrazu v jedno ráno... Akoby to bolo včera, pamätám si to do detailov: 9. mája 1980, keď sme sa z internátu chystali na oslavy do mesta, sme zazreli vo foyeri internátu na prízemí vyčesanú parádnicu v tmavomodrom kostýme a bielej blúzke. Mala uhladenú vysmiatu tvár. Keby len to.

Na výrazných prsiach sa ligotali v trojrade medaily so stuhami. A keď sme sa celkom prirodzene zvedavo obrátili na "našu upratovačku", Vaľa, ako ju oslovovali, iba skromne pripomenula blokádu: "Každý, kto mal sily, a bolo jedno, koľko má rokov, chcel pomôcť nášmu mestu. Poznali sme iba jediný cieľ počas blokády: vydržať a nevpustiť nemeckých nacistov do Leningradu!" Samozrejme, že zvedavosť je prisilná vášeň, nuž tak Valentina musela dopovedať svoj blokádny príbeh. Ako mladá dievčina bola medzi obrancami mesta v brigáde, ktorá zhadzovala zo striech domov zápalné bomby. Štatistiky Leningradskej blokády uvádzajú, že ich počas obliehania mesta nemecké bombardéry zhodili na mesto viac ako 100-tisíc!

Nuž a pred tromi rokmi v májové dni 2017? Mnohé som si pripomenul, na viacerých sa rozpomenul a v ďalšom som sa zasa naladil. Aj preto nedočkavo hľadím na budúcoročnú jar a májovú vôňu orgovánu v mojom ľúbeznom meste na Neve!

 

ĽUDO POMICHAL

Leningrad - Sankt Peterburg - Bratislava, 1976 - 2020

 

FOTO: ĽUDO POMICHAL

            Sankt Peterburg,  máj 2017

 

Fotogaléria

Počet zobrazení: 316xPrihlásenie • Pamätná izba v dome Martina Jonáša insitného maliara Kovačica - fotografia
 • Pamätná tabula na dome Martina Jonáša insitného maliara Kovačica - fotografia
 • Insitné umenie Kovačica - fotografia
 • Insitné umenie Zuzana Chalupová Kovačica - fotografia
 • Zuzana Vereská insitná maliarka Kovačica - fotografia
 • Thames Festival London - Slovenské centrum v Londýne - fotografia
 • Thames Festival London - Slovenské centrum v Londýne - fotografia
 • Prijatie krajanov o prezidenta Slovenskej republiky - fotografia
 • Thames Festival London - Slovenské centrum v Londýne - fotografia
 • Thames Festival London - Slovenské centrum v Londýne - fotografia
 • Thames Festival London - Slovenské centrum v Londýne - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - Justin Topoľský - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Pavol Hlásnik - Zväz Čechov a Slovákov v Rumunsku - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dušan Mikolaj - pamätný deň zahraničných Slovákov 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Milina Sklabinska - riaditeľka Ústavu pre kultúru Vojvodinských Slovákov - fotografia
 • Dušan Klimo - bývaly predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí - fotografia
 • Základný kameň pre pomník slovenského vysťahovalectva - Sad Janka Kráľa Bratislava - fotografia
 • Nadja Hammamberg - Slovenka žijúca vo Švedsku - fotografia
 • Milan Vetrák - predseda Úradu pre Slovákov žijúci v zahraničí - fotografia
 • Daniel Compagnon - Slovák žijúci vo Francúzsku - fotografia
 • Marián Tkáč - predseda Matice slovenskej - fotografia
 • Pamätný deň zahraničných Slovákov 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Pavol Podolay - Slovák žijúcic v Nemecku - fotografia
 • - fotografia
 • - fotografia
 • - fotografia
 • Ján Zoričák - Slovák žijúci vo Francúzsku - fotografia
 • Ján Zoričák - Slovák žijúci vo Francúzsku - fotografia
 • Ján Zoričák - Slovák žijúci vo Francúzsku - fotografia
 • - fotografia
 • - fotografia
 • Vlastimil Fabišík - Folklórny súbor Púčik Brno - fotografia
 • Jánošíkov Dukát - Česká republika - fotografia
 • Jánošíkov Dukát - Česká republika - fotografia
 • - fotografia
 • Rastislav Blažek - predseda Slovenské centrum Írsko - fotografia
 • Zbor poradcov predsedu ÚSŽZ zo zahraničia - fotografia
 • Pamätná tabula - gymnázium v Báčskom Petrovci - fotografia
 • - fotografia
 • - fotografia
 • Dolnozemský jarmok v Bratislave 2011 - fotografia
 • Kvetoslava Benková - koncert v Slovenskom rozhlase Bratislava - fotografia
 • Božena Farhart - Slovenka žijúca v Libanone - fotografia
 • - fotografia
 • Krajanská nedeľa Detva 2011 - fotografia
 • Krajanská nedeľa PFS Detva 2012 - fotografiaDomov / O portáli / Mapa stránok / Registrácia / Kontakt

Copyright © 2011-2021 USZZ Všetky práva vyhradené
Stránky vytvoril a prevádzkuje Creativ line