Trvanie: | 23.09.2014 |
---|---|
Miesto: | Univerzita Komenského |
Mesto/obec: | Bratislava |
Štát: | Slovensko |
Zakaždým keď sa úspešne skončí akékoľvek dielko, prinášajúce nové poznanie, vedomosti, skúsenosť, príjemnosťou je človek naplnený, ak sa udalosti dostane od organizátorov aj patričný rámec, atmosféra, punc sviatočnosti. Nebolo tomu inak ani v prípade vyvrcholenia v poradí ôsmeho, takpovediac resuscitačného ročníka Letnej školy žurnalistiky. Ako jeho organizátori sme v Úrade pre Slovákov žijúcich v zahraničí už pri koncipovaní týždňového programu pre novinárov z krajanských médií privítali návrh Svetlany Hlavčákovej, vedúcej Katedry žurnalistiky Filozofickej fakulty UK v Bratislave, aby naši frekventanti slávili okamih ukončenia „žurškoly“ spoločne s takmer 180 absolventmi jubilejného ročníka Studia Academica Slovaca. A tak, keďže obe podujatia sa konali v gescii Filozofickej fakulty UK, boli sme potešení ústretovosťou Jany Pekarovičovej, celé ostatné desaťročie riaditeľky SAS-u.
V aule Univerzity Komenského, v ktorej sa v piatok 22. augusta celá ceremónia konala, bola patričná sviatočná atmosféra, preniknutá ľudskou bezprostrednosťou. Najmä ale vravou – slovenčinou v jej rôznych podobách, prízvukmi, akcentom... Nie div, veď v bezmála dvoch stovkách absolventov oboch podujatí (179 „sasistov“ a 15 účastníkov Letnej školy žurnalistiky) bolo zastúpených 38 krajín sveta! O našich novinároch zo šiestich krajín píšeme podrobnejšie na inom mieste (ich mikroprofily možno vyhľadať aj v PDF časopisu NAŠA TVORBA), tu sa patrí pripomenúť, že na 50. ročník SAS najviac účastníkov prišlo z Nemecka (18), nasledovali Poľsko, Rakúsko a Taliansko (po 12 účastníkov) a Maďarsko (s 11 zástupcami). Slovenčinu sa ale učili aj frekventanti z USA, Kanady, Japonska, Číny, Egypta, Španielska či Argentíny.
Príjemným bolo sledovať, ako si viacerí naši frekventanti - novinári nachádzali svojich známych, ba priateľov z ich domovských krajín. Spájalo ich pritom nielen puto štátu, mesta či možno aj školy, z ktorej pochádzajú, ale najmä jazyk, pôvab, čaro, ale i neraz úsmevná zradnosť našej slovenčiny. Napokon, v debatách pred i po slávnosti, ktorá vyvrcholila spoločnou recepciou v Moyzesovej sieni FiF UK, na ktorej i do tanca hrala hudobná skupina Kuštárovci, sa pre podobné útržky z úst účastníkov našlo veru dosť... „Čo je to SAS? SAS je nielen hovoriť po slovensky, ale aj tancovať po slovensky a spievať po slovensky. Aj keď dodnes nevieme, kde bola Anička, dušička,“ rozosmial napríklad publikum absolvent letnej školy Daniel Alexander z Veľkej Británie, ktorý sa prihovoril v mene účastníkov SAS-u v závere slávnosti.
Na podujatí sa zúčastnil minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Ing. Peter Pellegrini, rektor UK prof. RNDr. Karol Mičieta, PhD., a dekan Filozofickej fakulty UK prof. PhDr. Jaroslav Šušol, PhD. Počas slávnostného ukončenia jubilejného 50. ročníka Letnej školy slovenského jazyka a kultúry Studia Academica Slovaca udelili v Aule UK ocenenia viacerým inštitúciám i jednotlivcom.
Vysvedčenia - certifikáty si prevzali účastníci letnej školy slovenského jazyka a kultúry a účastníci letnej školy žurnalistiky, ktoré organizovala Filozofická fakulta UK. Absolventské „diplomy“ odovzdávala krajanským novinárom doc. PhDr. Svetlana Hlavčáková, PhD., za Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí blahoželal našim krajanom jeho podpredseda PhDr. Peter Prochácka.
