Bratislavský hrad sa v týchto dňoch stal miestom pre prezentáciu bohatej kultúry Slovákov žijúcich v srbskej Vojvodine. V jeho priestoroch sú aktuálne sprístupnené až dve samostatné výstavy, ktoré ponúkajú návštevníkom pohľad na talent a duchovné korene slovenských komunít žijúcich mimo územia Slovenska. Na slávnostných otvoreniach oboch výstav mal zastúpenie aj Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorý dlhodobo podporuje iniciatívy prezentujúce slovenskú kultúru v zahraničí.

Trón Pavla Surového – tradícia v modernom umeleckom jazyku

Od 4. júla do 1. septembra 2025 môžu návštevníci Historického múzea SNM obdivovať fotografickú výstavu Trón slovenského umelca Pavla Surového, pôsobiaceho v Srbsku. Tento oceňovaný dizajnér, fotograf a zberateľ ľudového odevu v nej originálnym spôsobom spája tradičný ľudový kroj s hlbokým filozofickým a duchovným posolstvom.

Výstava, ktorá otvorila aj Európske hlavné mesto kultúry Nový Sad 2022, prezentuje portréty mladých žien v slávnostných odevoch – nielen Sloveniek, ale aj Srbiek, Maďariek, Rumuniek či Rusíniek. Okrem estetickej krásy upozorňuje autor na prepojenie medzi náboženskými symbolmi, archaickými znakmi výšiviek a súčasnými ideálmi krásy či identity.

Kovačické insitné umenie – živé dedičstvo UNESCO

Druhá výstava, prístupná od 15. do 31. júla 2025 v Galérii na Západnej terase Bratislavského hradu, predstavuje tvorbu 65 insitných maliarov z Kovačice. Táto výnimočná zbierka viac než 220 diel dokumentuje silu a autenticitu naivného umenia, ktoré si vojvodinskí Slováci zachovali a rozvíjali celé generácie.

Výstava nadväzuje na úspešný zápis kovačického insitného maliarstva do zoznamu UNESCO v decembri 2024. Zakladateľ Galérie Babka, Pavel Babka, osobne sprevádza výstavou so svojím odborným výkladom. Medzi dominanty výstavy patria dva veľkoformátové obrazy Zima a Leto od Pavla Hájku a zbierka maľovaných šamlíkov.