Trvanie: 08.02.2021
Miesto: TASR – TERAZ.SK
Mesto/obec: Viedeň
Štát: Rakúsko

Vedci z rakúskej firmy Nanographics vytvorili trojdimenzionálny obraz koronavírusu SARS-CoV-2 na základe naskenovanej snímky z elektrónového mikroskopu od vedcov z Číny. Na zhotovení modelu sa podieľali aj experti zo Slovenska, potvrdil to začiatkom februára 2021 pre TASR Peter Mindek, jeden zo zakladateľov spoločnosti Nanographics.

Náš obrázok ukazuje reálny záber reálneho SARS-CoV-2 viriónu, nie je to model, nie je to kompozícia viacerých snímok,“ povedal. Pracovníci firmy Nanographics spolupracovali s vedcami z čínskej Univerzity Čching-chua, napísala agentúra APA. Čínski experti virióny SARS-CoV-2 naskenovali pomocou kryoelektrónovej tomografie (cryo-ET) s cieľom získať obrázky vírusu vo vysokom rozlíšení.

Vedcom z Nanographics sa s pomocou spolupracovníkov z Vedecko-technickej univerzity kráľa Abdalláha (KAUST) v Saudskej Arábii podarilo z týchto snímok zhotovených pomocou skenera vytvoriť 3D zobrazenie vírusu. Na vytvorení 3D zobrazenia sa podieľali aj Slováci Ivan Viola a Peter Mindek.

Vizualizácia vírusu má podľa Mindeka dvojaký význam. „Pre vedcov je užitočná pri vytváraní ešte detailnejších zobrazení koronavírusu, aké nedokážeme vidieť priamo v elektrónovom mikroskope,“ povedal.  Druhý význam je pre komunikáciu z verejnosťou. „Moja osobná motivácia pri vytvorení tejto vizualizácie bolo ukázať ľuďom, ako koronavírus naozaj vyzerá,“ uviedol Peter Mindek.  Z 2D snímok z elektrónových mikroskopov, ktoré je možné vidieť na internete, podľa Mindeka nie je až také jednoduché predstaviť si, ako vírus vyzerá.

Nanographics, ktorá sa venuje vedeckej vizualizácii, animácii a vývoju softvéru, spolupracuje s Technickou univerzitou vo Viedni.

ZDROJ: teraz.sk/ TASR
Foto:
Ilustračná snímka. TASR/AP