EXKLUZÍVNE Z KANADY: SLOVÁK PAUL STACHO približuje od Niagary život krajanov ovplyvnených atmosférou dní s neželaným spoločníkom COVID-19

hlavná foto
Trvanie: 26.03.2020
Miesto: Ontario - Kanada
Mesto/obec: Hamilton
Štát: Kanada

Svet napriek tomu, že nás od austrálskeho Sydney a Canberry, cez viaceré čínske megapolisy, juhokórejské Taegu, ale aj Tokio, Moskvu, Štokholm, Viedeň, Prahu, Mníchov, Londýn či Paríž a Rím, Kapské Mesto, až kamsi po New York, Santiago de Chile, México City, dokonca až po Ohňovú zem... prosto pomaly všade, doslova pohltil nepredpokladaným a netušeným požieračom toho najvzácnejšieho, čo máme - životov a zdravia, predsa len žije, dýcha, borí sa s prekliatím "neviditeľného kódu" COVID-19. LENŽE...

AUTORSKÝ VSTUP  ĽUDA POMICHALA:

Čo všetko sa ale deje v zákulisí? Ako a kde, o čom a prečo sa informuje - a naopak - čo sa zatajuje? Zahmlieva, prekrúca, fejkuje, ohlupuje...? Ba až s goebbelsovským majstrovstvom desaťkrát poprežúvaná nehanebná dezinformácia sa nakoniec vydá za svätú pravdu?! V mene koho a čoho?

KTO KLAMAL?! KTO A PREČO SKLAMAL A STÁLE ZLYHÁVA?  

Vedci, výskumníci, politici, štátnici? Alebo my všetci - naivne "veriaci" tejto planéty, schopní vhodiť počas volieb do zväčša neoliberálnych zboľševizovaných parlamentov v štátoch EÚ lístok s menami /stranami - srandami/ akýchkoľvek nedoukov?  Nielenže neschopných sebareflexie, ale bez daností akéhokoľvek odborného, profesijného a profesionálneho potenciálu. To sme už naozaj takí drbkovia v celej Európe?  Veď prakticky zo dňa na deň krachuje vraj všetko to, čo európanstvo (či panstvo?!) doviedlo do bezmála bezhraničnej dokonalosti. Ej, bisťu! Huncúti, nad ktorými by aj Einstein zbledol závisťou nad ich závislou "kompetentnou" suverénnosťou a arogantným sebavedomím!

Aby ma ktosi neupodozrieval, že v morbídnom čase, ktorý práve žijeme, nie je "politicky korektné" (sťaby som čítal report absolventov gymnázií v bruselskom Europarlamente - "výkvetu intelektuálnej elity EÚ" - sic!), tvrdo kritizovať "zodpovedne nezodpovedných", dovolím si zvoľniť mieru mojej ľudskej i občianskej  rozhorčenosti vtipom, ktorý sme si kedysi v študentskej mladosti pripomínali najmä vtedy, keď išlo do tuhého.

Istý Janko v časoch výkvetu pionierskych červených šatiek v letnom tábore napísal domov rodičom pohľadnicu (a nepísal to z povestného Arteku, ale zo Sasanky v Tatranskej Lomnici: "Moji milí rodičia, všetko je tu krásne - príroda, program, aj režim dňa, aj súdruhovia vedúci... Aj strava nám chutí. Jednoducho - máme sa tu dobre. Tak nám treba!"

