Paul Stacho z Vancouveru: “východniar" od Niagary navštívil "západniarov" pri Pacifiku

hlavná foto
Trvanie: 31.05.2019
Miesto: Vancouver
Mesto/obec: Vancouver
Štát: Kanada

V slovenčine v zemepisnom žargóne by som to jednoducho takto povedal: “východniar navštivil  západniarov”.  Mnohokrát sa na Slovensku takto trebárs v Bratislave “škatuľkujeme”. V tomto prípade teda od Niagarskej vody až k vodám Pacifiku do Vancouveru v Britskej Kolumbii." Touto, v našich zemepisných súradniciach maličkého Slovenska, veruže známou (nielen) geograficky-zvykovou dilemou vzájomného doberania sa, prirodzene, najčastejšie dobrodušným, začína svoju príbehovú reportáž z návštevy krajanov - Slovákov v Kanade, v úplne inom prostredí a prírodnými krásami obdarenom mieste, než ktoré si PAUL "PALI" STACHO užíva "tam dolu, na východe" v šume Niagarských vodopádov.

Touto cestou sa mi prichodí úprimne Paľovi aj podakovať za pohotovosť, nezištnosť a najmä vnemovú vycibrenosť poryvov, ktoré slovo za slovom, vetu za vetou, myšlienku za myšlienkou, pričom s okom citlivého fotografického reportážneho dokumentaristu, s ktorými ako málokto z našich krajanov - novinárov, reportérov a fotografov, obohacuje spoločný informačno-publicistický uzol všetkých našich krajanov vo svete - PORTÁL SLOVENSKÉ ZAHRANIČIE. Nože ho, kolegovia, nasledujte. Veď vytvárame naše spoločné slovenské krajanské dielo. Ktoré, okrem toho, že nás myšlienkovo a zážitkovo obohacuje, určite nás aj posilňuje vo vedomí nášho prepojenia a spolupatričnosti!

Nuž ale, nechajme slovo, priestor, ako aj fofogalériu, ako vždy plnú, kolegovi a priateľovi - krajanovi v Kanade Paulovi Stachovi.

"Roky spolupracujem s Jožkom Starostom, (pôvodom z Bánoviec nad Bebravou, skadiaľ aj ja mám korene),  šéfredaktorom kvalitného časopisu SLOVO Z BRITSKEJ KOLUMBIE, ktoré vychádza práve vo Vancouveri. Je to časopis, ktorý, našťastie, ani náznakom nekopíruje bulvárny štýl. Aj preto si získal moje srdce, ale aj mnohých ďalších krajanov - Slovákov po celom svete. http://www.slovozbritskejkolumbie.ca

Poznali sme sa donedávna len prostredníctvom virtuálnych technológií, a tak o to väčšia bola aj moja radosť, keď sme sa v druhej polovici mája stretli osobne, Darmo, po anglicky povedané stretnutie “face to face” (tvárou v tvár), a nie prostredníctvom, ak sa po slovensky vyjadrím - "facebukom”, je úplne iná "šálka kávy". Človečenská, kontaktná, emotívna.

Kanada je druhá v poradí veľkosti plochy krajiny na svete, hneď po Ruskej federácii. Aj v Bánovciach nad Bebravou je mestská časť, ktorá sa nazýva Kanada a z centra mesta vám to trvá približne päť minut pešo do Kanady. Teraz ste hádam v obraze, o akých vzdialenostiach hovoria mnohokrát zahraniční Slováci na americkom kontinente. Z Toronta sme s manželkou po vyše štyroch hodinách letu pristali v hlavnom meste provincie Alberta v Edmontone.  https://en.wikipedia.org/wiki/Edmonton

Tu sme strávili niekoľko dní a absolvovali turistiku na Elk Island, kde som si chcel nafotografovať  v prírode bizóny v lesoch, kde dodnes prežili príchod “bielej tváre”.  https://www.pc.gc.ca/en/pn-np/ab/elkisland/nature/eep-sar/faq_bison

Pre zaujímavosť, pred príchodom Kolumba v Amerike boli milióny týchto kusov, dnes je to už len zopár tisícok. K bizónom mi dopomohol kamarát -  Čech Roman, s ktorým som sa zoznámil  hneď v prvý deň mojej emigrácie v rakúskom utečeneckom tábore Traiskirchen. S jeho nebohým otcom a maminkou sme zažili “emigrantský chlebíček” a dodnes na mnohé smutné, ale aj veselé veci s láskou spomíname. A to je podľa mňa tá pravá “družba”, ktorá trvá nepretržite už 38 rokov.

