Trvanie: | 11.10.2020 |
---|---|
Miesto: | Ontario |
Mesto/obec: | Stoney Creek |
Štát: | Kanada |
V pondelok 12. októbra oslavujeme významý sviatok v Kanade. Thanksgiving Day, teda Deň vďakyvzdania. Moriak, rodina, tekvicový koláč a modlitby. Táto tradícia začala na severoamerickom kontinente v roku 1621. Rok predtým sa stovka pútnikov z Anglicka preplavila na lodi Mayflower do Nového sveta – do Ameriky. Boli to protestanti, ktorí hľadali na druhej strane Atlantiku v novej zemi vačšiu náboženskú slobodu akú mali pôvodne v Anglicku. Chceli sa spoločnou formou vlastne poďakovať Bohu za to, že prežili prvý skutočne veľmi náročný rok na novom svetadieli.
Tradícia tohto sviatku dnes nepatrí len protestantom, keďže Deň vďakvyzdania sa v princípe stal jediným spoločným sviatkom všetkých Američanov a Kanaďanov, bez ohľadu na ich vierovyznania. Tvrdí sa, že pútnici z lode Mayflower v rozbúrenych morských vlnách sa ledva zachránili, aby si následne vybudovali prvú drevenú osadu. Polovica osadníkov vraj zahynula počas prvej krutej zimy. Zachránili ich vlastne domorodí obyvatelia - Indiáni z kmeňa Wampanoag. Podarovali im jedlo aj kožušiny. Na jar ich naučili pestovať kukuricu. Na jeseň z nej už mali osadníci bohatú úrodu. Oslavy, po slovensky povedané - “dožinky” - spojené s motlitbami a poďakovaním pánu Bohu, trvali až tri dni a prvý guvernér kolónie Plymouth pozval na ne dokonca aj 90 Indiánov.
Keďže to priaznivé počasie umožňovalo, hodovalo sa pod šírim nebom. Už vtedy sa podával dnes už neodmysliteľný pečený moriak (po anglicky turkey), zemiaky s brusnicami a tekvicový koláč. A teraz uz zrejme viete, milí čitatelia portálu Slovenské zahraničie a facebooku Slovenský svet, odkiaľ moriak, zemiak, brusnica a tekvica pôvodne pochádzajú.
Rozdiel medzi americkým a kanadským Thanksgiving je len v dátumoch. Kanadský pripadá pravidelne na druhý pondelok v mesiaci október (pretože Kanada zemepisne leží viac na severe, tak “dožinky” sa tu oslavujú skôr. USA sú zasa južnejšie, preto si Thankgiving pripomínajú neskôr, zakaždým štvrtý štvrtok v novembri. Američania budú mať teda sviatok tento rok vo štvrtok 26. novembra. Tradícia bola každý rok taká, že ľudia cestovali, pričom v Amerike väčšinou prekonávali obrovské vzdialenosti, len aby rodiny, príbuzní a priatelia sa mohli zísť za jedným stolom a spoločne osláviť významný sviatok s dlhodobu tradíciou na severoamerickom kontinente.
Mimochodom, v čase písania týchto riadkov som dopočúval torontskú rozhlasovú stanicu. Premiér našej provincie mi práve odporučil, výstižnejšie povediac - prikázal, že vzhľadom na koronu máme doslova zakázané počas sviatkov niekoho navštíviť. Nariadenie určuje sedieť doma a konzumovať pečeného moriaka so sladkou zemiakovou kašou s brusinkami a tekvicovým koláčom len s mančaftom, ktorý žije s vami pod jednou strechou.
Nuž, takto teda prežívam svoj tohoročný kanadský THANKSGIVING. Vďaka ti, Bože, ze mám Šťastíčko&relatívne Zdravíčko a humor. To isté prajem všetkým zahraničným Slovákom a ľuďom dobrej vôle!
Počet zobrazení: 400x
Pedagóg a spisovateľ Ivan Čičmanec (1942) žije od roku 1969 v Nórsku. K tejto zbierke svojských meditácií sám napísal: „Pri čítaní…
viac »
Copyright © 2011-2021 USZZ Všetky práva vyhradené
Stránky vytvoril a prevádzkuje Creativ line