Zajedno, pokračujúc v načatom, sa pýtam - a bolo nám to treba? Príučka, poučka, jedno z posledných varovaní... A vôbec - ako je možné, že "najvyspelejšia civilizácia, akú kedy matka Zem nosila (a či skôr trpela?!)" sa dostala do stavu, keď trestuhodne nepripravená v niektorých štátoch (vynechajúc Čínu, Južnú Kóreu a iné ázijské krajiny...), ktoré sa po našom "Víťaznom novembri 1989" stali priam uctievanými bôžikmi dokonalosti "západných liberálnych demokracií", doslova bezbreho a pre občana nebezpečne, až na pokraji cynizmu, zlyháva?! Vrátane tak ospevovaného systému fungovania trhového mechanizmu bezhraničnej naplnenosti "(ne)kultúry ducha aj brucha". Ba, čuduj sa zrazu svete - aj s vianočnými i mimosezónnymi mandarínkami bez radov a dvojkilového limitu (a just to budem zakaždým pripomínať všetkým tým, ktorým "iba" tento luxus chýbal k predstave o "slobodnom svete", ktorý aj tak náš Veľký brat ako správny nohsled nastaví, odpočuje a odsleduje na každom kroku, uchu aj čuchu  - aktuálne na Slovensku "korona-SIS"). Iba po druhom sedení parlamentu v pléne sa takému výkonu hovorí ´"šusterMAT".

A dámu v „pinkáči“, pretože tak sme vravievali v časoch našej mladosti voľakedajšiemu Pionierskemu palácu (vďaka Vám zaň, pán veľkomožný gróf Grassalkovič...), ktorá na pudový popud "malokarpatského génia" takto naformulovaný paškvil podpísala, v istej krajine, ku ktorej sa raz, keď príde k najhoršiemu, opäť (to bude ale pre podaktorých kovaných rusofóbov prekvapenie, však?!) budeme hoci aj po kolenách utiekať, by špecifickou slovnou ruskou terminológiou, ktorej sa hovorí "mat", poslali kamsi klasicky – rovno na tri „bukvy“...

VIETE, ČO NÁM VŠETÝM (A NIELEN IBA NA SLOVENSKU, ALE AKO TO COVID-19 DEŇ ZA DŇOM NEKOMPROMISNE ODHAĽUJE, NA CELOM SVETE, HLAVNE VO "VYSPELEJ" EURÓPSKEJ ÚNII)  – OKREM ĽUDSKEJ EMPATIE FORMUJÚCEJ SA V KAŽDOM JEDINCOVI V PROSTREDÍ RODINY, V KTOREJ SA ROZVÍJA A OSOBNOSTNE VYVÍJA, NAJVIAC CHÝBA?

NIČ VIAC A NIČ MENEJ AKO PRIRODZENÁ A DUCHOVNOSŤOU ČI PSYCHICKÝM  NASTAVENÍM KAŽDÉHO Z NÁS DENNODENNE PESTOVANÁ, FORMUJÚCA SA A VŠETKÝMI ZMYSLAMI PRECÍTENÁ POKORA.

PRAMEŇ, Z KTORÉHO VYVIERA, JE PROSTÝ: LÁSKA K BLÍŽNYM.

Stále je čas spamätať sa – pretože koronavírus nie je iba bezmocnosť  čeliť pandémii. V mojom osobnom i profesijnom doterajšom živote (a počas 62 rokov som prežil, prešiel, zažil a precítil naozaj rozmanitosť a podoby mnohého pozitívneho i menej príjemného) zatiaľ NAJHORŠIA SPRÁVA O STAVE SVETOVÉHO SPOLOČENSTVA, JEHO NESCHOPNOSTI ZBAVIŤ SA EGOISTICKÝCH AMBÍCIÍ!

ĽUDO POMICHAL

Publicista a fotograf, ktorý si nadovšetko ctí výdobytok slobody slova a prejavu. Tie sú akceptované ako základné ľudské práva v civilizovanom svete, ku ktorému sa hlási aj Slovenská republika.

(Inak nevolič väčšieho či menšieho zla, hoci už sám fakt takejto „morálky“ sa protiví mojim črtám charakteru. Človek milujúci svoju vlasť – Slovensko, stojaci však pevne na pozícii odhodlane pranierovať všetko a všetkých, ktorí – hoci, žiaľ, aj nevedomky, možno i vinou vlastnej osobnostnej či (ne)vzdelanostnej (ne)výbavy) škodia atmosfére a vybalansovaným spoločensky kultivovaným vzťahom vo vnútri Slovenskej republiky. Teda útvaru, ktorému (čo ma mrzí) zväčša prichádzajú na meno iba označeniami typu „táto krajina, tento štát...“ Je mi úprimne ľúto, keď sledujem, ako k svojej domovine, už aj z dôvodov hrdosti k svojim predkom, ktorí sa v tom najlepšom na nás spoľahli, že našu vlasť dokážeme rozumne, spravodlivo a s láskou spravovať tak, aby sa oni v hroboch neobracali a nehanbili sa za nás ani budúce generácie, jednoducho na viac nemajú. BLAHO VLASTI SI TOTIŽ ŽIADA ODDANOSŤ BEZ LIMITOV! )

