Za Tonkom Bendíkom, skvostným človekom a vášnivým folkloristom: heligónka zmĺkla, pieseň doznela. Impresie spomienok zostávajú.

hlavná foto
Trvanie: 06.07.2019
Miesto: Zvolen - Detva
Mesto/obec: Zvolen - Detve - Bratislava
Štát: Slovensko

Legendy odchádzajú potichu. Kým na prelome mája a júna som sa s obľubou, ak sa naskytla možnosť, pohrúžil a započúval na "folklorike" vysielanej popoludní na STV1 RTVS, do clivých a pre mňa viacerých neznámych pesničiek v podaní Antona Bendíka, hrušovského rodáka, harmonikára a speváka, ozdoby vari všetkých najväčších, ale i tých najmenších (pretože tak sa u ľudovkárov patrí - vzdať hold a povzbudiť i takých, ktorí tvoria aj na malých, poctivo utkaných dramaturgií regionálnych či miestnych slávností tradičnej až dychtivej krásy bez veľkých peňazí...) slovenských folklórnych festivalov, netušiac, že Tonka už medzi nami niet, som finišoval s grafickým stvárnením programového baneru Krajanského dvora 2019 v Detve. Keď som si v máji skicoval jeho podobu, medzi prvými fotografiami k programu, ktorý moderujem v rámci prezentácie kultúry života, jedinečnosti gurmánskych pochúťok (najmä dolnozemských Slovákov z Maďarska, Rumunska, Srbska či Chorvátska) a zvláštností zvykov a sviatostí v kolorite všedného mozoľnatého príbehu predkov našich krajanov, som  dal na výsostné miesto práve portrét uja Tonka. Ako predzvesť toho, že opäť, ako po predchádzajúce tri roky, bude v Detve na pravé nedeľné poludnie, sťaby symbol hodný potechy oka, ucha, aj duše, ozdobou predchýru Krajanskej nedele.

Žiaľ, Tonko Bendík naživo - to už nikdy nebude. Zato pripomienka v rovnaký čas na zázračného vľúdneho temperamentného "ujčoka z Hrušova" áno. Z úcty k jeho dobru, iskry v nevädzových očiach, láske k folkloristike, skrze ktorú s toľkou emotívnosťou nám dával prímer ako ľúbiť tradície národa, vnuknutia predkov, krehký vzťah navzájom k sebe samým. Folklór sa rád snúbi s lahodným voľnomyšlienkárstvom, v tom najlepšom velebí huncútov v krehkej duši, blahorečí príležitostným beťárom na javisku. Tak vycibreným tanečníkom, ako aj muzikantom s darom od samého Boha. Tvorivým, vynaliezavým - v speve, hudbe, preberaním na gombičkách.

A tak aj preto nech spomienka na Antona Bendíka a jeho čarovnú 130-ročnú heligónku vyznieva ako vyznanie sa k človeku, ktorý, len čo sa k nám priblížil clivými piesňami sprevádzanými jeho harmonikou, akoby - a tak som to cítil aj pred rokom, keď bol s nami tu pod Poľanou, k nám vysielal energiu blahorečiacu ľudské porozumenie, akúsi nedefinovateľnú nadčasovosť žičlivosti, blízkosti, priam výnimočnej empatie. Takým pre nás, ktorí sme ho mali česť poznať ho ako folkloristu - muzikanta a speváka, ale najmä írečitého dobráka  z ľudu, patriota Hontu a skvostnej Hontianskej parády v Hrušove, zostane navždy. Vďaka za to, že ste boli a svojou prítomnosťou ste nás obdarúvali, ujo Tonko. Nezabudneme!

