PRVÉ INTERNETOVÉ RÁDIO Z NEW YORKU

Napriek tomu, že v Spojených štátoch amerických žije vyše dva milióny Slovákov a Čechov, chýba im zastrešujúca organizácia, ktorá by komunitu zjednotila a bola zdrojom informácií o jej aktivitách. Na túto úlohu sa podujali zakladatelia neziskovej organizácie RádioSlovakiaUSA (RSU), ktorí prostredníctvom internetového rozhlasového vysielania pokrývajúceho celé územie USA a Kanady sa budú snažiť o udržiavanie našej kultúry za hranicami.

Rádio RSU si kladie za úlohu nielen informovať o činnosti krajanských spolkov a organizácií v Spojených štátoch a Kanade, ale aj o aktuálnom dianí v politickej, ekonomickej a kultúrnej sfére na Slovensku, v Čechách a v Severnej Amerike. Okrem spravodajských relácií sa poslucháči môžu tešiť na zábavné, športové, náboženské a vzdelávacie programy pre všetky vekové kategórie. RSU spolupracuje s rôznymi apolitickými organizáciami a takto dáva priestor na svojom rádiovom éteri, čím pomáha udržiavať slovenské národné povedomie po celom svete.

Hudobná dramaturgia vysielania sa orientuje predovšetkým na pôvodnú slovenskú a českú tvorbu zastupujúcu každý žáner a éru. Rádio od začiatku ponúka priestor nielen začínajúcim hudobníkom, ale aj talentovaným amatérom hľadajúcim možnosť sebarealizácie v médiach na postoch redaktorov, reportérov alebo moderátorov. Neklamným znakom, že projekt si od začiatku získal záujem mnohých krajanov, je ich iniciatíva prejaviť svoju podporu konkrétnou formou, či už pomocou pri výstavbe rozhlasového štúdia, finančnými dotáciami, alebo darovaním LP, SP i CD slovenských a českých interpretov zo súkromných zbierok.
 
RádioSlovakiaUSA začalo oficiálne vysielať z rozhlasového štúdia v New Yorku 28. januára 2011.
Je k dispozícií aj prostredníctvom internetovej stránky www.radioslovakiausa.org, mobilných telefónov a Smartphone aplikácií. Zakladateľmi a vo vedení RSU sú už od oficiálneho zaregistrovania v marci 2010 manželia Ingrid Gapa (generálna riaditeľka) a Marcel Gapa (exekutívny riaditeľ), Jozef Kasan (sekretár správnej rady).Všetkých spája oduševnenie pre vec a vo svojom kolektíve radi privítajú im podobných nadšencov majúcich záujem spolupracovať na tomto projekte.
(tlačová správa)
 
RSU: Rádio pre Teba
 
Pri prvom výročí začatia oficiálneho vysielania RadioSlovakiaUSA, Inc (RSU) sa portál Slovenské zahraničie obrátil na naše vedenie, aby sme  pripomenuli čitateľom existenciu a smerovanie rádia.
Odpovedali sme: „Naším snom bolo vytvorenie rádia, prostredníctvom ktorého by sme nielen dali dokopy tím ľudí zdieľajúcich našu vášeň k umeniu, spravodajstvu a hudbe v kombinácii s láskou k Slovensku, ale oslovili aj podobne zmýšľajúcich poslucháčov z USA, Kanady i z rodnej zeme a povzbudili ich v pretváraní ich snov na realitu.“
Po roku môžeme skonštatovať, že už to nie je len sen, ale každodenná realita.
 
Z našej produkcie
 
Ponúkame široký záber z rôznych hudobných žánrov, s dôrazom na slovenskú a českú tvorbu. RSU dáva priestor nielen profesionálnym, ale aj amatérskym hudobníkom. Žurnalistka Miriama Learová dvakrát týždenne spracúva výber domovských a zahraničných správ. Relácie sú diferencované aj podľa vekových kategórií našich krajanov – pre deti, dospievajúcich, strednú generáciu i pre starších. Patria sem Večerníčky, Marcel z NYC, Stratení, Babinec s Ivetou, Art in Lights, Minarik 360, Porada s Kamilou, Rozhovory z Astórie, Lucia Mitro RSU, Hollywood TalkShow Marcely Lendvaiovej, Ri-Show, V zdravom tele zdravý duch a iné špeciálne vydania – ako napríklad Rozhovor s premiérkou vlády SR Ivetou Radičovou, s Martinom Hakelom Ako voliť zo zahraničia alebo Práca Generálneho konzulátu v New Yorku s Igorom Pokojným a konzulkou Zuzanou Kapustovou.
 
V tomto roku pripravujeme relácie o histórii slovenských hradov a kaštieľov i legiend, ktoré sa s nimi spájajú. Ďalej by sme chceli pravidelne vysielať sväté omše (Rádio Lumen v blízkej budúcnosti prisľúbilo nahrávky). Už sme úspešne odvysielali polnočnú omšu, ktorú CEO Marcel Gapa osobne nahral 24. decembra 2011 v slovenskom kostole Sv. Jána Nepomuckého v New Yorku.
 
Naším cieľom je dosiahnuť čo najväčšiu počúvanosť nášho vysielania prinášaním zaujímavých rozhovorov nielen s významnými slovenskými osobnosťami, ale aj s menej známymi jednotlivcami pozitívne reprezentujúcimi Slovensko vo svete. Usilujeme sa propagovať a zviditeľniť akcie klubov a spolkov hlavne v Severnej Amerike. Podobne aj vystúpenia slovenských a českých interpretov, umelcov, športovcov, či informovať o krajanských báloch, zábavách a výstavách i vystúpeniach folklórnych súborov a kapiel.
 
