Minister obrany Slovenskej republiky Jaroslav Naď pricestoval v utorok 28. septembra 2021 na návštevu Belehradu, kde predpoludním rokoval s rezortným kolegom Nebojšom Stefanovićom, s ktorým sa v večer spoločne v Dome Vojska Srbska zúčastnil na koncerte Vojenskej hudby Ozbrojených síl Slovenskej republiky a Umeleckého telesa Ministerstva obrany Srbskej republiky Stanislav Binički pri príležitosti Dní slovenskej kultúry v Srbsku.

Ako informuje na portáli KULPIN.NET Katarína Pucovská, ktorej týmto vyjadrujeme poďakovanie za to, práve v Dome Vojska Srbska bola tiež nainštalovaná výstava venovaná významnému slovenskému politikovi, zástancovi ľudských práv a humanizmu – Alexandrovi Dubčekovi.

Od pondelka 27. septembra 2021 dve výstavy zdobia aj priestory slovenského veľvyslanectva v Belehrade: diela slovenských insitných maliarov a umeleckého sklára Jána Zoričáka, žijúceho a tvoriaceho vo Francúzsku. Obe výstavy si slovenský minister obrany mal možnosť obzrieť v popoludňajších hodinách, keď na pôde veľvyslanectva Slovenskej republiky v Belehrade odovzdal medailu ministra obrany tretieho stupňa za celoživotné úsilie Michalovi Spevákovi z Báčskeho Petrovca.

V odôvodnení vyznamenania minister Jaroslav Naď uviedol, že v osobnosti Michala Speváka ide o Slováka žijúceho v zahraničí a skutočne vzácneho človeka – aktivistu, iniciátora pronárodných aktivít, ktorý stojí za úspechmi komunity Slovákov vo Vojvodine, napríklad za obnovením činnosti Matice slovenskej v bývalej Juhoslávii v roku 1990, či Slovenských národných slávností v roku 1992 a je zakladateľom a predsedom Občianskeho združenia „Slováci a spolužitie“, ktoré má na konte mnohoraké projekty vrátane filmových a knižných publikácií o slovenskej komunite vo Vojvodine.

Dni slovenskej kultúry sa rozbehli v pondelok na veľvyslanectve SR v Belehrade, kde predpoludním usporiadali okrúhly stôl na tému Slovenské insitné umenie v Srbsku a popoludní prebiehala koštovka slovenských vín. Tento slovenský týždeň v Srbsku pokračoval aj v stredu 29. septembra  koncertom vojenskej hudby OS SR Banská Bystrica v Niši. Na programe boli diela z tradičného i národného repertoáru Slovenska, ale aj srbská a populárna filmová hudba. Hudobníci nielenže zahrali ale aj po slovensky zaspievali známu slovenskú ľudovú pieseň z oblasti Horehronia Na kráľovej holi. Veliteľom – dirigentom vojenskej hudby je kapitán Mgr. art. Ján Goliaš.

Už vo štvrtok 30. Septembra 2021 sa v Juhoslovanskej kinotéke v Belehrade začali Dni českého a slovenského filmu. Podujatie, ktoré spoločne usporadúvajú veľvyslanectvá dvoch krajín trvalo do nedele 3. októbra a milovníkom filmu boli ponúknuté každodenne dva filmy s projekciami o 18,00 h a 20,30 h. Okrem filmov návštevníci si mohli obzrieť aj tri výstavy: Storočnica slovenskej kinematografie, výstavu fotografií Dragana Pavlovića České sklo vo variáciách a České dedičstvo UNESCO – Štýl sa nepíše, štýl sa pozoruje.

KATARÍNA PUCOVSKÁ – KULPIN.NET

FOTO: ZÚ SR Blehrad