 

X                               X                                 X

 

Keď sme s Igorom Grexom, slovenským diplomatom pôsobiacim v UNESCO v Paríži, v predposledný júnový piatok preberali neďaleko Eiffelovej veže rozmanité témy, cez nedávnu spomienku na M. R. Štefánika, ktorého si  aj Francúzi pripomenuli v máji v hvezdárni v Meduone, sme priliehavým oblúkom "opáčili" skrze "slovenského Francúza" Daniela Compagnona aj fenomén našej folkloristiky. 

Nie náhodou, veď sedemdesiatnik Daniel, rodený Parížan, ktorý si zamiloval fujaru aj vďaka jeho slovenskej manželke a následne ich francúzsko-slovenského manželstva, je jednou z kľúčových osobností stmeľujúcu našu krajanskú komunitu v meste na Seine a priľahlom okolí. A tak sa mi razom v mysli vybavila blízkosť našich stretnutí pod Poľanou. Kým Igor, s ktorým sme pred 43 rokmi ako spolužiaci - gymnazisti maturovali v Banskej Štiavnici, velebil náš folklór osvojivší si parížsky rodák Daniel Compagnon natoľko, že ho šíri každoročne vo FS Nádeje aj v Detve, ja som bol zaskočený jeho informáciou (a Francúzsko má zmapované ako vlastnú dlaň, veď v krajine jeho viacnásobného diplomatického pôsobenia prežil už viac ako 15 rokov!), že o takej podobe ľudovej kultúry, akou sa pyšníme my na Slovensku folkloristikou nielen v regiónoch, ale prakticky na hornom i dolnom konci rovnakej obce, Francúzi nemajú poňatia.

Sekvencie našej debaty o jedinečnosti slovenskosti utkanej v kolorite ľudovej tvorivosti a jej posolstiev mi v tom najlepšom doznievali v tôni hotelovej izby na Montparnasse a, keďže už bol júl predo dvermi, snoval som pri pomyslení na obsah našej debaty s Igorom Grexom moje plány na Krajanskom dvore počas Podpolianskych folklórnych slávností v Detve. Nemohol som tušiť, že v tú noc, z piatka na sobotu 22. júna, "preberá" v mysli gombičky svojej čarovnej harmoniky Anton Bendík naposledy. V to sobotňajšie ráno odišiel od nás, najmä však jeho najbližšej rodiny a priateľov, vrátane obrovskej rodiny folkloristov, do večnosti. Aby sa v pondelok 24. júna 2019 folklórne Slovensko, ale aj naši krajania, najmä v prostrediach Slovákov vo Vojvodine na Dolnej zemi, ctiaci si uja Tonka, dali fyzicky aj spomienkou z diaľky posledné zbohom ľudovej speváckej legende s historickou heligónkou.

Česť jeho pamiatke!

Ujo Tonko, nikdy na Vás nezabudneme!

 

ĽUDO POMICHAL

 

 

KTO BOL ANTON BENDÍK

Osemdesiatosem ročný rodák z Hrušova, ktorý prešiel mimoriadne pútavým až dramatickým životným príbehom, sa vpísal natrvalo do histórie slovenskej ľudovej kultúry a folkloristiky. Človek, ľúbiaci svoj rod, prácu a pozdejšie rodinu (v ktorej sa musel zmieriť v počiatkoch manželstva aj s úmrtím detí – dvojčiat...), sa stal po desiatky rokov aj vďaka jeho 130-ročnej heligónke, ktorú zdedil po otcovi, vskutku ikonou folklórnych festivalov na Slovensku aj v zahraničí.

Vďaka svojej láske k hudbe precestoval takmer celú Európu. Hrušovčan Anton Bendík, ktorý posledné roky na Zlatom potoku vo Zvolene, môže byť inšpiráciou pre mnohých. Prvý kontakt s muzikou sa mu dostal, už keď mal šesť rokov. „Ešte keď som bol malý chlapec, otec mi kúpil harmoniku. Mal som vtedy zdravotné problémy a preto ma chcel rozptýliť, čo sa mu aj podarilo. Svedčí o tom aj skutočnosť, že sa hre na ňu venujem už neuveriteľných 81 rokov,“ približoval Anton Bendík na jar 2019.