S Romanom sme mali doslovné šťastie, lebo mnohokrát sprevádzal trebárs zahraničné návštevy, ale málokedy stretli bizónov v prírode. Skôr objavili len  - s prepáčením, ozaj len to bizónie hovno. Mne sa podarilo oboje. Stúpil som doň hneď po príchode do lesa a potom si aj nafotografoval pomerne z blízkej vzdialenosti štyri kusy bizónov. Nie nadarmo sa povie na Slovensku, že h.v.o ti prinesie štastie... Po rôznych atrakciách Edmontonu  sme neskôr nasadli na špeciálny vlak  a podnikli sme trasu z Edmontonu do Vancouveru so spoločnosťou VIA RAIL CANADA https://www.wanderu.com/en-ca/train/ca-ab/edmonton/ca-bc/vancouver/

Cesta trvá okolo 34 hodín cez najkrajšie časti pohľadnicovej Kanady, cez nádherné Skalisté hory. Zastavili sme sa aj na niekoľko hodín v prírodnom parku Jasper, ktorý patrí do kanadskej klenotnice prírodných parkov  https://jakdokanady.cz/alberta/jasper-narodni-park-okoli/  Po dlhej, ale zaujímavej ceste v Skylinku (v presklennom vozni) sme sledovali voľným okom losy, líšky, kojotov, množstvo orlov, žiaľ, grizlyho sme neuvideli. To skôr musíme zavítať teraz na Slovensko, kde bežne a voľne pobehujú hnedé medvede, trebárs aj v lesoparku na Brezine v Trenčíne.

Vo Vancouveri na stanici Pacifik nás už privítal  v nedeľné ráno APAČ (Jožko Starosta) a hneď po krátkom oddychu smerovali naše kroky do malebného slovenského rímskokatolíckeho kostolíka na slovensko-anglické bohoslužby v New Westminstri. Cirkevná farnosť sv. Cyrila a Metoda v New Westminster je jednou z mála aktívnych slovenskych rímsko-katolíckych farností v Kanade. Je výnimočná - už aj tým, že je určite jediná v západnej Kanade, a možno aj na celom západnom pobreží Severnej Ameriky. http://cyrilmetod.ca

Po službách božích sme sa presunuli do neďalekej kostolnej haly, kde sme si prišli po kultúrnej stránke na svoje. V nedeľu 19. mája  po svätej omši tu po dvanáastej hodine vystúpil vancouverský komorný orchester The Gallo Chamber Players, v ktorom pôsobí aj talentovaná mladá Slovenka, huslistka Majka Demčaková. Mladí umelci predviedli diela Georga Philippa Telemanna (1681-1767). Skutočne perfektný kultúrny zážitok, pričom človeka potešilo, že aj mladé slovenské talenty dokážu vyniknúť v ďalekej cudzine.

Nedalo mi a po koncerte som išiel potriasť rukou umelkyne a jej rodičom, ktorí pôvodne ako aj ja, v osemdesiatych rokoch minulého storočia emigrovali do oceliarskeho Hamiltonu a rozvíjali a podporovali talent svojej dcéry v ďalekej cudzine.  Neskôr vo večerných hodinách sme boli pozvaní na barbeque jednou z Jožkových dcér do rodinného kruhu rodiny Starostovej. Potešilo ma, ked každá z troch dcér sa hlási dodnes k slovenským koreňom. Nielen k jazykovej výbave predkov a k materinskej reči, či kultúrno-duchovnému odkazu, ale aj k slovenskej kuchyni. Skrátka, nechýbala nám teda pri Pacifiku ani slovenská strava.

Vyspali sme sa, a pretože som Jožka poprosil, že by som rád absolvoval zaujímavú turistiku, tak sme nasledujúci deň vyrazili  do  Lynn Canyon Park vo Vancouveri, kde sme v "pršiplášťoch"  objavovali krásu exotického pralesa. Po prechádzkach po pralese sme sa presunuli do známeho Stanleyho Parku vo Vancouveri, ktorý je jednou z atrakcií mesta Vancouver. Ja, podobne ako Jožko  Starosta, som kedysi vyrastal na indiánskych románoch nemeckého spisovateľa Karla Maya, preto nás zaujali aj nádherné totemy, ktoré sa tu vyskytujú.

