Pred 75 rokmi Bratislavu oslobodila od nemeckého nacizmu a fašizmu Červená armáda. Na počesť triumfálnej cesty osloboditeľov až do Berlína ohňostroj a delové salvy na Poklonnej gore v Moskve

hlavná foto
Trvanie: 04.04.2020
Miesto: Bratislava
Mesto/obec: Bratislava - Moskva
Štát: Slovensko - Ruská federácia

V sobotu 4. apríla 2020 si na Slovensku pripomíname 75. výročie oslobodenia hlavného mesta Slovenska Bratislavy hrdinskou sovietskou Červenou armádou. Iste, v čase, ktorý prežívame v týchto dňoch (pričom paradoxom je to, že o životy a zdravie bojujeme, sediac doma, v mieri...?!), mnohým vari ani na um nezíde tento významný dátum. A predsa! Nezabúdame. Nielen preto, že osloboditeľovi - nech by dialo čokoľvek, a pri akejkoľvek vládnej garnitúre, svetovom globálnom (ne)dorozumení a (ne)ochote si porozumieť, sa má vzdať náležitá úcta. Tak ľudsky, ako i z aspektu nezabúdania. Aj preto, že aj touto pripomienkou máme dať šancu na zreteľ všetkým "talentovaným" a mastne štepeným prepisovačom histórie, že omráčiť, ohlúpnuť a zdezorientovať vedomie národa, len tak nejde. Väčšina Slovákov si svoje moderné dejiny prepísať nedá a ani to nikomu nedopustí!

Na Slovensku (zatiaľ) na rozdiel od radných pražských "neoliberálnych boľševikov", ktorí v týchto dňoch ostentatívne odstránili sochu maršala Koneva (aké symbolické - "hrdinsky" a zajedno aj v strachu - pod rúškom moru a s "náhubkami" antikoronavírusných rúšok...", my nerúcame  (a verím, že ani nebudeme!) žiadne pamätníky, sochy... Slavín sa stále vypína nad našou Bratislavou. A ak už som spomenul názov hlavného mesta všetkých Slovákov, nože si spomeňme aj na jeho, i historikmi neraz proklamovaný myšlienkovo-historický a obsahový význam: "bratom sláva".

Z úcty k obetiam 2. svetovej vojny, o hroby, pamätníky, pripomienkové tabule či iné historické artefakty vo vzťahu  nielen k osloboditeľom, ale j k padlým príslušníkom nemeckého Wehrmachtu sa v našej vlasti staráme s takou empatiou, ako málokde v "spriatelených štátoch EÚ a NATO", si dovolím prezentovať na tomto mieste v súvislosti s výročím oslobodenia Bratislavy informáciu z webovej stránky Veľvyslanectva Ruskej federácie v Slovenskej republike.

Veľvyslanectvo Ruskej federácie na Slovensku na facebooku v pondelok 30. marca 2020 oznámilo, že v dôsledku epidémie koronavírusu neplánuje organizovať tohto roku 4. apríla pri príležitosti 75. výročia oslobodenia hlavného mesta Slovenska od fašizmu podujatia sústredené na pamätníku Slavín v Bratislave. Zároveň sa v ozname píše: "Vyjadrujeme nádej, že v nasledujúcom roku budeme mať možnosť sa spolu zísť na tomto posvätnom pamätníku a uctiť si pamiatku 63 518 sovietskych vojakov padlých za oslobodenie Slovenska a celej Európy od „hnedého moru".