Hra na harmoniku však nie je jeho jedinou obľúbenou činnosťou. Tú totiž spojil aj so spevom. Svoj talent a zapálenie pre muziku sa snaží využiť, kde sa dá. So svojím folklórnym súborom Hrušov, v ktorom pôsobí už niekoľko desaťročí, precestoval kus sveta. „Podarilo sa mi navštíviť viacero štátov, napríklad Nemecko, Francúzsko, Taliansko či Španielsko, kde sme so skupinou mali možnosť vystupovať na rôznych podujatiach,“ vysvetľoval.

Jedným dychom sa žiada dodať, že jeho život veľmi inšpirovali aj úprimné priateľstvá so Slovákmi z Dolnej zeme, pričom tých vo Vojvodine v Srbsku neraz aj navštívil. Aby mu oni jeho vzťah i úprimnosť k nim láskyplno opätovali aj počas stretnutiam s ujom Tonkom na Slovensku, vrátane neobyčajne bezprostredných objatí pod Poľanou v Detve.

Ako sa v jednom z rozhovorov pre médiá vyznal, hudbu má pravdepodobne doslova v krvi. „Pamätám si, že už môj starý otec hrával na husle. Deti sa mu však v škole vysmievali a volali ho strunkár, tak na ne po čase, bohužiaľ, zanevrel. To však nie je môj prípad,“ dodal s úsmevom v očiach aj s tým, že život bez hudby si predstaviť skutočne nedokáže.

Cestovateľské zážitky si spájal tiež s rozličnými úsmevnými príhodami. „Raz, keď som išiel vlakom z Banskej Štiavnice domov, prihovoril sa mi jeden cestujúci. Spýtal sa ma, odkiaľ som, a keď som povedal, že z Hrušova, zamyslel sa a opýtal sa ma, či náhodou nepoznám jedného harmonikára, ktorý účinkuje už roky,“ zaspomínal si v apríli 2019 v týždenníku MY ZVOLEN. „Odpovedal som mu, že ho poznám veľmi dobre. Pán si však uvedomil, že musí vystúpiť, tak sa rozlúčil. Ani len netušil, že sa rozprával so spomínaným harmonikárom,“ opísal nevšedný zážitok s úsmevným podtextom.

Anton Bendík si svojím prístupom a večným úsmevom na perách získal srdcia mnohých sympatizantov. Ako sám tvrdil, podarilo sa mu účinkovať vo viacerých projektoch, napríklad v relácii Moje korene. Tiež sme ho mohli zazrieť v rámci folklórnej hitparády Kapura, v šou Československo má talent a v projekte RTVS Zem spieva, či v relácii Reflex alebo v TV FOLKLORIKA.

Za významný úspech však považuje jeho vlastné nedávno vydané CD s názvom Horička zeľená, na ktorom nájdeme 23 známych hrušovských piesní. „Som veľmi rád, že som mal možnosť vydať vlastný album. Vo vnútri obalu sa nachádza ešte stará fotografia, na ktorej som spolu s mojou milovanou, už nebohou ženou. Som si istý, že by sa tešila aj ona,“ dodal ujo Bendík pre týždenník MY Zvolen v profilovom článku, ktorý vyšiel čosi vyše dvoch mesiacov pred jeho skonom.

V debatách, aj na pódiu Krajanského dvora v Detve počas Podpolianskych folklórnych slávností, neraz tvrdil, že  keby nebolo hudby, svet by bol neúplný“. A tak aj preto nás všetkých mimoriadne potešilo, keď Antonovi Bendíkovi na sklonku života vyšlo profilové CD s názvom Horička zeľená. V booklete CD-čka sa ujo Bendík vyznáva:

„Pozdravujem vás všetkých, ktorí ste ma chceli poznať a spoznali sme sa.  Ďakujem vám všetkým, ktorí ste ma podporili vydať tento môj dokument, po ktorom som tak veľmi túžil. Dobre mi je pri srdiečku. Keď už tu nebudem, zacnie sa vám za mnou, pustite si kazetku a budete so mnou. Majte radi našu slovenskú ľudovú pesničku, lebo takú piruľku nikde v lekárni nenájdete, ako vám ona bude liečiť vaše srdiečko. Opatrujte sa a majte sa radi.