 

REPORTÁŽ PAULA STACHA,

NÁŠHO KRAJANA ŽIJÚCEHO V KANADE:

Srdečne Ťa, Ľudo, pozdravujem. Posielam ti moje koronárske pohľady. Chodíme s manželkou Lenou do Božej prírody dobiť si baterky, aby nás Corona načisto neprevalcovala. Je 16. marca, (na Slovensku už bolo v kalendári číslo 17), keď píšem tieto nočné vety od Niagarskej gubernie. Kým bola corona v decembri  v Číne,  tak som tomu, takpovediac, ani ja nevenoval vonkoncom pozornosť. Jednoducho - nebol to môj problém, skrátka - bolo to aj veľmi ďaleko. Takže sa ma to akoby netýkalo, a teda ani nás, mnohých tunajších krajanov, zahraničných Slovákov.

Avšak zbystrel som a začal tomu venovať maximálnu pozornosť, až keď mi kamarátka architektka Lucia Kubicová-Torchio dávala dennodenne situačné informácie zo severného Talianska z mesta Asti, kde žije a pôsobí. Rad by som Luciu nazval ako našu neformálnu “neplatenú  hovorkyňu”,  lebo keď niečo neviem, vytočím si ju cez Viber, alebo WhatsApp - a Lucia je lepšia a presnejšia informátorka ako MUDr. Google.

Prvé, sťaby predčasné a objektívne informácie som mal teda od Lucie a od jej ďalších priateľov architektov - Slovákov z Austrálie.  Hneď som vedel, čo sa deje napríklad „down under“, čiže u našich protinožcov. S „talianskou“ Slovenkou Luciou, francúzskou Vierkou – rodáčkou z Modry, so švédskou Nadjou, švajčiarskou Milkou, bostonským Marianom, Stanom z Connecticutu, nemeckou Ingrid, kostarickým Robertom, ekvádorským misionárom Tonkom a  ďalšími zahraničnými Slovákmi a Slovenkami sa moja „corona databáza“ takto len rozširovala.

S týmito Slovákmi a Slovenkami som sa často po prvý raz stretol a  zoznámil  prostredníctvom  Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí.  Teda v rodnom kraji medzi Tatrami a Dunajom, alebo na mojich mnohých zahraničných cestách po svete, keď som objavoval životy a osudy zahraničných Slovákov. Táto DRUŽBA v mojom prípade funguje dodnes a internet naše mnohokrát obrovské vzdialenosti tak príjemne približuje, priam na dotyk. Vieme o sebe, a keď prídu kritické situácie, tak si vieme hodnotné informácie obojstranne vymieňať. VĎAKA PÁNU BOHU za mojich zahraničných, ale, samozrejme, aj domácich slovenských priateľov: toto priateľstvo a ľudské väzby, našu súdržnosť a ochoru si navzájom poradiť a pomôcť si veľmi cením. Nehovoriac o okamihoch a chvíľach, dňoch a týždňoch, aké momentálne prežívame po celom svete.

Tak to vyzerá, že koronavírus  COVID-19 mieni navštíviť aj  všetky kontinenty, kde Slováci a Slovenky žijú. Od rána do neskorého večera v Kanade, podobne ako na Slovensku, sme doslovne médiami bombardovaní koronárskymi - hlavne negatívnymi  a zriedka aj pozitívnymi - informáciami. Tie, ktoré sú vedecky podložené, teda majú hlavu i pätu, prirodzene prijímam. Na druhej strane, žiaľ, prichádzajú aj klamné hoaxy, ktoré sa snažím filtrovať a orientovať sa v nich.