Počas týchto dní, ako informovali viaceré ruské médiá (vrátane TV Rossija 24), Ministerstvo obrany Ruskej federácie sprístupnilo zo svojich fondov Centrálneho archívu doteraz utajené dokumenty o kontexte bojov o oslobodenie Bratislavy pred 75 rokmi. V závere správy (je dostupná na novom TV-kanáli POBEDA: https://pobeda.tv/news/14055 ) sa uvádza (prevzaté priamo z originálu): "Публикация рассекреченных документов об освобождении Братиславы из фондов Центрального архива Минобороны России является продолжением деятельности военного ведомства, направленной на охрану и защиту исторической правды, противодействие фальсификациям истории, попыткам пересмотра итогов Великой Отечественной и Второй мировой войн."  PODROBNE TU: http://bratislava75.mil.ru/

Veľvyslanectvo Ruskej federácie v SR, ani médiá v Rusku neuvádzajú, či sa v súvislosti s krízovým stavom spôsobeným COVID-19 aj v Ruskej federácii, dnes večer (tak ako tomu bolo doteraz pri 75. výročí oslobodenia Sovietskou armádou hlavných miest štátov Európy, do ktorých priniesla mier a nádej na nový život najviac skúšaná krajina i národ, pretože zo štatistík jasne vyplýva, že Rusi obetovali najviac životov počas  bojov na frontoch Veľkej vlasteneckej vojny a pri oslobodzovaní Európy až do víťazného Berlína!) uskutoční na počesť oslobodenia Bratislavy ohňostroj sprevádzaný delovými salvami v Moskve v memoriálnom komplexe na Poklonnoj gore.  

Ohňostroj na počesť 75. výročia oslobodenia Varšavy sa uskutočnil v tomto roku  piatok 17. januára, v priamom prenose ho večer o 22.00 h Moskovského času, vysielali verejnoprávne ruské TV-kanály.  V Moskve sa už vlani konali slávnostné ohňostroje na počesť oslobodenia Odesy, Sevastopola, Minska, Vilniusu, Kišiňova, Bukurešti, Tallinnu, Rigy a Belehradu. Tento rok Rusi plánovali takýmto aktom si pripomenúť a osláviť ohňostrojmi v Moskve výročia oslobodenia postupne v Budapešti, Bratislavy, Viedne, Berlína a Prahy.

V deň 75. výročia oslobodenia Bratislavy (aby sme učinili zadosť objektívnosti), vydala z dostupných médií v SR informáciu o oslobodení Bratislavy - čo jej slúži ku cti - do 10.00 h iba Tlačová agentúra Slovenskej republiky (TASR)  v sobotu 4. apríla 2020 o 6.59 h.  V správe o. i. uvádza. "Od oslobodenia hlavného mesta Slovenska Bratislavy v sobotu 4. apríla uplynie 75 rokov. V bojoch o Bratislavu zahynulo 742 sovietskych, 470 nemeckých a maďarských vojakov a 121 civilistov. Počas bojov zhorelo a bolo poškodených viacero budov, ale oproti iným zničeným mestám neboli tieto škody také výrazné.  V minulých rokoch pri príležitosti oslobodenia Bratislavy sa konal pietny akt kladenia vencov na Slavíne, kde je pochovaných 6846 z celkového počtu 63 517 vojakov Červenej armády, ktorí padli v bojoch za oslobodenie Slovenska a Európy od fašizmu. Vence a kytice kvetov kládli veľvyslanci a zahraniční predstavitelia štátov akreditovaní na Slovensku aj pri pomníku víťazstva na Námestí Eugena Suchoňa."

Tak sa veci majú. Aj keď žijeme čas COVID-19, dni a týždne strachu a vnútornej neistoty nám predsa len pamäť a pocit vyjadriť vďaku nezatemnia. Za všetkých podobne zmýšľajúcich  si dovolím preto iba jedno-jediné, o to však úprimnejšie slovko: SPASIBO!

ĽUDO POMICHAL

 

P. S.

O 21.00 h (22.00 h Moskovskoje vremja) zazneli 4. apríla 2020 v Moskve na Poklonnoj gore delostrelecké salvy a oblohu rozžiaril ohňostroj na počesť 75. výročia oslobodenia Bratislavy Červenou armádou dňa 4. apríla 1945. ĎAKUJEME! .https://www.youtube.com/watch?v=m1YGaFYp_No

 

