Už šiesty rok sa konalo kultúrne podujatie AHOJ Festival, ktorý doteraz prinášal súčasnú českú kultúru krajanom vo Švajčiarsku. K organizátorovi, Českému klubu Zürich, sa po prvý raz pridal aj novozaložený Slovenský kultúrny spolok. Obe strany sa rozhodli spojiť sily a počas dvoch týždňov festivalu predstavili českých a slovenských umelcov.  S finančnou podporou Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí sme do Zürichu pozvali slovenských umelcov.

Lenka Šingovská nám cez svoje knihy predstavila krásy Slovenska. Lenka  v  súťaži o Najkrajšie knihy a propagačné materiály o Slovensku, ktorú každoročne organizuje Klub fotopublicistov Slovenského syndikátu novinárov, získala zlatú priečku za titul Tajomstvo skalného sokola. Dvojjazyčná slovensko-anglická kniha pre všetky vekové kategórie je plná jej autorských, netradičných fotografií. Autorka k svojej tvorbe doplnila: „Rada by som poskytla čitateľom bez rozdielu veku a geografickej polohy ich bydliska knihy, ktoré im ponúknu zážitkové spoznávanie Slovenska, sprístupnia im známe legendy a prírodné bohatstvo, čerpajú z miestnych zvykov a tradícií. Vďaka tejto knihe môže mať čitateľ vo svojej domácej knižnici kúsok Slovenska.“ 

Divadlo Erby bolo založené manželským párom Zuzana a Robert Erby, ktorý po odchode zo Slovenska zakotvil v nemeckom Mníchove. V dvojjazyčnom, slovensko-nemeckom predstavení pre deti uviedli hru Hasi, pass auf o zajačikovi, ktorý sa spolu s kamarátmi musí brániť zlej koze.  

Zuzana Erby po predstavení povedala: „Užívam si, keď môžem hrať dvojjazyčne. Nemčina mi už chodí automaticky, ale keď môžem hrať v slovenčine, tak mi hneď zazvoní, slovenčina ma vždy pohladí. Je to taký domácky pocit. V Mníchove sme hrali najmä po nemecky, no Jarmila Buchová (predsedníčka Asociácie slovenských vzdelávacích centier vo svete ISEIA) nás povzbudila hrať opäť aj po slovensky popri spojení so slovenskou školou. Deti a rodiny si to žiadali. Bolo pekné vrátiť sa opäť k slovenčine.“ 

V predstavení pre dospelých Kabaret Akurát sa predstavilo Divadlo Erby dvojjazyčnosť s nadhľadom. 

Kabaret Akurát vznikol v Mníchove ako súčasť multikultúrneho podujatia, kde sa jeho autori snažili predstaviť Slovensko. Prostredníctvom hudby, textov a video koláží skúmajú slovenskú kultúru a podobnosti a rozdiely medzi východom a západom. Ide o také podstatné témy ako láska, jedlo a pravopis. Hudobne ich spektrum siaha od ľudových piesní cez šansóny až po hity, a to v rôznych jazykoch. Tento Kabaret v nás, Slovákoch v zahraničí, vyvolal hlboké a často už skryté emócie spojené so stratou koreňov a hľadaním novej identity.  

https://www.erbytheater.de/ 

Folklórny súbor Kolečko  je medzinárodnou skupinou priateľov slovenského ľudového tanca a spevu v Zürichu, ktorá reprezentuje slovenský folklór vo Švajčiarsku. Súbor bol založený už v roku 1968 ako tanečný spolok emigrantov a priateľov Československa. V roku 2023 oslávilo Kolečko svoje 55. jubileum, na ktorom prezentovalo dvojhodinový Galaprogram, spolu s detskou folklórnu skupinou Slováčik. V radoch súboru Kolečko nie sú len Slováci, Česi a srbskí Slováci, ale aj Švajčiarky a Švajčiari, ktorí sa aj naučili po slovensky. 

Tanečníci súboru Kolečko predstavili moderný a vtipný program ako dôkaz, že folklór nepatrí do minulosti, ale stále nás sprevádza ako pevný základ súčasnej slovenskej kultúry a prispieva k udržiavaniu slovenských tradícií. Navyše vyzvali publikum na vyskúšanie tanca zvaného Bašistovská – mužskej tanečnej hry, ktorý si takmer všetci zúčastnení s radosťou vyskúšali.  

Jarmila Buchová, predsedníčka ISEIA a riaditeľka slovenského vzdelávacieho centra Zvonček v Mníchove, vyjadrila svoj postoj k uchovávaniu slovenčiny u Slovákov žijúcich v zahraničí: „Ako pedagóg si myslím, že poznať jazyk, znamená aj poznať kultúru, myslenie a históriu národa. Jazyk sa učíme cez kultúru, cez rozprávky, cez básničky, cez povesti. Učiť sa iba jazyk bez reálií nedáva zmysel. Okrem toho nám dvojjazyčnosť poskytuje oveľa viac možností do ďalšieho života. 

Za českú stranu sa predstavili český autor a režisér Julius Effenberger, umelkyne Rozálie Havelková a Anežka Hessová s divadelným predstavením Rozladěné držky, maliarka a ilustrátorka Veronika Bílková, výtvarník a autor David Böhm, autorka Lenka Horňáková-Civade, švajčiarsky Fotograf Christian Scholz a pražské kníhkupectvo 2 veverky. 

Podrobnejšie informácie k týmto umelcom a autorom nájdete na stránkach: https://www.slovenskakultura.ch/s-projects-side-by-side

https://www.ceskyklub.ch/festival 

Petra Ondrčková