Trvanie: | 05.07.2015 - 05.07.2015 |
---|---|
Miesto: | Sad Janka Kráľa |
Mesto/obec: | Bratislava |
Štát: | Slovensko |
Symbolika 5. júla – sviatku Cyrila a Metoda sa ako eticko-duchovná hodnota vžila nielen do intelektuálnej výbavy občanov Slovenska, ale jej myšlienkový dosah s adekvátnym efektom aj v rámci potvrdzovania slovenskosti vo vedomí našich krajanov pozitívne zasiahol aj názorovo rozmanité spoločenstvá Slovákov žijúcich v zahraničí. Dokonca môžeme vysloviť aj domnienku, že práve tento deň je pre našich krajanov, nech by žili v ktoromkoľvek kúte sveta, aj akýmsi prirodzeným tmelom, motiváciou ich želanej morálnej a najmä národnej jednotnosti. O to viac, že od roku 1994 sa spája (za Pamätný deň Slovákov žijúcich v zahraničí bol 5. júl prijatý zákonom z 20. októbra 1993) aj pripomienkou a zároveň i holdom všetkých krajanov žijúcich naprieč piatimi kontinentmi v okolo 50 krajinách sveta.
Od roku 2000, keď bol v petržalskom Sade Janka Kráľa práve 5. júla osadený našimi krajanmi z Maďarska darovaný 4,5-tonový monument z červeného mramoru z Tardošského lomu, sa práve tento, tzv. základný kameň budúceho Pamätníka slovenského vysťahovalectva, stal aj symbolickým pútnickým stredobodom slovenského krajanského sveta v sviatočný deň Slovákov žijúcich v zahraničí v hlavnom meste našej spoločnej vlasti.
Jedni na pravidelnom letnom pobyte v pre nich stále príťažlivej dedovizni, ďalší na návštevách rodinných príbuzných, priateľov, známych, iní zasa v rámci ich putovania folklórnymi festivalmi – od Myjavy cez Východnú až po Detvu, alebo na cestách po krajine detstva, v ktorej jesto stále čo objavovať. Slovensko ich preto úprimne víta, otvára im náruč. Tak ako v nedeľu 5. júla pozýva Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí všetkých, ktorým je milá a vzácna ich vlasť, na spoločné stretnutie s ľuďmi, ktorí, napriek tomu, že životné cesty ich zaviedli do šíreho sveta, v ktorom sa zžili a prijali ich za svojich nové domovské štáty, pookrejú „pri dobrom slovenskom slove Slovákom súcim na slovo“. Tu s dávkou spomienkovej nostalgie, tam zas s nápadmi a motívmi v ústrety novým víziám.
Napríklad aj tej, akou je postupné pozitívne vnímanie a osvojovanie si myšlienky a zároveň aj túžby spojenej s realizáciou pamätníka „slovenského putovania, sťahovania, vysťahovalectva a emigrácie“, ktorú si Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí spoločne s Nadáciou Národného pamätníka slovenského vysťahovalectva a štátnymi inštitúciami vrátane Magistrátu Hlavného mesta Bratislavy v týchto mesiacoch, aj v mene státisícov našich krajanov žijúcich dnes na všetkých kontinentoch, zobral za svoju ako prejav morálneho splácania dlhu generáciám Slovákov žijúcich za hranicami našej spoločnej a všetkým nám drahej vlasti, Slovenska.
Na našom stretnutí v nedeľu 5. júla 2015 v Sade Janka Kráľa však nielen na túto a jej podobné témy sa iste zvrtne reč. Okrem prívetov z úst predstaviteľov ÚSŽZ, Svetového združenia Slovákov v zahraničí, Nadácie Národného pamätníka slovenského vysťahovalectva či ďalších hostí pripomienkového podujatia, zaznie aj umelecký prednes básní, ako aj vystúpenie komornej speváckej skupiny z Vojvodiny, ktorá predstaví piesňovú tvorbu významných slovenských skladateľov Eugena Suchoňa a Viliama Figuša Bystrého.
Na titulnej fotografii:
Igor Furdík, predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, pri základnom kameni Pamätníka slovenského vysťahovalectva v Sade Janka Kráľa.
FOTO: POMI
Počet zobrazení: 1127x
Kniha má podtitul Umeleckohistorická, etnograficko-technická, sociálna monografia a predstavuje dejiny drotárstva na Slovensku i vo svete, opisuje životné osudy…
viac »
Copyright © 2011-2021 USZZ Všetky práva vyhradené
Stránky vytvoril a prevádzkuje Creativ line