Trvanie: | 12.08.2016 |
---|---|
Miesto: | Banka |
Mesto/obec: | Banka |
Štát: | Maďarsko |
Slováci žijúci v Maďarsku sa počas víkendu 30.-31. júla 2016 zišli v severomaďaskej obci Banka (Bánk) na 50. Novohradskom národnostnom stretnutí a 20. Celoštátnom folklórnom festivale Slovákov v Maďarsku. Na podujatí, ktoré sa po prvý raz konalo pod záštitou prezidenta SR Andreja Kisku a maďarského prezidenta Jánosa Ádera, vystúpilo v sobotu a v nedeľu vyše 700 účinkujúcich, vyše 25 súborov, sólistov a muzikantov. Svojou návštevou poctili túto jedinečnú manifestáciu slovenskosti v Maďarsku JE Rastislav Káčer, veľvyslanec SR v Maďarsku, Igor Furdík, generálny konzul SR v Békešskej Čabe, Peter Prohácka, podpredseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, k množstvu návštevníkov sa prihovorili aj vrcholní reprezentanti slovenskej národnostnej menšiny v Maďarsku - Alžbeta Hollerová Račková, predsedníčka Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku a hostiteľka podujatia Ruženka Egyedová Baráneková, predsedníčka Zväzu Slovákov v Maďarsku.
„Banka je medzi Slovákmi v Maďarsku významným pojmom. Pred 50 rokmi sa to začalo Novohradským národnostným stretnutím, ktoré je v podstate najstarším slovenským podujatím v Maďarsku. Keďže tu vždy bolo veľmi veľa ľudí, a bola to taká stretávka všetkých Slovákov, tak Zväz Slovákov v Maďarsku (ZSM) sa pred 20 rokmi rozhodol, že tu bude celoštátny festival Slovákov a ujalo sa to. Jednoducho je to teraz folklórny sviatok Slovákov v Maďarsku," povedala pre TASR predsedníčka ZSM Ruženka Egyedová Baráneková. Podľa jej slov, keďže v tomto roku išlo o jubilejný 50. ročník, všetko sa odvíjalo od päťdesiatky. „Na ekumenickej bohoslužbe v miestnom evanjelickom kostole sa v nedeľu stretli všetci Slováci, ktorí idú spoločne životom 50 rokov, vzápätí nasledoval sprievod obcou, v ktorom sa predviedlo 50 krojovaných neviest a ženíchov zo Slovákmi obývaných obcí v celom Maďarsku," dodala predsedníčka ZSM.
Tradičné podujatie Slovákov v Maďarsku vyvrcholilo v nedeľu galaprogramom slovenských folklórnych skupín, súborov, ľudových hudieb a sólistov z Maďarska a zo Slovenska, na ktorom sa zúčastnilo celkom 19 telies. V prírodnom amfiteátri predstavili účinkujúci všetky svadobné zvyky. Scenár programu pripravili Anna Ostrihoňová a Juraj Matiaš.
Podujatie bolo prvýkrát v histórii dvojdňovým, organizátorom sa naplnili aj predstavy o účasti, keď očakávali niekoľko tisíc návštevníkov od Békešskej Čaby cez Ečer, Kerepeš, Veľkú Tarču, ale aj z pilíšskeho regiónu, mnohí prišli aj zo Slovenska. „Zaujímavým v Banke je akiste to, že je tu aj veľmi veľa Maďarov, ktorí majú radi toto podujatie. Je úžasné to nadšenie účinkujúcich a ich motivácia, keď chcú všetkým návštevníkom ukázať, aký máme krásny kroj, očarujúcu kultúru," uzavrela predsedníčka ZSM Ruženka Egyedová Baráneková. .
V rámci sprievodných podujatí predstavili organizátori podujatia svadobné dobroty z obcí s výrazným podielom Slovákov - Poľný Berinčok, Čabačud, Malá Tarča, ale aj Veňarec, Banka, Níža či Lucina. Nechýbali ani chýrne veňarecké bryndzové halušky a strapačky. V Galérii na plote predstavili výstavu starých svadobných fotografií, v miestnom dedinskom múzeu prezentovali obliekanie mladej nevesty a organizátori pripravili aj jarmok tradičných ľudových remesiel.
Počet zobrazení: 1263x
Štefan Baranovič pripravil výber z vedeckého a publicistického diela historika umenia, maliara, činorodého matičného aktivistu, exulanta v USA Jozefa G. Cincíka…
viac »
Copyright © 2011-2021 USZZ Všetky práva vyhradené
Stránky vytvoril a prevádzkuje Creativ line