Cením si informácie, ktoré mi podajú hlavne moji priatelia, ktorí v jednotlivých krajinách žijú, takže som takpovediac “v obraze”. Najhoršie je to momentálne v Európe a v krajine už  našej spomenutej „talianskej“ Lucii. Televízia Markíza odvysielala s ňou interview, bohužiaľ, ako mi sama povedala, väčšinu jej kritických pohľadov a dobrých rád domov na Slovensko Markíza do vysielania ani vôbec nezaradila. Lepšie a jasnejšie to poviem – necitlivo /či zámerne?/ to zostrihala. Stalo sa to nielen jej, ale neskôr aj mne, keď som VOPRED upozorňoval niektorých mojich známych kanadských Slovákov vrátane domácich Kanaďanov – vôbec ma nebrali vážne, skrátka, akoby som bol pre nich viac vnímaný ako konšpirátor!

Dnes to už o mne asi netvrdia, lebo talianske „scenario“ sa priblížilo k americkým brehom. Ba koronavírus sa  už napevno usídlil v New Yorku!  USA oproti Kanade a iným štátom, žiaľ, môžu napokon dopadnúť asi najhoršie. Vnímajte to, prosím, ako môj pohľad a názor... Bohatí ľudia tam síce majú najlepšie nemocnice sveta, ale milióny Američanov nemajú vonkoncom ba žiadne zdravotné poistenie! Najbohatšia krajina sveta, ale s obrovskými kontrastmi. Kanada by mala dopadnúť lepšie, lebo tu máme pomerne kvalitné všeobecné zdravotné poistenie a veľké skúsenosti a dobré laboratóriá vybudovane po SARS-epidémii,  ktorá tu zúrila v roku 2003. 

Informácie a údaje  - aktualizované – o vyčíňaní koronavírusu, prinášame pod mojou reportážou, ale k tomu všetkému iba podotknem: moja „adoptívna“ provincia Ontario len zatiaľ štartuje a riaditelia pohrebných ústavov sa tešia, že tohtoročná žatva bude mimoriadne úrodná. Každým dňom sa celosvetovo totiž čísla matematicky menia. K horšiemu. Zomrú a priebežne zomierajú väčšinou starší spoluobčania s nižšou imunitou, ale koronavírus si nevyberá. A tak i preto z tohto sveta odídu aj mnohí mladí! Venujte teda tomu, celej téme koronavírusu, milí zahraniční Slováci, VEĽKÚ POZORNOSŤ.

Azda mi na tomto mieste dovolíte trochu spomienok, možno sebareflexie v toku času, ktorý som prežil. V prechádzajúcom režime v Československu som bol pionier a v pionierskom jazyku by som to zrejme parafrázoval do podoby výzvy: VŽDY PRIPRAVENÝ!!! V prvom rade sa chcem poďakovať preto generácii našich rodičov - vojnovej generácii, ktorá nás obdarila cenným sedliackym rozumom, ale aj predchádzajúcemu režimu pod zástavou preceňovanej komunistickej strany.  Prečo? Lebo tí ma vlastne naučili na hodinách brannej výchovy ako sa vhodne, reálne a zodpovedne správať v mimoriadnych  a nebezpečných situáciách (mladej „pepsi generácii“ Severoameričanov a Európanov, to dnes  ťažko vysvetlíš, lebo tú dobu nezažili).  

Ťažko sa zvyká hlavne človekovi, ktorý mal doteraz vysokú životnú úroveň a maximálne slobody, kým zajtra, keď docvála na koni korona a nastane skôr či  neskôr v podstate “vojnový stav”, bude to bohužiaľ už iná, „tuhšia káva“. Dnes trebárs v televízii predseda kanadskej vlády Justin Trudeou oznámil Kanaďanom, podobne ako je tomu aj u vás doma na Slovensku, že začíname zatvárať  aj my hranice, školy, úrady, kiná, športoviská, atď. Finančná burza prepadla a valcuje v Toronte a v New Yorku dnes o 10% . Turizmus, cestovanie a všetko s ním spojené vrátane služieb ide k nulovému bodu. Skrátka - nechcem vlastne povedať a naznačiť, že konečne aj naši kanadskí politici, ktorí ešte včera v podstate tvrdili, že to máme zaručene pod kontrolou, musia zrazu priznať, že reagujeme mnohokrát pomerne neskoro.  Nepoučili sme sa hneď z Číny, alebo z Talianska.  Nepriamo teda priznávajú, že sa z koronavírusu -  s prepáčením - mnohí poserieme, ale problém je aj v tom, že toaletný papier tu momentálne v obchodoch v regáloch nenájdete... 

