Narodený: * 1940-05-22, Sokolče
† NULL,

Hokejová legenda, víťaz Stanleyho pohára (1961), držiteľ mnohých ocenení kanadsko-americkej Národnej hokejovej ligy (NHL). Člen Siene slávy NHL v Toronte (uvedený v roku 1983), člen Siene slávy slovenského hokeja (Mikita je jednou z prvých desiatich hokejových osobností pri slávnostnom otvorení Siene v roku 2002), držiteľ Radu Bieleho dvojkríža za mimoriadne zásluhy o rozvoj športových aktivít a propagáciu Slovenska v zahraničí (2004).

Rodák z liptovskej dedinskej Sokolče, ktorá na prelome 60. a 70. rokov 20. storočia zmizla pod hladinou vody pri výstavbe vodnej nádrže Liptovská Mara, dnes vyhľadávanej destinácie cestovného ruchu v tejto časti Slovenska. Stan Mikita (pôvodným menom Stanislav Guoth) patrí desaťročia k najuznávanejším legendám svetového hokeja. Potvrdením prívlastku je nielen 22 odohraných sezón v NHL v drese jediného klubu – Chicago Blackhawks, Mikitove zásluhy na triumfe klubu v Stanleyho pohári v roku 1961, ale aj množstvo individuálnych ocenení.

Stan Mikita, ktorý prekypuje pracovnými aktivitami v oblasti golfu a spoločenskou angažovanosťou aj po svojich 70. narodeninách, sa so svojou manželkou Jill a štyrmi deťmi tešil počas i po skončení kariéry veľkému uznaniu tak v USA a Kanade, ako aj v Európe vrátane Československa a od roku 1993 aj samostatného Slovenska. Zatiaľ posledným významným prejavom uctenia si jeho výnimočných ľudských i športových vlastností a úspechov, bolo odhalenie Miktovej sochy (spoločne s jeho bývalým tímovým spoluhráčom Bobby Hullom) pred United Centrom v Chicagu 22. októbra 2011 pred zápasom NHL Chicago – Colorado. Stanovi Mikitovi sa tak dostalo v podobe bronzovej plastiky takej úcty, ako basketbalovému fenoménu NBA Michaelovi Jordanovi pred rovnakou športovou arénou.

Príbeh Stana Mikitu je vyšperkovaný mnohými výnimočnými historickými okolnosťami, ale aj okamihmi, znásobujúcich čaro jeho osobnosti v aktuálnom čase. Slovenského rodáka, ktorý ešte ako šarvanec  pásol na Liptove kravy a v rieke chytal raky, vzal v roku 1948 strýko Joe Mikita so ženou Annou do kanadského St. Catharines. Keďže rodičia boli veľmi chudobní, rozhodli sa osemročného Stana pustiť za ďaleký oceán s túžbou, aby sa jeho životné kroky uberali v priaznivejšom prostredí.

Stano ako prvé prijal v Kanade priezvisko po svojom strýkovi, a tak sa z neho stal Mikita. Vyrastal v kanadskej provincii Ontário v mestečku St. Catharines, neďaleko Toronta. Hokej začal hrať v deviatich rokoch v obnosených, pričom o pol čísla menších, starých korčuliach, ktoré mu vydržali tri roky! Vtedy iba málokto tušil, že sa raz zapíše do histórie NHL ako jedna z jej najžiarivejších postáv.

V 1394 zápasoch v NHL v klube Chicago Blackhawks dosiahol Mikita počas 22 sezón 1467 bodov za 541 gólov a 926 asistencií, stále je najproduktívnejším hráčom v histórii klubu. Štyrikrát získal Art Ross Trophy pre najproduktívnejšieho hráča základnej časti (1964, 1965, 1967, 1968), dvakrát sa stal najužitočnejším hráčom sezóny (Hart Memorial Trophy – 1967, 1968), dvakrát získal Lady Byng Trophy pre najslušnejšieho hráča (1967, 1968) a raz sa stal najužitočnejším hráčom NHL podľa hráčskej asociácie (Lester B. Pearson Trophy – 1976).

V roku 1983 uviedli Mikitu do prestížnej Siene slávy NHL v Toronte, v roku 2002 bol v desiatke najlepších slovenských hokejistov, ktorých ako prvých prijali 30. novembra 2002 do Siene slávy slovenského hokeja. Československo navštívil Stan Mikita viackrát, v rokoch 1967 a 1972 a potom krátko po ukončení hokejovej kariéry v 80. rokoch. V reprezentácii hrával len v kanadskom drese  –  v roku 1972 sa zúčastnil pamätnej prvej prestížnej konfrontácie zámorských profesionálnych hokejistov  s lídrom európskeho „amatérskeho“ hokeja v sérii Kanada – Sovietsky zväz, po ktorej viedol tím javorových listov ako kapitán v stretnutí na pražskom ľade proti čs. reprezentácii (3:3). Na Slovensko v čase jeho samostatnej štátnosti zavítal Stan Mikita v roku 1996, naposledy začiatkom decembra 2004, kedy sa v rámci osláv 25. výročia federálneho titulu Slovana Bratislava v zápase Slovan ´79 – World Stars posadil na striedačku Slovana ako tréner.

Prezident SR Ivan Gašparovič udelil počas pobytu Stana Mikitu na Slovensku v roku 2004 slávnej legende štátne vyznamenanie – Rad Bieleho dvojkríža za mimoriadne zásluhy o rozvoj športových aktivít a propagáciu Slovenska v zahraničí. Pri priateľskom stretnutí v Prezidentskom paláci v Bratislave, na ktorom sa zúčastnila aj Mikitova manželka Jill, ocenil prezident SR športové výkony liptovského rodáka, permanentne sa hrdo hlásiaceho k svojim koreňom a k Slovensku.

ĽUDO POMICHAL

 

Foto: www.chicago.cbslocal.com

         www.blackhawks.nhl.com

 

Odkazy

www.hokej.pravda.sk

www.hokej.pravda.sk

www.hokej.pravda.sk

www.hokej.pravda.sk

www.hokej.pravda.sk

www.hokej.pravda.sk