Z parku sme išli na neďalekú pláž, kde sme si ponorili ruky do vĺn Pacifiku. Práve z tohto bodu som to mal cez more do Japonska približne 7500 km, takú istú vzdialenosť približne ako od Niagary do Bratislavy. Ďalší deň sme použili mestskú dopravu a objavovali atrakcie  skoro 700-tisícového fascinicujúceho mesta pri brehoch Pacifiku. Mimochodom, Vancouver sa v mnohých svetových štatistikách každoročne uvádza na najvyšších svetových priečkach v kvalite života.  V tomto roku obsadil napriklad 3. miesto, hneď po Viedni a Zurichu.

Spomeniem zasa jednu príhodu. Loďou sme sa prepravili do severného Vancouveru a chceli sme sa pokochať z druhej strany mesta na downtown Vancouver. Posadili sme sa s manželkou a hovoríme si naše najnovšie dojmy. Ja na ňu po slovensky a Lena mi odpovedá v ruštine. (Vedecky sa tvrdí, ze treba si aj v penzijnom veku lúštiť krížovky, učiť sa  cudzie jazyky, namáhať si mozgové závity.) Rozmýšľam, čo mi tá moja polovička v ruštine vlastne povedala, keď sa k nám znenazdajky obratila elegantná dáma v slnečnych okuliaroch a plnynulou slovenčinou nám hovorí, že počuje dva jazyky, ktoré sú jej najbližsie, lebo nie je Maďarka, ale Slovenka zo Štúrova (maďarsky Párkányi). Jej mamička vyučovala rusky jazyk, takže ďalšia konverzácia sa viedla dvojmo: so mnou v slovenčine, kým na moju manželku sa obracala v ruštine. Zase "iba" pomyslenie - aký je ten svet maličký... Stihol som s mojím fotoaparátom spraviť zaujímavé "selfie". V Eviných slnečných okuliaroch na ľavej strane je reflekcia autora tohto článku a napravo je reflekcia manželky Leny. Vymenili sme si nakoniec kontakty a rozlúčili sa.

Nasledujuci deň smerovali naše kroky autom a neskôr trajektom do hlavného mesta Britskej Kolumbie - Victorie. Prv, než sme si spravili návštevu v parlamente, zamierili sme do svetoznámych záhrad Butchard garden, ktoré sa rozprestierajú neďaleko hlavného mesta Victoria. https://www.butchartgardens.com

Je to zážitok na celý život, lebo tu človek objaví  “božskú nádheru”, ktorá sa neustále mení v kvetoch, kríkoch, stromoch, insektoch atď, atď... Na záver dňa sme si ešte užívali znovu cestu lodným trajektom medzi množstvom ostrovčekov z Viktorie na Vancouver ostrove na hlavnú pevninu do Vancouveru.

Ďalší deň sme objavovali pozoruhodné zaujímavosti mesta Vancouver a “narazili” sme pri tom na slovenskú vlajku, ktorá veje nad hotelom Columbia. Myslím, že súčasným, ako aj predchádzajúcim majiteľom, je Slovák. Aby som nezabudol - vzorný hostiteľ Apač - slovenský náčelník od Pacifiku sa postaral aj o “dezifenkciu naśej ústnej dutiny” pravou  slovenskou ohnivou vodu (slivovicou), samozrejme nechýbala ani vodka, veď práve v tom čase  hrali aj Rusi a Fíni na Majstrovstvách sveta v hokeji v Bratislave a v Košiciach. Ja pri hokeji zásadne neprežívam stres, lebo sa teším, keď vyhrajú buď Slováci, alebo Česi, alebo Rusi (to najmä kvôli manželke...), alebo - veď koho že chleba jem... - čiže Kanada. Málokto si takto môže povedať, skrátka  - nech v športe vyhrá ten najlepší!

Keď sme sa túlali Vancouverom, tak pri Waterfront stanici som objavil aj skúter s bratislavskou poznávacou značkou. Neviem, kto je majiteľom, ale určite to bude Slovák žijuci vo Vancouveri. Nezabudli sme v ten večer navštíviť aj cintorín a pokloniť sa symbolicky pamiatke Slovenkám a Slovákom, ktorí tu majú na tomto kontinente svoj večný odpočinok.

V tomto nádhernom meste, ktoré by ste teoreticky mohli porovnávať s atmosférou  Štrbského Plesa -  s tým rozdielom, že je tu obrovský oceán Pacifik  a Skalisté hory (Vysoké Tatry sú v porovnaní s nimi ozaj sťaby v miniatúrnom formáte...), ktoré sa tiahnu na tisícky  kilometrov. Vďaka Apačovi mi nechýbalo ani slovenské pivo spod Urpína z Banskej Bystrice – URPINER,  ktoré si v provincii Britská Kolumbia môžete bežne kúpiť. Klobúk dolu pred takými slovenskými firmami, ktoré dokážu prerazit na severoamericky trh.

