Prezidentka SR Zuzana Čaputová v Prahe medzi krajanmi

hlavná foto
Trvanie: 03.07.2019
Miesto: Praha
Mesto/obec: Praha
Štát: Česká republika - Slovensko

Už tradične prvá zahraničná cesta každého nového prezidenta Slovenskej republiky vedie do stovežatej Prahy. Kedysi "matka československých miest" si túto poctu vyslúžila od slovenských hláv štátu ako prejav spolupatričnosti Slovákov, Čechov a Moravanov v kedysi spoločnom štátnom zväzku. Prímer svojich mužských predchodcov zachovala aj prvá žena v Grasalkovičom paláci v Bratislave - Zuzana Čaputová. Po tom, čo sa v druhej polovici júna stretla v Prahe s prezidentom ČR Milošom Zemanom a po absolvovaní ďalšej časti oficiálneho programu, sa stretla aj s predstaviteľmi organizácií, spolkov a inštitúcií našich krajanov v Českej republike a Prahe. V Úrade pre Slovákov žijúcich v zahraničí sme sa potešili mailu našej krajanky Janky Halukovej, presbyterky Slovenského evanjelického a. v. cirkevného zboru v Prahe a tajomníčky Združenia slovenských evanjelikov žijúcich v zahraničí, ktorá nám k informácii o tom, ako zvítala Zuzana Čaputová s kľúčovými osobnosťami slovenského krajanského života v Prahe, pričom túto svoju správu zaradila do bloku o júnových aktivitách Slovákov v Prahe, za čo jej vyslovil poďakovanie aj Ján Varšo, predseda ÚSŽZ. Zároveň vyjadril potešenie z toho, že sa Slováci z Prahy a ČR chystajú aj na podujatia k slávnostnému Pamätnému dňu zahraničných Slovákov 5. júla v Bratislave, ako aj na 54. ročník Podpolianskych folklórnych slávností v Detve, v rámci ktorých zažijeme už 46. Krajanskú nedeľu a 6. Krajanský dvor.

S potešením uverejňujeme aj vstupné pozdravné slová Janky Halukovej:

„Vážený pán predseda, vážení priatelia,

dovoľujeme si Vám ešte dodatočne poďakovať za Vašu návštevu  krajanov v Českej republiky, v rámci ktorej ste začiatkom mája absolvovali  náročný program stretnutí s predstaviteľmi slovenských spolkov v  ČR, Slovenského evanjelického a. v. cirkevného zboru v Prahe, ale  aj oficiálne stretnutia na Ministerstve zahraničných vecí ČR. Táto návšteva nás potešila a hlavne povzbudila v našej práci v  prospech slovenskej veci a propagácii Slovenska v zahraničí.

Rovnako sme s  radosťou privítali v ČR aj novú slovenskú prezidentku pani Zuzanu Čaputovú a bolo nám cťou sa stretnúť  s ňou aj osobne na prijatí  v Lichtejnštejnskom paláci. Posielame Vám v prílohe niekoľko momentov z jej návštevy v Prahe.

Zároveň prikladáme aj správu o rokovaní zástupcov Združenia slovenských evanjelikov žijúcich v zahraničí s novými predstaviteľmi  ECAV v SR a tiež informáciu o pripomienke výročia 75 rokov od úmrtia Dr. Milana Hodžu, významného slovenského politika , vedca a spisovateľa.

Tešíme sa na Deň zahraničných Slovákov v Bratislave , Krajanskú nedeľu i Krajanský dvor v Detve, ďakujeme Vám i pracovníkom Úradu za prípravu týchto podujatí a prajeme Vám všetkým príjemné letné dovolenkové dni.“
 

Janka Haluková
presbyterka Slovenského evanjelického a. v. cirkevného zboru v Prahe , tajomníčka Združenia slovenských evanjelikov žijúcich v zahraničí

 

Júnové správy  z aktivít

krajanov v Českej republike

 

Prezidentka Zuzana Čaputová na návšteve v ČR

Vo štvrtok 20. 6. 2019 zavítala do Prahy na svoju prvú zahraničnú návštevu nová prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová . Dodržala tak tradíciu predchádzajúcich novo nastupujúcich oficiálnych  predstaviteľov Slovenska, ktorých prvé kroky vždy smerujú do Českej republiky.

Na Pražskom hrade ju vo štvrtok predpoludním privítal český prezident Miloš Zeman a  českých  Slovenská prezidentka sa stretla i s predsedom Senátu Parlamentu Českej republiky Jaroslavom Kuberom a s predsedom Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky Radkom Vondráčkom.

