Svätý Mikuláš pripravil pre deti vo Vancouveri  od soboty do pondelka 4.-6. decembra 2021 krásne prekvapenie. Tie sa zobudili do zasneženej krajiny a niektoré dokonca ani nemuseli ísť do školy, lebo na niektorých miestach bolo bielej prikrývky neúrekom. Mikuláš mal tohto roku v českej a slovenskej komunite vo Vancouveri veľmi veľa práce, ak sa vôbec prácou dá nazvať obdarovávanie očakávaním rozžiarených detí. Bol doslova na roztrhanie a musel so svojimi pomocníkmi, čertom a anjelom, byť doslova na viacerých miestach v rovnakom čase. Ale pretože má Mikuláš čarovnú moc a veľkú radosť zo svojho poslania, tak to zvládol nad očakávanie.

Najskôr zavítal do Hume parku v New Westminsteri, kde Česká a Slovenská Asociácia v Kanade  organizovala pre našu komunitu prechádzku náučným chodníkom , kde deti hľadali symboly Vianoc a rodičia si mohli vybrať  na knižnom bazáre z kníh v rodnom jazyku. Mikuláš spolu s anjelom obdarovali deti  balíčkami plných sladkostí a šibalský čert im pripomenul, aby poslúchali a slušne sa správali. Nie že by to deti nerobili , ale opakovanie pravidiel slušného správania v praxi nie je nikdy na škodu.

V tom istom čase deti v Slovenskej škole vo Vancouveri usilovne nacvičovali pesničku o Mikulášovi  a dúfali, že ich príde tiež pozrieť. Stalo sa tak a deti od radosti a prekvapenia zostali úplne zamĺknuté. Alebo to bolo zo strachu pred čertom? Ten musel radšej počkať v druhej miestnosti, aby sa deti odvážili prevziať si Mikulášske balíčky.  Deti zaspievali na privítanie aj rozlúčku a zázračné trio sa opäť ponáhľalo späť do Hume parku obdarovávať ďalšie deti.

Ďalší deň Mikuláš spolu s anjelom navštívili Slovenskú farnosť sv. Cyrila a Metoda. Tentokrát bol akýsi inakší, vyparádený. Každé z obdarovaných detí zarecitovalo alebo zaspievalo Mikulášovi.

No a o deň neskôr Mikuláš a dvaja anjeli prišli na Mikulášsko-vianočné posedenie detského folklórneho súboru Sláviček. Čert tentokrát zostal doma, lebo vedel, že deti zo súboru usilovne nacvičovali program, ktorí chceli Mikulášovi ukázať. A čertík by mohol spôsobil pre malých spevákov a tanečníkov nepotrebnú trému. Všetko dopadlo výborne, Slávičkári zaspievali, zatancovali, zarecitovali a za odmenu dostali od Mikuláša sladké balíčky. 

Na záver tohto trojdňového maratónu Mikuláš a jeho pomocníci, spolu s malými tanečníkmi  ochutnali domáce dobrotky slovenskej a českej vianočnej kuchyne. Lebo láska predsa prechádza cez žalúdok. Láska k našej kultúre, k našim tradíciam, k nášmu, v našich srdciach blízkemu slovenskému a českému dedičstvu.

MARIKA KUBINYI

Vancouver, Kanada