BORIS FILAN: 70. Živjó, briskný majster príbehu v skratke a vari posledná osobnosť kultivovaného slova zdobiaceho v médiách našu slovenčinu!

hlavná foto
Trvanie: 30.06.2019
Miesto: Bratislava
Mesto/obec: Bratislava
Štát: Slovensko

Sú ľudia, ktorých tvorba je v tom najlepšom poznačená vzácnym prelínaním sa aktuálnosti príbehov, udalostí a ľudí v nich s nadčasovosťou bytia, postojov, nádejí aj sklamaní, ktoré žijeme. Dokonca akoby zrkadlili "spravodlivo šacovaný" autorský postoj k našej budúcnosti, súc v prítomnosti len zriedkakedy sa poučiac zo zaúch, ktoré nám uštedrila iba nedávna minulosť. Chodí, vníma, snorí, analyzuje, díva sa - tu zboku, tam zas priamočiaro. Seba samého sa pýta, zajedno nastoľuje otázky aj iným. Najmä ale nám všetkým. Nementoruje, nepoúča. Pritom spravodlivo, s ironickým, podpichovačným až potmehúdskym úsmevom, karhá, provokuje. A - aj keby tou akosťou nebola nadpísaná jeho už teraz "nesmrteľná" rozhlasová relácia na okruhu Rádia Slovensko RTVS, oslovuje najmä tých, ktorým to páli. Boris Filan. Od posledného júnového dňa 2019 sedemdesiatnik. Živjó, Boris! Za mnohých priaznivcov na Slovensku, ale zajedno aj za hranicami našej vlasti v rozmanitých krajanských komunitách: doslova od Melbournu cez Báčsky Petrovec až po New York.

Napokon, ak by som čo i len nepatrným dobrodušným íverom ozdobil pozdrav a prianie Borisovi Filanovi, akiste by sa snúbili s jeho niekoľkodňovou "klobásovou story" práve medzi slovenskými dolnozemcami v srbskej Vojvodine. Keď pred dvoma rokmi po našej komunikácii a dobre mienených odporúčaniach našiel o. i. aj vďačné publikum v Galérii Zuzky Medveďovej v Báčskom Petrovci, ale aj v ďalších prostrediach medzi vojvodinskými Slovákmi. Je samozrejmé, že prežité, videné a s lahodou prijaté si nemohol ako vnímavý autor nechať iba tak, sám pre seba.

A tak aj preto v jednej z jeho kníh typicky objavne, a ako to zo súčasných autorov cestopisnej a príbehovo-poznávacej reportážnej beletrie vari iba Boris Filan vie, živo, ľudsky bezprostredne a neprikrášlene, rozpráva svoje príbehy zo zážitkov a stretnutí počas návštevy literátov, insitných umelcov, "klobáskarov" a majstrov všedných aj netuctových remesiel i celkom jednoduchých "hrdinov z ľudu" na Dolnej zemi.

Vstupná kapitola jeho cestopisných reportáží a esejí umocnených fotografiami syna Olivera v knihe Káva od Felliniho je potvrdením fenoménu, že veľké divadlo sveta sa neodohráva iba vo veľkomestách a v zaoceánskom opare vzdialených destinácií, ale aj doslova tu, hľa, "pod nosom" - pár hodín mimo Slovenska - ale zato s akými Slovákmi!

Zostáva mi iba zaželať i za našich krajanov - a teda čitateľov, poslucháčov, ba možno raz opäť aj televíznych divákov na Slovensku i v iných sveta kútoch - popri prianí Borisovi Filanovi do ďalších desiatok tvorivých literárnych spisovateľsko-reportážnych a publicistických rozhlasovo-moderátorských rokov vysloviť aj túžbu: bodaj by aspoň takú chuť ako na gurmánske pôžitky medzi Slovákmi vo Vojvodine dostal zdravý autorský apetít priblížiť svojim čitateľom vo svojich ďalších zážitkových knižných publikáciách aj našich krajanov v iných štátoch Európy i sveta!.

Nuž a takto úprimne - aj s nasledovným dôvetkom,  si to za všetkých Borisovi Filanovi dovoľuje popriať

Ľudo Pomichal

 

P. S.

Nepochybne je darom v čase, v ktorom anglicizmy a často nelogické novotvary, ako aj "štampové" slovné výrazy, kynožia pôsobivosť i stále platné zákony a pravidlá slovenského pravopisu, keď brilantní literáti - a Boris Filan sa k pomyselnej elite na Slovensku roky radí - viesť vyytrvalý, hoci ľúty boj, s nedoukmi. Jeho sobotňajšie rozhlasové Pálenice ako formát, ktorému sotva možno nájsť podobnosť či aspoň priblíženie sa, sú v tomto "súperení na diaľku" s protagonistami všeobecného deklasovania a dehonestovania nášho materinského jazyka doslova a do písmena výnimočné, jedinečné, nenapodobniteľné.