DO VAŠEJ POZORNOSTI

Štvrtý apríl sa uchádza o čestné miesto v kalendári- publicista Vladimír Jancura v denníku PRAVDA /VÍKEND k 75. výročiu oslobodenia Bratislavy  (vydanie denníka na portáli pravda.sk zo 4.4.2020):   https://zurnal.pravda.sk/neznama-historia/clanok/547728-stvrty-april-sa-uchadza-o-cestne-miesto-v-kalendari/

Ani bitka o Bratislavu nebola žiadna šou - rozhovor publicistu Vladimíra Jancuru s historikom Františkom Cséfalvayom z Vojenského historického ústavu v Bratislave v prílohe denníka PRAVDA / VÍKEND z apríla 2015. https://zurnal.pravda.sk/rozhovory/clanok/350767-ani-bitka-o-bratislavu-nebola-ziadna-sou/

Pre priateľov ruského jazyka a Ruska: https://topwar.ru/169747-kak-krasnaja-armija-vzjala-shturmom-stolicu-slovakii.html

 

Reflexie a fakty z histórie oslobodenia Bratislavy
 

Koncom marca 1945 mesto vo veľkej miere opúšťali profašistickí príslušníci Hlinkovej gardy a Hlinkovej slovenskej ľudovej strany. Pronemecká vládna reprezentácia vojnovej Slovenskej republiky sa spolu s prezidentom Jozefom Tisom a úradmi presídlila do Holíča a neskôr utiekla do Rakúska. V prvých aprílových dňoch roku 1945 sa prestalo pracovať v úradoch a vo fabrikách. Nefungovala mestská hromadná doprava a 2. apríla toho roku zostalo mesto bez dodávok elektriny a plynu. Dunenie kanónov avizovalo blížiaci sa front. Fašistické vojská vyrabovali významnejšie továrne, zničili Most Milana Rastislava Štefánika na mieste, kde neskôr Červená armáda postavila Starý most. Podpálili niekoľko administratívnych budov.

Nemecké vojská napriek vedomiu, že budú nútené ustúpiť, nechceli vydať slovenskú metropolu bez boja. Z priestoru južne od Dunaja prisunuli nové útvary 96., 711. a 23. pešej divízie. Zo záloh 8. armády zaujali 43. a 153. divízia a 27. maďarská divízia obranné postavenie na východných svahoch Malých Karpát.  Na priamu obranu mesta okrem rôznych, najmä nemeckých vojenských zložiek a malej skupiny gardistov a príslušníkov Hlinkových pohotovostných oddielov, boli sformované tzv. festungsbatalióny, do ktorých zmobilizovali aj staršie ročníky bratislavských Nemcov. Na petržalskej strane zaujala obranné pozície 6. nemecká a 3. maďarská armáda.

Priame boje o mesto sa začali 2. apríla 1945, keď oddiely sovietskych vojsk 2. ukrajinského frontu oslobodili Vajnory. Na druhý deň nastala hlavná ofenzíva Červenej armády. V skorých ranných hodinách po krátkej leteckej príprave a prudkej raketovej a delostreleckej paľbe vyrazili jej pozemné sily do útoku. V priestore Dynamitky, Vajnorskej cesty, Trnavskej cesty a Trnávky vytlačili nemeckú obranu a dosiahli výhodné pozície na boj o celé mesto. Ráno 4. apríla 1945 zaútočila proti Nemcom sovietska pechota podporovaná 27. tankovou brigádou a 2. rumunským tankovým plukom, ale aj bojovými plavidlami Dunajskej flotily sovietskej armády.

Fašistická armáda sa pod náporom presily dala na útek a v meste pokračovali pouličné boje s niekoľkými gardistickými a esesáckymi skupinami. V popoludňajších hodinách dosiahli vojaci Červenej armády západné okraje mesta a nemecké vojská boli z neho vytlačené. Posledné boje definitívne utíchli 4. apríla 1945 vo večerných hodinách.

Hlavné mesto Sovietskeho zväzu Moskva si podľa rozkazu číslo 330 zo 4. apríla 1945 dvadsiatimi salvami z 220 diel pripomenulo víťazstvo v bojoch o Bratislavu a jej oslobodenie.