Vďaka zahraničným Slovákom a Slovenkám som bol teda dobre oboznámený so situáciou, ktorá nastáva a určite aj nastane, ba sa aj v rôzne nastavených scenároch zhorší, zdramatizuje. Našu špajzu sme si naplnili dávno skôr, ako vystresovaní Kanaďania vybehli do ulíc a obchodov. Zvýšili sme si hodiny spánku a oddychu, nasadili extra prírodné vitamíny C z ovocia a zeleniny a hlavne psychicky sme sa naprogramovali s mojou ruskou manželkou nepodľahnúť panike a získať tak akoby „Stalingradský syndróm prežitia“ za každých okolností.

Ak budete mať, milí zahraniční, ale aj domáci Slováci, Slovenky ťažké chvíle, zožeňte si – aj pre budúcnosť – výbornú a najmä poučnú knižku - Hľadanie zmyslu života - od Victora Frankela, rakúskeho neurológa a psychiatra, ktorý prežil až beznádejne ťažké časy v koncentračnom tábore v Osvienčime. Jeho knižka vás veľa naučí, poučí a najmä vám dodá odhodlanie ako sa vyrovnať s ťažkými a stresovými chvíľami, ktoré sa mnohokrát objavia už „iba“ preto, že naše osudy a príbehy sú nastavené tak, že život ich jednoducho prináša. Bez toho, aby sme tento proces akokoľvek dokázali ovplyvniť.

Verím, že koronavírus prinesie predsa len aj pozitíva, že sa tak nebudeme napríklad rozdeľovať  na Matovičovcov, Sulíkovcov, Kollárovcov, Ficovcov, Kotlebovcov, Kiskovcov a neviem ešte akých…. Uvedomíme si konečne možno viac váhu Svätoplukovho posolstva, alebo krédo, ktoré sa ukotvilo v pamätiach aj činoch počas predchádzajúceho režimu: v jednote je sila. Teraz prichádza doba odložiť politiku bokom, pomáhať si jeden druhému navzájom. Držať spolu. Seniorom a ľuďom, ktorí to v tejto kritickej dobe budú najviac potrebovať pomôcť. Ukážme, že máme ľudské srdcia, lebo charaktery ľudí sa najlepšie ukážu v ťažkých chvíľach. A tieto okamihy práve prišli, sú tu! Nezabudnite  na preventívnu imunitnú - dennodennú prevenciu, (social distance) nebyť v podstate tajným prenášačom vírusu, ale nesmie nám chýbať aj humor – lebo ten zaručene lieči. S úsmevom povedané - žijeme teraz v bode, kedy je lepšie ak si v autobuse nahlas prdneme, akoby sme si tíško zakašľali...

ORA ET LABORA – MODLI SA A PRACUJ.

ZDRAVÍČKO & ŠŤASTÍČKO PRAJEME SPOZA VEĽKEJ MLÁKY

SLOVÁKOM NA VŠETKÝCH KONTINENTOCH!

 

PAUL STACHO, Ontario – Kanada

FOTO: PAUL STACHO

 

Na snímkach vo fotogalérii:

Ontario, Hamilton, Niagara a okolie týchto dní.

„Turistické“ momentky a pozdravy z Niagarského pohoria.

Aktuálne uzavretý hraničný most USA – Kanada.

V domácnosti Paula Stacha a jeho manželky Leny, keď si sami pečú aj chlieb...

Trochu sarkazmu nezaškodí, aj keď situácia je vážna... Corona má rôzne podoby...

Aj politici sú už v Kanade vyčerpaný – vrátane premiéra Trudeoua...

