Trvanie: 27.01.2021
Miesto: Webmagazin.sk
Mesto/obec: Bratislava
Štát: Slovensko


Rok 2021 sa stal Medzinárodným rokom jaskýň a krasu. Vyhlásila ho Medzinárodná speleologická únia (UIS) s vedomím UNESCO. Slovensko tento rok oslávi viacerými aktivitami a podujatiami. TASR o tom informovala manažérka pre komunikáciu Štátnej ochrany prírody SR Anna Weissová.

Rok jaskýň a krasu sa podľa Weissovej v SR spája s rozličnými výročiami. V tomto roku uplynie 100 rokov od objavenia Demänovskej jaskyne slobody a 150 rokov od prvého speleoarcheologického výskumu na území Slovenskaktorý sa uskutočnil v Liskovskej jaskyni. Weissová priblížila, že ŠOP plánuje viacero podujatí. Pôjde napríklad o inauguráciu pamätnej mince či poštovej známky, sériu reportáži z jaskýň, prednášky, tematické kurzy pre verejnosť, jaskyniarske leto pre deti a mládež či vedeckú konferenciu s medzinárodnou účasťou.

„Na Slovensku kras zaberá 2700 kilometrov štvorcových, čo je asi 5,5 percenta územia. V súčasnosti je na Slovensku zdokumentovaných viac než 7500 jaskýň a priepastí. Demänovský jaskynný systém je s dĺžkou 43 kilometrov najdlhším v Karpatoch,“ poznamenala Anna Weissová.

UIS združuje jednotlivé organizácie, ktoré sa venujú výskumu, objavovaniu a ochrane jaskýň a krasu. Slovensko bude svojimi aktivitami zastupovať ŠOP SR – Správa slovenských jaskýň, Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva a Slovenská speleologická spoločnosť.

Všetky zúčastnené organizácie z 54 krajín sveta pri tejto príležitosti pripravujú rozličné podujatia s cieľom predstavenia fenoménu krasu a jaskýň, ich významu, ohrození a zvýšenia environmentálneho povedomia širokej verejnosti v duchu hesla ‚Poznávať, rozumieť, chrániť‘,“ uviedla Anna Weissová.

ZDROJ: webmagazin.teraz.sk
Na snímkach: Demänovská ľadová jaskyňa slobody v Nízkych Tatrách.