 

ZDROJ: teraz.sk/ TASR

VO FOTOGALÉRII:

Snímky z dní počas oslobodenia Bratislavy, súčasného Slavína, Pomníku víťazstva na Námestí Eugena Suchoňa, ako aj z prostredia Poklonnoj gory v Moskve. Snímky pochádzajú z archívov tlačových agentúr (TASR, ČSTK, TASS), Vojenského historického archívu, portálov pobeda.ru, 1tv.ru, rossija24.ru, Ministerstva obrany RF a Veľvyslanectva RF v SR).

 

Fotogaléria

Počet zobrazení: 143xPrihlásenie • Pamätná izba v dome Martina Jonáša insitného maliara Kovačica - fotografia
 • Pamätná tabula na dome Martina Jonáša insitného maliara Kovačica - fotografia
 • Insitné umenie Kovačica - fotografia
 • Insitné umenie Zuzana Chalupová Kovačica - fotografia
 • Zuzana Vereská insitná maliarka Kovačica - fotografia
 • Thames Festival London - Slovenské centrum v Londýne - fotografia
 • Thames Festival London - Slovenské centrum v Londýne - fotografia
 • Prijatie krajanov o prezidenta Slovenskej republiky - fotografia
 • Thames Festival London - Slovenské centrum v Londýne - fotografia
 • Thames Festival London - Slovenské centrum v Londýne - fotografia
 • Thames Festival London - Slovenské centrum v Londýne - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - Justin Topoľský - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Pavol Hlásnik - Zväz Čechov a Slovákov v Rumunsku - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dušan Mikolaj - pamätný deň zahraničných Slovákov 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Milina Sklabinska - riaditeľka Ústavu pre kultúru Vojvodinských Slovákov - fotografia
 • Dušan Klimo - bývaly predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí - fotografia
 • Základný kameň pre pomník slovenského vysťahovalectva - Sad Janka Kráľa Bratislava - fotografia
 • Nadja Hammamberg - Slovenka žijúca vo Švedsku - fotografia
 • Milan Vetrák - predseda Úradu pre Slovákov žijúci v zahraničí - fotografia
 • Daniel Compagnon - Slovák žijúci vo Francúzsku - fotografia
 • Marián Tkáč - predseda Matice slovenskej - fotografia
 • Pamätný deň zahraničných Slovákov 2011 - fotografia
 • Dolnozemský jarmok Bratislava 2011 - fotografia
 • Pavol Podolay - Slovák žijúcic v Nemecku - fotografia
 • - fotografia
 • - fotografia
 • - fotografia
 • Ján Zoričák - Slovák žijúci vo Francúzsku - fotografia
 • Ján Zoričák - Slovák žijúci vo Francúzsku - fotografia
 • Ján Zoričák - Slovák žijúci vo Francúzsku - fotografia
 • - fotografia
 • - fotografia
 • Vlastimil Fabišík - Folklórny súbor Púčik Brno - fotografia
 • Jánošíkov Dukát - Česká republika - fotografia
 • Jánošíkov Dukát - Česká republika - fotografia
 • - fotografia
 • Rastislav Blažek - predseda Slovenské centrum Írsko - fotografia
 • Zbor poradcov predsedu ÚSŽZ zo zahraničia - fotografia
 • Pamätná tabula - gymnázium v Báčskom Petrovci - fotografia
 • - fotografia
 • - fotografia
 • Dolnozemský jarmok v Bratislave 2011 - fotografia
 • Kvetoslava Benková - koncert v Slovenskom rozhlase Bratislava - fotografia
 • Božena Farhart - Slovenka žijúca v Libanone - fotografia
 • - fotografia
 • Krajanská nedeľa Detva 2011 - fotografia
 • Krajanská nedeľa PFS Detva 2012 - fotografiaDomov / O portáli / Mapa stránok / Registrácia / Kontakt

Copyright © 2011-2020 USZZ Všetky práva vyhradené
Stránky vytvoril a prevádzkuje Creativ line