Spoľahlivá informátorka – Slovenka zo severotalianskeho mesta Asti Lucia Kubicová-Torchio dáva interview pre jednu zo slovenských komerčných TV.

 

AKTUÁLNE POD ČIAROU REPORTÁŽE

Informácia z 27.3.2020:

5:33 Spojené štáty majú teraz najviac potvrdených prípadov nákazy koronavírusy na svete, uviedla to na svojom webe Univerzita Johnsa Hopkinsa, ktorá vývoj pandémie monitoruje. Podľa údajov univerzity počet nakazených Američanov dosiahol 82 404, zatiaľ čo Čína má 81 782 nakazených obyvateľov a Talianska 80 589 prípadov. Počet mŕtvych je nad tisíc, údaje sa však líšia, koľko presne. Prezident Donald Trump na otázku ohľadom amerického prvenstva v rýchlo rastúcom počte infikovaných podľa agentúry AFP odpovedal, že to svedčí o amerických schopnostiach uskutočňovať testy a tiež, že to spochybňuje údaje poskytnuté Pekingom.

ZO SERVISU TLAČOVÝCH AGENTÚR - 26. marca 2020

20:39 Kanada nesúhlasí s plánmi USA poslať na spoločné hranice vojakov, ktorí by mali zadržiavať možných šíriteľov koronavírusu. Povedal to vo štvtok kanadský premiér Justin Trudeau, informovala agentúra AFP. Trudeau reagoval na správy kanadskej spravodajskej stanice Global News, podľa ktorej Biely dom plánuje na hranice vyslať vojakov, aby zadržali každého, kto sa pokúsi prekročiť hranice. Hranice medzi Kanadou a USA, ktoré majú celkovú dĺžku takmer 8900 kilometrov, boli uzavreté v rámci opatrení proti šíreniu nového koronavírusu SARS-CoV-2.

20:37 V Taliansku podľahlo nákaze spôsobenej novým koronavírusom ďalších 712 ľudí. Počet mŕtvych tak stúpol na 8215. Informoval o tom vo štvrtok večer spravodajský kanál Sky Tg24 s odvolaním sa na predstaviteľov Úradu pre civilnú ochranu. Úrad krátko po 18.00 h oznámil, že za uplynulých 24 hodín zomrelo 662 osôb, ale tento údaj nezahŕňal 50 obetí z regiónu Piemont, ktorý o nich iformoval neskoro.

20:28 Ochorenie COVID-19 môže viesť v Spojených štátoch k vyše 80-tisíc úmrtiam a už začiatkom apríla ochromiť nemocnice v celej krajine, dokonca aj v prípade, že obyvatelia budú rešpektovať opatrenia na obmedzenie združovania. Vo štvrtok to ukázal nový výskum, na ktorý sa odvoláva agentúra AFP. Pandémia nového koronavírusu, ktorý spôsobuje chorobu COVID-19, si v USA vyžiadala už viac ako 1000 ľudských životov a potvrdených prípadov nákazy je podľa Univerzity Johnsa Hopkinsa vyše 75-tisíc.

Odborníci z nezávislého výskumného inštitútu IHME (Institute for Health Metrics and Evaluation) pri Lekárskej fakulte Washingtonskej univerzity analyzovali najnovšie údaje o ochorení COVID-19 na miestnej, celoštátnej a celosvetovej úrovni. Analýza varuje, že na základe súčasných trendov potreba lôžok a ventilátorov pre pacientov s ochorením COVID-19 už druhý aprílový týždeň ďaleko prekročí kapacitu nemocníc.

20:09 Vo Francúzsku podľahlo nákaze novým koronavírusom za posledných 24 hodín 365 ľudí. Medzi obeťami je aj 16-ročné dievča, informovala vo štvrtok agentúra AFP s odvolaním sa na úrady.

19:39 V Spojenom kráľovstve zaznamenali po prvý raz vyše 100 mŕtvych za uplynulých 24 hodín v dôsledku nákazy koronavírusom. Počet obetí sa tak zvýšil zo 475 na 578. Informovala o tom vo štvrtok spravodajská stanica BBC s odvolaním sa na zdravotníkov.