Filanove rozhlasové dumky, rozhovory a priblíženia priamočiarej ľudskosti bez príkras a pátosu sú bezprecedentným dôkazom obrazotvornosti, ihravosti, ohybnosti, ale aj šarmu, vznešenosti a gracióznosti našej ľúbeznej reči. V podaní tvorivého Borisa Filana, ktorý trpezlivo a láskavo dokáže vylúpnuť, pospájať a doslova sa bavkať (pritom s akým citom pre akurátnu autorskú sebareflexiu nepresoliť čaro myšlienky, vety a posolstva!)v glosovaní všetkého, čo nás obklopuje a čomu on s pohodou podľahne či sa argumentačne vzoprie, to všetko pôsobí ako balzam na dušu.

Ohromná vďaka, Boris!

ĽUDO POMICHAL

 

KTO JE BORIS FILAN

Spisovateľ, dramaturg, scenárista, textár a vášnivý cestovateľ Boris Filan v nedeľu 30. júna 2019 oslávil 70. narodeniny. Držiteľ Krištáľového krídla za publicistiku a literatúru (2010) sa autorsky podieľal na televíznej talkshow Gala Borisa Filana, reláciách Ligapasáž a Cesta okolo seba. V slovenskom éteri vysiela populárnu Pálenicu, program pre tých, ktorým to páli.

Boris Filan sa narodil 30. júna 1949 v Bratislave. Jeho otec Ľudovít Filan patril k popredným slovenským režisérom a scenáristom 60. a 70. rokov 20. storočia. Boris Filan naňho spomína ako na najusilovnejšieho človeka, akého v živote stretol. "Od detstva si ho najviac pamätám, ako sedí za písacím stolom a klopká do písacieho stroja. Bol mimoriadne sčítaný, hovorieval, že jeho kolegovia z dobrých rodín čítali Dostojevského pätnásťroční a on až v tridsiatke. Ale aspoň mu už rozumel".

S písaním textov piesní začal Boris Filan už v šestnástich rokoch. V roku 1972 vyštudoval filmovú a televíznu dramaturgiu a scenáristiku na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave. V rokoch 1973 – 1987 pracoval ako dramaturg v literárnej redakcii a redakcii zábavných programov vtedajšej Československej televízie v Bratislave. Je autorom scenárov televíznych komédií Aktovky (1981) v réžii Karola Strážnického a Spevák (1983) v réžii Ľubomíra Fifíka.

Filan patrí k špičke autorov slovenskej populárnej hudby. Texty písal pre skupinu Prúdy a Pavla Hammela, no najmä pre Elán. Mnohé piesne, ktoré vznikli vďaka spolupráci Borisa Filana s Elánom, patrili medzi obľúbené hity - napríklad Aj keď bez peňazí, Stužková, Hodina slovenčiny, Neviem byť sám, či Smrtka na pražskom orloji.

Boris Filan je tiež autorom scenára hudobného filmu Rabaka so skupinou Elán v titulnej úlohe. V roku 1989 ho nakrútil režisér Dušan Rapoš. S kapelou spolupracoval aj na vydaní albumu Elán - Tretie oko, ktorý vyšiel pri príležitosti megakoncertu skupiny Elán v Prahe v septembri 2003. Z neho sú piesne Láska moja či Cigary idú do neba.

Z repertoáru Pavla Hammela zľudoveli piesne Čas malín či ZRPŠ takisto s Filanovými textami. Pre Roba Grigorova napísal text k piesni Dvaja, do reportoáru skupiny Modus a Janka Lehotského prispel textom piesne Veľký sen mora. Piesňové texty vydal aj knižne v zbierkach Túlavý psík (1987) a 69 textov (1996).

"Rád spomínam na všetko, čo sme s Hammelom a s Elánom spravili. Ľudia mi často o tých pesničkách hovoria pekné veci. Ale skončilo sa to, keď sa to skončiť malo. Hrozilo mi, že zostanem textár do konca života. Raz sa ma Jožo Ráž pýtal, prečo už iba píšem knižky. Povedal som mu: 'Lebo tam spievam ja.' Už ako textár nežijem a nemyslím," povedal Boris Filan.

V roku 1991 vyšla Filanovi zbierka poviedok Paternoster, príbehy o hudbe, láske a basketbale. Zážitky zo svojich ciest opísal v šiestich knihách série Tam Tam. V roku 2004 vyšiel výber jeho textov v knihe Kamalásky. V roku 2005 mu vyšla zbierka príbehov Ľubošova finta a v roku 2006 pribudla na pulty kníhkupectiev ďalšia jeho próza Wewerka, Bratislavské krutosti (2008) a Dole vodou (2009). Populárne sú i autorove knižky Zabíjačka a iné rozkoše (2012), Vodka, duša, kaviár (2013), Umenie zablúdiť (2014) atď.

