Kanadské Dni Kultúry (‘Culture Days’) sú národnou oslavou umenia a kultúry. Na konci každého septembra sa milióny ľudí zúčastňujú na nespočetných bezplatných umeleckých a kultúrnych podujatiach po celej krajine, a to osobne aj online. Programy Dní kultúry pozývajú verejnosť, aby sa oboznámila aj so zákulisím, aby zdôraznili význam umenia a kultúry v našich rôznorodých komunitách.
V sobotu 5.októbra 2024, vrámci Dní Kultúry, hosťovala Slovenská škola vo Vancouveri v hale slovenského kostola Tvorivé Dielne Tradičného Umenia. V miestnosti vyzdobenej vo folklórnom nádychu a reáliami o najzaujímavejších slovenských aj českých miestach, zaradených medzi historické skvosty UNESCO, to bzučalo ako v úli. Usilovné včeličky pracovali na troch starostlivo pripravených staniciach pod vedením inštruktoriek: 1. drotárska výroba vtáčikov, srdiečok, ale aj iných predmetov; 2. zdobenie papierových tanierov v štýle modranskej keramiky; a 3. tvorba ozdobných záložiek z textilnej modrotlače. Neváhali sa zapojiť aj rodičia a každý si odnášal svoje jedinečné vlastnoručne vyrobené poklady.
Do týchto kultúru oslavujúcich dní sa v našej komunite zapojili aj FS Slávik a DFS Sláviček, svojimi Tanečnými Dielňami, v pondelok 7.októbra. Najskôr deti zo Slávička s vedúcou Marikou oboznámili svojich rovesníkov o sloveských folklórnych tradíciách pomocou ukážok z autentického filmu Karola Plicku “Zem spieva” a potom sa pustili do tanečných hier i tanca samotného. Nových kamarátov Slávičkári naučili svoje obľúbené tance ‘Čerešnička’ a ‘Kto to tam, kde to tam’ a do tancovačky zapojili aj odvážnych rodičov.
Na parkete ich vystriedali Slávice, ktoré rozkrútili sukne a svojich tancachtivých hostí učili základné tanečné kroky, zemplínske kráčanie a krokové obmeny pospájali do karičky. Precvičili aj párové točenie a čardáš z Podpoľania a na záver si zakrepčili opakujúcu sa krokovú variáciu na modernizovanú ľudovú pieseň ‘Ide furman dolinou’. O úspechu oboch tanečných dielní svedčili nielen rozradostené tváre návštevníkov, ale mnohí z nich odchádzali domov tanečným krokom.
Bolo nám cťou zapojiť sa a prispieť k pozdvihnutiu slovenského kultúrneho povedomia verejnosti, ďaleko od domoviny.
Zuzana Chlepková, učiteľka zo Slovenskej školy vo Vancouveri
Fotografie: Zuzana Chlepková