17:34 Počet prípadov ochorenia Covid-19 v Japonsku presiahol 1300, viac než 45 nových infikovaných dnes hlási Tokio. Japonsko sa ale zatiaľ nechystá vyhlásiť núdzový stav. Japonský premiér Šinzó Abe dnes ale oznámil, že Japonsko zakáže vstup do krajiny cudzincom cestujúcim z 21 európskych krajín. Tisícovú hranicu prekročil počet nakazených v Thajsku, Filipíny dnes hlásili 71 ďalších prípadov, dovedna tam evidujú už 707 prípadov. Na Filipínach si už epidémia vyžiadala 45 obetí, čo je oproti strede nárast o sedem.

 

Fotogaléria

Počet zobrazení: 414xPrihlásenie • Pamätná izba v dome Martina Jonáša insitného maliara Kovačica - fotografia
 • Pamätná tabula na dome Martina Jonáša insitného maliara Kovačica - fotografia
 • Insitné umenie Kovačica - fotografia
 • Insitné umenie Zuzana Chalupová Kovačica - fotografia
 • Zuzana Vereská insitná maliarka Kovačica - fotografia
 • Thames Festival London - Slovenské centrum v Londýne - fotografia
 • Thames Festival London - Slovenské centrum v Londýne - fotografia
 • Prijatie krajanov o prezidenta Slovenskej republiky - fotografia
 • Thames Festival London - Slovenské centrum v Londýne - fotografia
 • Thames Festival London - Slovenské centrum v Londýne - fotografia
 • Thames Festival London - Slovenské centrum v Londýne - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - Justin Topoľský - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Pavol Hlásnik - Zväz Čechov a Slovákov v Rumunsku - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dušan Mikolaj - pamätný deň zahraničných Slovákov 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Milina Sklabinska - riaditeľka Ústavu pre kultúru Vojvodinských Slovákov - fotografia
 • Dušan Klimo - bývaly predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí - fotografia
 • Základný kameň pre pomník slovenského vysťahovalectva - Sad Janka Kráľa Bratislava - fotografia
 • Nadja Hammamberg - Slovenka žijúca vo Švedsku - fotografia
 • Milan Vetrák - predseda Úradu pre Slovákov žijúci v zahraničí - fotografia
 • Daniel Compagnon - Slovák žijúci vo Francúzsku - fotografia
 • Marián Tkáč - predseda Matice slovenskej - fotografia
 • Pamätný deň zahraničných Slovákov 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Pavol Podolay - Slovák žijúcic v Nemecku - fotografia
 • - fotografia
 • - fotografia
 • - fotografia
 • Ján Zoričák - Slovák žijúci vo Francúzsku - fotografia
 • Ján Zoričák - Slovák žijúci vo Francúzsku - fotografia
 • Ján Zoričák - Slovák žijúci vo Francúzsku - fotografia
 • - fotografia
 • - fotografia
 • Vlastimil Fabišík - Folklórny súbor Púčik Brno - fotografia
 • Jánošíkov Dukát - Česká republika - fotografia
 • Jánošíkov Dukát - Česká republika - fotografia
 • - fotografia
 • Rastislav Blažek - predseda Slovenské centrum Írsko - fotografia
 • Zbor poradcov predsedu ÚSŽZ zo zahraničia - fotografia
 • Pamätná tabula - gymnázium v Báčskom Petrovci - fotografia
 • - fotografia
 • - fotografia
 • Dolnozemský jarmok v Bratislave 2011 - fotografia
 • Kvetoslava Benková - koncert v Slovenskom rozhlase Bratislava - fotografia
 • Božena Farhart - Slovenka žijúca v Libanone - fotografia
 • - fotografia
 • Krajanská nedeľa Detva 2011 - fotografia
 • Krajanská nedeľa PFS Detva 2012 - fotografiaDomov / O portáli / Mapa stránok / Registrácia / Kontakt

Copyright © 2011-2020 USZZ Všetky práva vyhradené
Stránky vytvoril a prevádzkuje Creativ line