Predovšetkým sa snažíme v médiách podľa našich možností prispôsobovať záujmom našich poslucháčov. Naším mottom je: Rádio Slovakia USA – Rádio pre Teba.
 
Počas krátkej histórie nášho internetového rádia sme mali vo vysielaní mnohých vzácnych hostí. Boli to speváci Miroslav Žbirka, Peter Nagy, Zuzana Smatanová, Július Mikes zo skupiny Taktici, Martin Ďurinda zo skupiny Tublatanka, Kuly zo skupiny Desmod, Michal David, Helenka Vondráčková, Barbara Haščáková, Robo Opatovský, zakladateľ skupiny TEAM Dušan Antalík, superstáristi Robert Mikla a Dominika Stará, ako aj spevák Američan slovenského pôvodu Erik Maček. Hudobné skupiny Turbo, Skyline, Metropolis, Twiins. “Marcel z NYC” priniesol rozhovory s hosťami ako moderátor Marek Markuss Adamec, spevák Peter Armstrong Ondria, tanečníčka a Miss Tip súťaže krásy Universe SR 2010 Alžbeta Ferencová, prvá vicemiss Česka a Slovenska v Amerike 2011 Alice Kemrová, promotér Tibor Ambra, Slovenka žijúca v Tokyu Marianna Hasegawa a víťaz Amerického detského slávika Oliver Rus. V Babinci s Ivetkou – virtuózna huslistka Markéta Janoušková, Lenka Filipová, Skyline. V Art in Lights relácii boli sochárka Jana Brisudová Kolíková, umelecký dizajnér a tvorca šperkov Peter Janík, fotograf Dorian Hanuš, operný spevák basista Štefan Kocán. 
 
V štúdiu bolo mnoho ďalších zaujímavých jednotlivcov: skladateľ rockovej opery a klavirista Vlado Kormoš, skladateľka a speváčka Jana Andevská, módna návrhárka a vlasová štylistka Lucia Račeková, newyorskí maratónci Jaroslav Marcin, Ingrid Šimuničová, Martin Huba a Angela Soliková, americký výherca súťaže v držaní krčahu piva Vlado Kunca, ďalej v Hollywoodskej Talkshow Marcely Lendvaiovej: Barbara Haščáková, herečky Silvia Šuvadová, Simona Brhlíková, (herečkou je aj samotná autorka relácie Marcela Lendvaiová), ďalej televízny spravodajca TV JOJ Maroš Kočan, skladateľ, gitarista a spevák v jednej osobe Juraj Jaroščiak, známy klavírny virtuóz Peter Raphael Kalmar, tanečník Martin Sancho, zakladateľka Nadácie 421 plus Eva Jurínová, stewardi Michal Chomo, Mária Cigleová a Ana Mačtová, internetová iMiss SR Katarína Kniesnerová, hypnoterapeutka z ČR Alexandra Šalková a prvá vicemiss SR 2009 Soňa Skoncová. V zdravom tele zdravý vzduch: RNDr. Jitka Hořejšová, Ironman Ján Siňar a jeho dcérka Olivia.V Porade s Kamilou radil poslucháčom Luboš Tinák.
 
Na projektoch rádia všetci pracujeme len popri našich zamestnaniach – ako dobrovoľníci na plný úväzok. Preto príprava relácií a nových projektov (najbližší termín ich odovzdania je na konci februára) nám Gapovcom úplne zaberajú náš voľný čas. Je ozaj náročné skĺbiť zamestnanie, rodinné povinnosti a vedenie dobrovoľníckeho rádia. Podporujeme mimoškolské záľuby našej dvanásťročnej dcérky, sprevádzame ju na hodiny klavíru a gymnastiky, taktiež ju vozíme na stretnutia so spolužiačkami i kamarátkami, čo nám zaberá dosť času. Obaja sme hrdí na naše slovenské korene a snažíme sa vštepovať aj dcérke národnú identitu aktivitami v slovenskej víkendovej škole alebo vystúpeniami v tanečnom folklórnom súbore Limboráčik. Počas posledných piatich rokov digitálne nahrávame vystúpenia súboru alebo školy, ktoré zverejňujeme na YouTube. Tu je napríklad jedna ukážka http://www.youtube.com/watch? v=9x56Ofm4cuU&feature=results_main&playnext=1&list=PL218915252C7ECC9A
 
Na záver by sme Vám chceli pripomenúť, že Rádio Slovakia USA je aj v súčasnosti spoločným projektom približne tridsiatich aktívnych dobrovoľníkov. Ich mená sú zverejnené na www.radioslovakiausa.org. Sú to nadšenci usilujúci sa vytvoriť program relácií, ktorý bude naďalej oslovovať nielen amerických Slovákov a Čechov, ale aj krajanov žijúcich v iných častiach sveta. Ďakujeme im za ich námahu, ktorú robia z lásky k Vám – váženým poslucháčom i rodnému Slovensku.
 
Kontakty:
Ingrid a Marcel Gapa
Zakladatelia
RadioSlovakiaUSA, Inc.
38-01 23rd Ave Studio 200
Astoria, NY 11105
Telephone from USA: 1 (917) 755-6213
Telephone from Slovakia: 001 (917) 755-6213
Email: radioslovakiausa@gmail.com
Web address: www.radioslovakiausa.org
Facebook address: www.facebook.com/pages/Radio-Slovakia-USA/126651697382900