Miroslav Mojžita je slovenský diplomat s dlhoročnými zásluhami v oblasti podpory Slovákov žijúcich v zahraničí. Jeho bohatá kariéra zahŕňa mnohé významné úspechy, pričom osobitnú pozornosť venoval slovenským komunitám v rôznych krajinách počas svojho pôsobenia na diplomatických misiách.

V rokoch 1995 – 2001 zastával funkciu veľvyslanca Slovenskej republiky v Belehrade. V tomto období, poznačenom juhoslovanskou krízou a vojenským konfliktom, sa výrazne angažoval v podpore slovenskej menšiny vo Vojvodine. Vďaka jeho úsiliu a finančnej podpore slovenskej vlády sa podarilo vybudovať internát pri slovenskom Gymnáziu Jána Kollára v Báčskom Petrovci. Tento projekt mal zásadný význam pre vzdelávanie slovenskej mládeže v regióne.

Počas konfliktov v Juhoslávii organizoval humanitárne akcie, ktoré pomohli zmierniť dopady vojny na miestne obyvateľstvo. Za svoju prácu v prospech slovenskej menšiny získal od vtedajšieho prezidenta Juhoslovanskej zväzovej republiky Vojislava Koštunicu najvyššie štátne vyznamenanie – Rad juhoslovanskej hviezdy 1. stupňa. Spisovateľ Ladislav Ballek jeho prácu ocenil slovami: „Sám urobil nesmierne veľa pre našich juhoslovanských Slovákov, aby tú skazu prežili.“ Za svoje zásluhy bol Miroslav Mojžita vyhlásený za čestného občana Báčskeho Petrovca. Po skončení misie v Srbsku pokračoval vo svojej diplomatickej dráhe na Veľvyslanectve SR v Bosne a Hercegovine, kde v roku 2013 získal Rad zástavy Republiky srbskej so zlatým vencom.

V rokoch 2017 – 2020 pôsobil ako generálny konzul Slovenskej republiky v Užhorode na Ukrajine. Od roku 2020 je spolupredsedom Zmiešanej slovensko-maďarskej komisie pre národnostné menšiny, kde naďalej aktívne pracuje na podpore práv menšín.

Okrem diplomatickej kariéry sa Miroslav Mojžita venuje aj literárnej tvorbe. Vo svojich knihách mapuje spoločenské a politické zmeny v krajinách, kde pôsobil. Tieto publikácie poskytujú unikátny pohľad na moderné dejiny regiónov, ktoré ovplyvnil ako diplomat a humanista.

Video o ocenenom na webe ÚSŽZ:

Ocenenenia ÚSŽZ 2024: Miroslav Mojžita