Minister školstva Peter Pellegrini poďakoval za polstoročnú prácu prezentovania slovenčiny: „Chcem vyjadriť svoj obdiv a spoločenské uznanie všetkým členom vedenia, riaditeľom, všetkým spolupracovníkom Studia Academica Slovaca, bývalým i terajším lektorom a prednášateľom, ktorí za polstoročie existencie letnej školy budovali túto klasickú inštitúciu schopnú modernými prostriedkami prezentovať slovenskú vedu a slovenskú kultúru vo svete.“ Čerstvým absolventom letnej školy sa prihovoril aj rektor UK Karol Mičieta. Okrem iného povedal: „Absolventi SAS sa stávajú pomyselnými misionármi slovenského jazyka a slovenskej kultúry vo svete. Veď spoločne môžeme povedať, že slovenčina je naša.“
Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Pellegrini odovzdal Veľkú medailu sv. Gorazda prof. PhDr. Jurajovi Dolníkovi, DrSc., za celoživotné pedagogické pôsobenie a vedecký prínos v oblasti slovenskej lingvistiky a lingvokulturológie, za rozvoj domácej a zahraničnej slovakistiky a jej propagáciu vo svete.
Striebornú medailu UK si z rúk rektora UK prof. RNDr. Karola Mičietu, PhD., prevzali inštitúcie za rozvoj slovakistiky vo svete a vedecko-pedagogickú spoluprácu, a to:
Rektor UK Karol Mičieta udelil Zlatú medailu UK doc. PhDr. Jane Pekarovičovej, PhD., za dlhoročnú reprezentáciu Univerzity Komenského v Bratislave pri rozvoji a šírení slovenského jazyka a slovenskej kultúry v zahraničí, a najmä za prínos k rozvoju Studia Academica Slovaca vo funkcii riaditeľky za ostatných 10 rokov.
Dekan Filozofickej fakulty UK prof. PhDr. Jaroslav Šušol, PhD., udelil Striebornú medailu FiF UK viacerým spolupracovníkom letnej školy: doc. PhDr. Marianne Sedlákovej, PhD., doc. PhDr. Miloslavovi Vojtechovi, PhD., prof. PhDr. Marte Botíkovej, CSc., Mgr. Eve Španovej, PhD., Mgr. Helene Ľos Ivoríkovej, Mgr. Karolovi Csibovi, PhD., a Mgr. Zuzane Krchovej, PhD.
V jubilejnom ročníku sa vzdelávalo 176 účastníkov z 36 krajín sveta, čo ho robí najpestrejším ročníkom v histórii. Dve tretiny účastníkov tvorili vysokoškolskí študenti. V tomto ročníku študenti navštívili slovenské mestá, ochutnali tradičnú slovenskú kuchyňu, ba priučili sa aj ľudovej kultúre. Letná škola SAS je najstaršou letnou jazykovou školou na Slovensku, ktorá existuje od roku 1965 a od roku 1966 nesie názov Studia Academica Slovaca. SAS si na rozdiel od iných letných jazykových kurzov do dnešných dní zachováva profil slovakistických akademických štúdií. Za uplynulé desaťročia absolvovalo letnú školu viac ako 6 200 cudzincov zo 76 krajín sveta.
Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí v týchto súvislostiach potešilo, že pätnásti frekventanti Letnej školy žurnalistiky 2014 boli Filozofickou fakultou UK poctení ich účasťou na slávnostnom vyvrcholení „žurškoly“ práve v spoločnosti „sasistov“ v prítomnosti špičkových osobností slovenského školstva a jazykovej vedy.
koordinátor Letnej školy žurnalistiky 2014 za ÚSŽZ
Počet zobrazení: 1736x
V poézii Alexandra Kormoša po plameňoch jazyka živelnou silou zažiarili plamene lásky, keďže len láska spaľujúca ako plameň je skutočná a pravá,…
viac »
Copyright © 2011-2021 USZZ Všetky práva vyhradené
Stránky vytvoril a prevádzkuje Creativ line