 

Na fotografiách:

FOTO: ĽUDO POMICHAL

            VLADO LINDER

Fotogaléria

Počet zobrazení: 733x


 • Pamätná izba v dome Martina Jonáša insitného maliara Kovačica - fotografia
 • Pamätná tabula na dome Martina Jonáša insitného maliara Kovačica - fotografia
 • Insitné umenie Kovačica - fotografia
 • Insitné umenie Zuzana Chalupová Kovačica - fotografia
 • Zuzana Vereská insitná maliarka Kovačica - fotografia
 • Thames Festival London - Slovenské centrum v Londýne - fotografia
 • Thames Festival London - Slovenské centrum v Londýne - fotografia
 • Prijatie krajanov o prezidenta Slovenskej republiky - fotografia
 • Thames Festival London - Slovenské centrum v Londýne - fotografia
 • Thames Festival London - Slovenské centrum v Londýne - fotografia
 • Thames Festival London - Slovenské centrum v Londýne - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - Justin Topoľský - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Pavol Hlásnik - Zväz Čechov a Slovákov v Rumunsku - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dušan Mikolaj - pamätný deň zahraničných Slovákov 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Milina Sklabinska - riaditeľka Ústavu pre kultúru Vojvodinských Slovákov - fotografia
 • Dušan Klimo - bývaly predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí - fotografia
 • Základný kameň pre pomník slovenského vysťahovalectva - Sad Janka Kráľa Bratislava - fotografia
 • Nadja Hammamberg - Slovenka žijúca vo Švedsku - fotografia
 • Milan Vetrák - predseda Úradu pre Slovákov žijúci v zahraničí - fotografia
 • Daniel Compagnon - Slovák žijúci vo Francúzsku - fotografia
 • Marián Tkáč - predseda Matice slovenskej - fotografia
 • Pamätný deň zahraničných Slovákov 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Pavol Podolay - Slovák žijúcic v Nemecku - fotografia
 • - fotografia
 • - fotografia
 • - fotografia
 • Ján Zoričák - Slovák žijúci vo Francúzsku - fotografia
 • Ján Zoričák - Slovák žijúci vo Francúzsku - fotografia
 • Ján Zoričák - Slovák žijúci vo Francúzsku - fotografia
 • - fotografia
 • - fotografia
 • Vlastimil Fabišík - Folklórny súbor Púčik Brno - fotografia
 • Jánošíkov Dukát - Česká republika - fotografia
 • Jánošíkov Dukát - Česká republika - fotografia
 • - fotografia
 • Rastislav Blažek - predseda Slovenské centrum Írsko - fotografia
 • Zbor poradcov predsedu ÚSŽZ zo zahraničia - fotografia
 • Pamätná tabula - gymnázium v Báčskom Petrovci - fotografia
 • - fotografia
 • - fotografia
 • Dolnozemský jarmok v Bratislave 2011 - fotografia
 • Kvetoslava Benková - koncert v Slovenskom rozhlase Bratislava - fotografia
 • Božena Farhart - Slovenka žijúca v Libanone - fotografia
 • - fotografia
 • Krajanská nedeľa Detva 2011 - fotografia
 • Krajanská nedeľa PFS Detva 2012 - fotografiaDomov / O portáli / Mapa stránok / Registrácia / Kontakt

Copyright © 2011-2020 USZZ Všetky práva vyhradené
Stránky vytvoril a prevádzkuje Creativ line