V rámci jednodňovej návštevy v hlavnom meste ČR položila pani prezidentka Čaputová veniec k soche generála Milana Rastislava Štefánika na pražskom Petříne.  Pri Štefánikovej hvezdárni ju privítal predseda Spoločnosti M. R. Štefánika v ČR Dr. Vojtech Čelko spolu s členmi tohoto združenia a so  zástupcami ďalších krajanských spolkov v Českej republike.  Delegácia mesta Brezová pod Bradlom jej pri tejto  príležitosti odovzdala kyticu a súbor materiálov k projektu AREÁL BRADLO. Po tomto pietnom akte položila pani prezidentka i kyticu na hrob prezidenta Václava Havla na Vinohradskom cintoríne.

V Lichtenštejnskom paláci sa potom stretla pri čaši vína so zástupcami takmer všetkých krajanských spolkov, združení a tiež s predstaviteľmi  slovenských cirkevných inštitúcií, pôsobiacich v Českej republike. V úvode ju v Prahe privítal predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí a riaditeľ Slovenského domu v Prahe Mgr. Vladimír Skalský, ktorý krátko predstavil krajanskú komunitu a veľmi ocenil, že si v takom bohatom programe našla čas aj na stretnutie so Slovákmi, žijúcimi v ČR. Predstavitelia jednotlivých spolkov ju potom pozdravili osobne a odovzdali jej i dary k jej narodeninám, ktoré  mala pani prezidentka v nasledujúci deň.

Na záver svojho pobytu v Prahe sa zúčastnila Zuzana Čaputová  na koncerte, ktorý pod názvom "Zuzana není sama doma" na jej počesť na pražskej Kampe odohrali slovenskí i českí hudobníci, napríklad Dan Bárta, Jiří Stivín či Dorota Nvotová, Katarzia, Živé kvety, Limbora  a ďalší.

 

Rokovanie s vedením ECAV v SR k projektu

„Rozvoj duchovných a vzdelávacích aktivít

slovenských evanjelikov v zahraničí - workshop Európa“

V pondelok 20. júna 2019 sa zástupcovia Združenia slovenských evanjelikov žijúcich v zahraničí – reverend Dr. Dušan Tóth – podpredseda Združenia a Janka Haluková – tajomníčka Združenia a presbyterka Slovenského evanjelického a. v. cirkevného zboru v Prahe stretli na Generálnom biskupskom úrade Evanjelickej cirkvi a. v. v Slovenskej republike s generálnym biskupom Mgr. Ivanom Eľkom, biskupom Západného dištriktu Mgr. Jánom Hroboňom za prítomnosti osobného tajomníka Borisa Mišinu.

Témou stretnutia , okrem iného bola aj pripravovaná realizácia misijného projektu Združenia pod názvom  Rozvoj duchovných a vzdelávacích aktivít slovenských evanjelikov v zahraničí - workshop Európa“.  Tento projekt finančne podporil aj Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí, za túto podporu sme mu povďační.  Vedenie ECAV vyslovilo projektu svoju podporu a širšiu realizáciu jeho zámerov má obsiahnutú aj v materiáli VÍZIA ECAV 2020. V pilotnom projekte prebehnú workshopy a rokovania na jeseň 2019  v Rakúsku, v Českej republike a v Nemecku.

 

Pripomienka 75 rokov od úmrtia Dr. Milana Hodžu,

predsedu vlády prvej Československej republiky

Vo štvrtok 27. júna 2019 uplynulo 75 rokov od úmrtia Prof. Dr. Milana Hodžu, významného politika, vedca, novinára  ktorý bol v rokoch 1935-1938 aj  predsedom vlády Československej republiky. Dr. Hodža sa narodil 1. 2. 1878 v Sučanoch a umrel v emigrácii v Clear Water v USA 27. 6. 1944.

Vtedajší Klub slovenskej kultúry v ČR inicioval v roku 2001 odhalenie pamätnej tabule tomuto významnému politikovi na budove jeho  bývalej vily na Zappovej ul. č.7, v Prahe 5.  Tabuľu  odhalili slávnostne vtedajší premiéri vlád ČR a SR Miloš Zeman a Mikuláš Dzurinda.

Dnes sa vo vile nachádza rezidencia Luxemburského veľkovojvodstva. Jeho  veľvyslanec p. Gérard León Pierre Philipps. spoločne s veľvyslancom Slovenskej republiky v ČR Petrom Weissom , ďalšími pracovníkmi ambasády a členmi Spoločnosti M. R. Štefánika v ČR si  75. výročie úmrtia Milana Hodžu, uctili  v stredu 26. júna 2019  položením kytice kvetov k jeho pamätnej tabuli.

