Taliansko
I. Základné údaje o štáte
Názov: Taliansko
Na „území“ Talianska existujú dva samostatné malé štáty, Vatikán v Ríme a San Marino na východnom pobreží. Vatikán zahrňuje Baziliku sv. Petra, Svätopeterské námestie s Apoštolským palácom, extrateritoriálne územia – patriarchálne baziliky a pápežské letné sídlo v Castel Gandolfo. Na čele cirkevnej monarchie je rímsky biskup – pápež, hlava katolíckej cirkvi. Obyvateľstvo tvoria väčšinou kňazi a príslušníci osobnej stráže pápeža – švajčiarskej gardy.
Hlavné mesto: Rím (Roma)
Celková rozloha: 301 230 km²
Počet obyvateľov: 58 133 509 (z roku 2006)
Etnické zloženie: Taliani – 98 %, iní – 2 %
Konfesionálne zloženie: 97 % katolíci, 1,5 % sa hlási ku valdénskej evanjelickej cirkvi, ostatní sú moslimovia a nedefinovaní
Úradný jazyk: taliančina; regionálne jazyky: emilčina-romaňolčina – Itagliàni, grécky – Ιταλοί (Italí), Južné Tirolsko (autonómna nemecká provincia) nemecký – ladinsky, retorománsky
II. Aktuálny stav
1. Cirkevný život
Veľká väčšina slovenského duchovenstva pôsobí, alebo študuje v centrách katolíckej cirkvi v Ríme a Vatikáne. Náboženský život sa sústreďuje okolo Pápežského slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda a Pápežského slovenského kolégia sv. Cyrila a Metoda. Od 17. 2. 2002 má slovenská komunita vďaka Slovenskej katolíckej misii v Ríme pravidelné bohoslužby v slovenskom jazyku v Kostole sv. Ježiša a Márie. Tento rímsky chrám je aj miestom spoločensko-kultúrneho života, kde sú prezentovaní slovenskí umelci.
3. Veda a výskum
Pod hlavičkou slovenskej vedy nie je vykonávaná nijaká činnosť.
5. Edičná a vydavateľská činnosť
Vydavateľské aktivity boli neoddeliteľnou súčasťou činnosti ústavov, fakúlt, spoločností, združení či krúžkov slovenských bohoslovcov pôsobiacich v rôznych mestách Talianska. Najvyššie hodnotená je činnosť Slovenského vydavateľstva sv. Cyrila a Metoda a Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme, ktoré v rokoch 1956 -1989 vydali viac než tisíc publikácií v náklade takmer tri milióny výtlačkov. Knižné vydania vychádzali v dvadsiatich edíciách, pokrývajúce zhruba päť záujmových oblastí, ktoré komunistický režim na Slovensku zakazoval: teologickú, filozofickú, svätopísomnú, katechetickú, literárno-umeleckú a vedeckú. Vychádzala pod hlavičkou už spomínaného Slovenského ústavu, organizácie slovenských kultúrnych, najmä vedeckých kresťansky orientovaných pracovníkov žijúcich v zahraničí.
7. Folklór
Tradičná ľudová kultúra a folklór sú v rámci obmedzených možností a záujmu predvádzané pri rôznych príležitostiach, tradičných sviatkoch a stretnutiach.
9. Internetové linky
Združenie priateľov Slovenska MY&VY – www.myavyslovacchia.it
Slovenská katolícka misia v Ríme – www.misiarim.org
Pozn.: ak máte k obsahu aktuálne doplnky alebo návrhy na zmeny, opravy, napíšte nám ich prosím.