Trvanie: | 06.10.2019 |
---|---|
Miesto: | Región Východného Slovenska |
Mesto/obec: | Hamilton - Košice - Vranov nad Topľou |
Štát: | Kanada - Slovensko |
Tvorivé stretnutie redaktorov z médií Slovákov vo svete, ktoré už po sedemnásty raz - pričom premiérovo v Košiciach, pripravil Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí spoločne s RTVS - Štúdio Košice pre našich krajanských žurnalistov, bolo príčinou, prečo sa Paulovi Stachovi, "kanadskému východniarovi" (ak ho determinujeme jeho bydliskom pri Niagare, čo je východný cíp Kanady...), zapáčil tento región Slovenska natoľko, že si tu predĺžil pobyt na rozhraní septembra a októbra 2019. Podľa všetkého urobil dobre, pretože putovaním východne od Košíc sa natoľko znásobili jeho zážitky, že si, ako píše, východné Slovenska priam zamiloval. Rozhodol sa totiž, že sa vydá, pričom vcelku plánovite, po osi Košice - Vranov nad Topľou - Humenné - Hanušovce nad Topľou.
Ako prišiel práve na tieto pre neho doposiaľ neobjavené a nepoznané destinácie? Bolo to jednoduché, sťaby vystrihnuté z denníka príbehov, ktoré zažíva vo svojej domovskej krajne - Kanade.
Na začiatku bol totiž Hamilton, v ktorom sa pred tromi rokmi stretol na bohoslužbách v gréckokatolíckom chráme za jedným stolom na oslavách sv. Mikuláša s jednou rodáčkou zo Slovenska. "Oproti mne, ako som zistil, sedela Libuša Ondičová z Vranova nad Topľou. Okrem toho, že sme našli spoločnú reč aj preto, že sme obaja evanjelického vierovyznania, z debaty s ňou vyplynulo, že pani Libuša má dve pracovité netere v Hamiltone, pričom jednou z nich je úspešná podnikateľka Zuzana Drančáková - Panek. Prirodene, že mi to nedalo, a onedlho po našom príjemnom rozhovore som jej neter Zuzklu navštívil, aby som priblížil jej úspešné pracovné aktivity pre čitateľov portálu SLOVENSKÉ ZAHRANIČIE. Rád totiž objavujem po svojich potulkách svetom Slovákov, ktorým sa darí a našej domovine - Slovensku - robia dobré meno," vyznal sa Paul Stacho, ktorý si cestou za Zuzkou príliš ani nezodral podrážky - jej kvaitná opatrovateľsá firma pre seniorov totiž sídli v blízkosti Niagarských vodopádov.
VIAC ČÍTAJTE V REPORTÁŽI:
"Pali" Stacho pokračuje ďalej o následnostiach "krajanského objavu": "Neskôr som sa virtuálne zoznámil aj so Zuzkinými rodičmi z Humenného. Tí mi viackrát zdôrazňovali, že ak niekedy zavítam do ich kraja na východnom Slovensku, potešia sa mojej návšteve. Nuž a už počas krajanskej "žurškoly" v Košiciach som vycítil, že dve dobré veci musím spojiť dohromady. Nevraviac, že som chcel dodržať sľub z Kanady."
Bol to teda priamy ťah na bránu - a od slov či sľubov k činom. Nuž a čo postretlo Paula Stacha na našom východe? "Najmä skvelí ľudia, ktorí sa dokážu v tom najlepšom rozdať. Platilo to tak pre skvelý týždeň krajanských žurnalistov Košiciach, ak aj pre môj súkromný pobyt ďalej od Košíc. Od prvého stisku rúk až po v tejto oblasti tradičnú "kaprkovú" Moja nostlagcká cesta po želežnici ma najkôr priviedla do Vranova nad Topľou. Tu mi rodina Ondičová s pýchou ukázala evanjelický chrám a so zaujatím ma oboznámila s históriou tamojších evanjelikov."
To ešte Paul Stacho netušil, že najväčšie prekvapenie zažije v nedeľu... "Vybrali sme sa totiž na slávnostné služby Božie, v programe ktorých bola inštalácia 11 nových evanjelických kňazov z celého Slovenska, pričom bola zastúpená aj slovenská Vojvodina zo Srbska. Bol to pre mňa ohromný zážitok: bohatý program, zaplnený chrám, pohostinní ľudia. Hlboko duchovné slávnostné predpoludnie evanjelikov augburského vyznania na Slovensku v priamom prenose približovala aj RTVS - Štúdio Košice, a tak bolo pre mňa veľmi príjemné, keď som tu stretol mojich nových priateľov z "košickej telky". A tak som ich láskavo požiadal, aby ešte raz odovzdali úprimné pozdravy tak riaditeľov Štúdia Košice RTVS Jozefovi Puchalovi, ako aj Lubke Koľovej, ktorá bola odbornou garantkou programu našej "žurškoly" koncom septembra v nezabudnuteľnej a na zážitky bohatej metropoly nášho východného Slovenska. Poznanie, že náš "slovenskýsvet" je naozaj maličký, mi dodal v spomínanú nedeľu ešte värčšie presvdčenie o tom, že symbolika Svätoplukových prútov má pre nás neobyčajne pozitívny a inšpiratívny motivačný aj emotívny význam.
Pocit solupatričnosti a súdržnosti všetkých Slovákov - a je jedno, v ktorom kúte sveta či doma sa nachádzame, vo mne narastal aj vďalších dňoch môjho pobytu, keď som zavítal na obed k Zuzkiným rodičom do Humenného, keď som sa dotkol krehkej histórie zaniknutých gréckokatolíckych dedín na Starine - najväčšej nádrže na pitnú vodu na Slovensku. Tá ako "dar života" zásobuje mestá Sninu, Humenné, Vranov nad Topľou, Prešov a Košice. Pre mňa poučné, objavné a nezabudnuteľné. Tak ako sa odvinul a zotrvá v moej pamäti nadlho celý program a stretnutia s novými priateľmi na slovenskom Východe!"
Počet zobrazení: 398x
Zdenka Bolerácová sa téme svojho rodného a slovenského komunitného prostredia venuje systematicky už niekoľko rokov. Monografia je výsledkom štúdia…
viac »
Copyright © 2011-2019 USZZ Všetky práva vyhradené
Stránky vytvoril a prevádzkuje Creativ line