 

Janka Haluková

presbyterka Slovenského a. v. evanjelického zboru v Prahe,

tajomníčka Združenia slovenských evanjelikov žijúcich v zahraničí

a členka Spoločnosti M. R. Štefánika v Prahe

 

Fotografie: Zuzana Bukovská, Miloslav Ábel, Kancelária prezidentky SR

 

Na titulnej fotografii:

Slováci v Prahe s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou.


Snímky vo fotogalérii:

Občania Prahy čakajú na pani prezidentku pred sochou T.G. Masaryka.

Privítanie prezidentom ČR Milošom Zemanom na Pražskom hrade.

Socha M.R. Štefánika na Petříně.

Privítanie prezidentky SR Dr. Vojtechom Čelkom.

Spoločná fotografia pre históriu.

Veľvyslanec SR v ČR Peter Weiss a predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí a riaditeľ Slovenského domu v Prahe Vladimír Skalský privítali pani prezidentku na stretnutí s krajanmi.

Predstavitelia štyroch slovenských konfesií v ČR.

Prezidentka SR so zástupcami krajanských združení v ČR.

Mgr. Ivan Eľko, Dr. Dušan Tóth, Janka Haluková, Mgr. Ján Hroboň.

Pred Hodžovou vilou v Prahe.

Kytica k 75. výročiu úmrtia  Dr. Milana Hodžu.

Fotogaléria

Počet zobrazení: 482xPrihlásenie • Pamätná izba v dome Martina Jonáša insitného maliara Kovačica - fotografia
 • Pamätná tabula na dome Martina Jonáša insitného maliara Kovačica - fotografia
 • Insitné umenie Kovačica - fotografia
 • Insitné umenie Zuzana Chalupová Kovačica - fotografia
 • Zuzana Vereská insitná maliarka Kovačica - fotografia
 • Thames Festival London - Slovenské centrum v Londýne - fotografia
 • Thames Festival London - Slovenské centrum v Londýne - fotografia
 • Prijatie krajanov o prezidenta Slovenskej republiky - fotografia
 • Thames Festival London - Slovenské centrum v Londýne - fotografia
 • Thames Festival London - Slovenské centrum v Londýne - fotografia
 • Thames Festival London - Slovenské centrum v Londýne - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - Justin Topoľský - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Pavol Hlásnik - Zväz Čechov a Slovákov v Rumunsku - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dušan Mikolaj - pamätný deň zahraničných Slovákov 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Milina Sklabinska - riaditeľka Ústavu pre kultúru Vojvodinských Slovákov - fotografia
 • Dušan Klimo - bývaly predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí - fotografia
 • Základný kameň pre pomník slovenského vysťahovalectva - Sad Janka Kráľa Bratislava - fotografia
 • Nadja Hammamberg - Slovenka žijúca vo Švedsku - fotografia
 • Milan Vetrák - predseda Úradu pre Slovákov žijúci v zahraničí - fotografia
 • Daniel Compagnon - Slovák žijúci vo Francúzsku - fotografia
 • Marián Tkáč - predseda Matice slovenskej - fotografia
 • Pamätný deň zahraničných Slovákov 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Pavol Podolay - Slovák žijúcic v Nemecku - fotografia
 • - fotografia
 • - fotografia
 • - fotografia
 • Ján Zoričák - Slovák žijúci vo Francúzsku - fotografia
 • Ján Zoričák - Slovák žijúci vo Francúzsku - fotografia
 • Ján Zoričák - Slovák žijúci vo Francúzsku - fotografia
 • - fotografia
 • - fotografia
 • Vlastimil Fabišík - Folklórny súbor Púčik Brno - fotografia
 • Jánošíkov Dukát - Česká republika - fotografia
 • Jánošíkov Dukát - Česká republika - fotografia
 • - fotografia
 • Rastislav Blažek - predseda Slovenské centrum Írsko - fotografia
 • Zbor poradcov predsedu ÚSŽZ zo zahraničia - fotografia
 • Pamätná tabula - gymnázium v Báčskom Petrovci - fotografia
 • - fotografia
 • - fotografia
 • Dolnozemský jarmok v Bratislave 2011 - fotografia
 • Kvetoslava Benková - koncert v Slovenskom rozhlase Bratislava - fotografia
 • Božena Farhart - Slovenka žijúca v Libanone - fotografia
 • - fotografia
 • Krajanská nedeľa Detva 2011 - fotografia
 • Krajanská nedeľa PFS Detva 2012 - fotografiaDomov / O portáli / Mapa stránok / Registrácia / Kontakt

Copyright © 2011-2020 USZZ Všetky práva vyhradené
Stránky vytvoril a prevádzkuje Creativ line