Čitateľov zaujali i Filanove príbehy zo Slovenska Po vtákoch (2015). Pred dvoma rokmi napísal knihu Káva od Felliniho, ktorá spája tulácke zážitky s potešením z miestnych jedál a objavovaním prekvapujúcej histórie. Knihu predstavil Boris Filan so svojim synom Oliverom a talianskym výtvarníkom Marcom Gerbim v roku 2017 v Starej tržnici v Bratislave.

Boris Filan je držiteľom mnohých významných ocenení. Za publicistickú aktivitu dostal v roku 1994 cenu Egona Erwina Kischa. V roku 2000 získal Cenu za najpredávanejšiu knihu za dielo Tam tam 3. V roku 2009 získal cenu Zlaté pero 2009 za najhodnotnejšie pôvodné dielo s knihou Dole vodou. Ľúbostný román Klimtov bozk sa stal Knihou roka 2009. V januári 2011 sa stal víťazom Krištáľového krídla za rok 2010 v kategórii publicistika a literatúra za knihu PrešpoRock. V novembri 2014 bol ocenený Veľkou cenou SOZA za celoživotné dielo.
​​​​​​​
Novinky z Cannes a ďalších prestížnych festivalov, ale aj slovenské tituly ponúkol 27. ročník Medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest Košice, ktorý sa konal od 14. do 22. júna 2019. V slovenskej sekcii premietli legendárny film Rabaka. Mimoriadne úspešnú snímku digitálne zreštauroval Slovenský filmový ústav (SFÚ). 

Boris Filan je ženatý s herečkou Ingrid Žirkovou a je otcom dvoch synov. Jeden z nich, Oliver, sa dal na dráhu fotografa, pričom s Borisom absolvoval aj niekoľko spoločných "príbehových ciest", ktoré rodinný filanovský tandem úspešne prezentuje na knižnom trhu.
 

 

Počet zobrazení: 509xPrihlásenie • Pamätná izba v dome Martina Jonáša insitného maliara Kovačica - fotografia
 • Pamätná tabula na dome Martina Jonáša insitného maliara Kovačica - fotografia
 • Insitné umenie Kovačica - fotografia
 • Insitné umenie Zuzana Chalupová Kovačica - fotografia
 • Zuzana Vereská insitná maliarka Kovačica - fotografia
 • Thames Festival London - Slovenské centrum v Londýne - fotografia
 • Thames Festival London - Slovenské centrum v Londýne - fotografia
 • Prijatie krajanov o prezidenta Slovenskej republiky - fotografia
 • Thames Festival London - Slovenské centrum v Londýne - fotografia
 • Thames Festival London - Slovenské centrum v Londýne - fotografia
 • Thames Festival London - Slovenské centrum v Londýne - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - Justin Topoľský - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Pavol Hlásnik - Zväz Čechov a Slovákov v Rumunsku - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dušan Mikolaj - pamätný deň zahraničných Slovákov 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Milina Sklabinska - riaditeľka Ústavu pre kultúru Vojvodinských Slovákov - fotografia
 • Dušan Klimo - bývaly predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí - fotografia
 • Základný kameň pre pomník slovenského vysťahovalectva - Sad Janka Kráľa Bratislava - fotografia
 • Nadja Hammamberg - Slovenka žijúca vo Švedsku - fotografia
 • Milan Vetrák - predseda Úradu pre Slovákov žijúci v zahraničí - fotografia
 • Daniel Compagnon - Slovák žijúci vo Francúzsku - fotografia
 • Marián Tkáč - predseda Matice slovenskej - fotografia
 • Pamätný deň zahraničných Slovákov 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Pavol Podolay - Slovák žijúcic v Nemecku - fotografia
 • - fotografia
 • - fotografia
 • - fotografia
 • Ján Zoričák - Slovák žijúci vo Francúzsku - fotografia
 • Ján Zoričák - Slovák žijúci vo Francúzsku - fotografia
 • Ján Zoričák - Slovák žijúci vo Francúzsku - fotografia
 • - fotografia
 • - fotografia
 • Vlastimil Fabišík - Folklórny súbor Púčik Brno - fotografia
 • Jánošíkov Dukát - Česká republika - fotografia
 • Jánošíkov Dukát - Česká republika - fotografia
 • - fotografia
 • Rastislav Blažek - predseda Slovenské centrum Írsko - fotografia
 • Zbor poradcov predsedu ÚSŽZ zo zahraničia - fotografia
 • Pamätná tabula - gymnázium v Báčskom Petrovci - fotografia
 • - fotografia
 • - fotografia
 • Dolnozemský jarmok v Bratislave 2011 - fotografia
 • Kvetoslava Benková - koncert v Slovenskom rozhlase Bratislava - fotografia
 • Božena Farhart - Slovenka žijúca v Libanone - fotografia
 • - fotografia
 • Krajanská nedeľa Detva 2011 - fotografia
 • Krajanská nedeľa PFS Detva 2012 - fotografiaDomov / O portáli / Mapa stránok / Registrácia / Kontakt

Copyright © 2011-2020 USZZ Všetky práva vyhradené
Stránky vytvoril a prevádzkuje Creativ line