A čo na záver? V termíne, keď spolu s manželkou sme mali byť na 56. Stretnutí Krasistov na Kralovej studni vo Veľkej Fatre na vrchole Krížna (Krásy Slovenska je najstarší nepretržite vychádzajúci časopis na Slovensku) sme kvôli “byrokracie” neobjavovali krásy Slovenska, ale krásy Kanady, ktorá sa pre mnohých nás, zahraničných Slovákov, stala novým adoptívnym domovom. Skrátka, platí to povestné "zaklínadlo", podľa ktorého každé zlo je aj na niečo dobré. Chcem sa teda poďakovat Všemohúcemu na nebesiach a Apačovi s družinou na zemi, ktorí  nás srdečne prijali, obohatili o nádherne dojmy a priateľstvá, ktoré sme získali medzi Slovákmi v Britskej Kolumbii.

 

Zdravíčko&Šťastíčko všetkým Slovákom

a Slovenkám po celej zemeguli!

 

Text a fotografie: PAUL STACHO

Stoney Creek, Ontario - Kanada

Fotogaléria

Počet zobrazení: 395xPrihlásenie • Pamätná izba v dome Martina Jonáša insitného maliara Kovačica - fotografia
 • Pamätná tabula na dome Martina Jonáša insitného maliara Kovačica - fotografia
 • Insitné umenie Kovačica - fotografia
 • Insitné umenie Zuzana Chalupová Kovačica - fotografia
 • Zuzana Vereská insitná maliarka Kovačica - fotografia
 • Thames Festival London - Slovenské centrum v Londýne - fotografia
 • Thames Festival London - Slovenské centrum v Londýne - fotografia
 • Prijatie krajanov o prezidenta Slovenskej republiky - fotografia
 • Thames Festival London - Slovenské centrum v Londýne - fotografia
 • Thames Festival London - Slovenské centrum v Londýne - fotografia
 • Thames Festival London - Slovenské centrum v Londýne - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - Justin Topoľský - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Pavol Hlásnik - Zväz Čechov a Slovákov v Rumunsku - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dušan Mikolaj - pamätný deň zahraničných Slovákov 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Milina Sklabinska - riaditeľka Ústavu pre kultúru Vojvodinských Slovákov - fotografia
 • Dušan Klimo - bývaly predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí - fotografia
 • Základný kameň pre pomník slovenského vysťahovalectva - Sad Janka Kráľa Bratislava - fotografia
 • Nadja Hammamberg - Slovenka žijúca vo Švedsku - fotografia
 • Milan Vetrák - predseda Úradu pre Slovákov žijúci v zahraničí - fotografia
 • Daniel Compagnon - Slovák žijúci vo Francúzsku - fotografia
 • Marián Tkáč - predseda Matice slovenskej - fotografia
 • Pamätný deň zahraničných Slovákov 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Pavol Podolay - Slovák žijúcic v Nemecku - fotografia
 • - fotografia
 • - fotografia
 • - fotografia
 • Ján Zoričák - Slovák žijúci vo Francúzsku - fotografia
 • Ján Zoričák - Slovák žijúci vo Francúzsku - fotografia
 • Ján Zoričák - Slovák žijúci vo Francúzsku - fotografia
 • - fotografia
 • - fotografia
 • Vlastimil Fabišík - Folklórny súbor Púčik Brno - fotografia
 • Jánošíkov Dukát - Česká republika - fotografia
 • Jánošíkov Dukát - Česká republika - fotografia
 • - fotografia
 • Rastislav Blažek - predseda Slovenské centrum Írsko - fotografia
 • Zbor poradcov predsedu ÚSŽZ zo zahraničia - fotografia
 • Pamätná tabula - gymnázium v Báčskom Petrovci - fotografia
 • - fotografia
 • - fotografia
 • Dolnozemský jarmok v Bratislave 2011 - fotografia
 • Kvetoslava Benková - koncert v Slovenskom rozhlase Bratislava - fotografia
 • Božena Farhart - Slovenka žijúca v Libanone - fotografia
 • - fotografia
 • Krajanská nedeľa Detva 2011 - fotografia
 • Krajanská nedeľa PFS Detva 2012 - fotografia

Naši partneri:Domov / O portáli / Mapa stránok / Registrácia / Kontakt

Copyright © 2011-2019 USZZ Všetky práva vyhradené
Stránky vytvoril a prevádzkuje Creativ line