Väčšina seniorov nad 65 rokov užíva výživové doplnky, ktoré im nemusia podľa výskumov prinášať želaný osoh. Namiesto konzumácie potravín s potrebným množstvom vitamínov a minerálnych látok sa mnoho ľudí vo vyššom veku uchyľuje k jednoduchšej, no zato drahšej metóde. K príjmu mikroživín vo forme rôznych tabliet. Ako u nich fungujú?
Štatistika hovorí jasne
Minimálne polovica seniorov v spomínanej vekovej skupine radšej putuje do lekárne a kupuje si rôzne vitamínové doplnky, než aby si dávala väčší pozor na výber správneho jedla. Podľa profesora biochémie Donalda McCormicka mnoho starších ľudí môže získať potrebné výživné látky vo forme stravy. “Väčšina seniorov môže získať vitamíny zo stravy. Napriek tomu milióny ľudí mrhajú na výživové doplnky veľké množstvo peňazí, ktoré nepotrebujú,” hovorí vo svojom výskume uznávaný vedec.
Nejde o zázračnú medicínu, ale o doplnok
Autor tejto štúdie tak spochybňuje tvrdenia iných kolegov, ktorí vravia, že ľudia s pribúdajúcim vekom potrebujú prijímať väčšie množstvo vitamínov a minerálnych látok. “Na to, či sú tieto látky skutočne potrebné u starších ľudí však vieme veľmi málo,” zdôrazňuje McCormick. Prekvapivo si nedáva servítku pred ústa a jasne hovorí, že výživový doplnok nedokáže zmeniť prirodzené procesy v tele. “Výživový doplnok nelieči proces starnutia,” varuje. Naopak, nadbytočné užívanie týchto prípravkov môže podľa neho škodiť.
Menej je viac a viac radšej zo stravy
Popredný americký vedec nesúhlasí s vyjadreniami kolegov, ktorí odporúčajú užívať starším ľuďom až dva multivitamínové prípravky denne. Ako sám tvrdí, nenašiel žiaden dôkaz, že by seniori skutočne potrebovali viac “umelých” vitamínov skupiny B než napríklad mladší ľudia. Pripúšťa, že potreba vitamínu B12 či kyseliny listovej sa môže s pribúdajúcim vekom zvýšiť.
V prípade vitamínu C sú výskumy jasné. Vyzerá to tak, že dopĺňanie vitamínu C do tela prostredníctvom tabletiek je rovnaké vo všetkých dospelých vekových skupinách. Viac ho potrebujú len mladí a starší ľudia, ktorí fajčia cigarety. Pri fajčení totiž dochádza k vyššej spotrebe vitamínu C. Túto mikroživinu si však pomerne ľahko doplníme zo stravy. V letných mesiacoch skvele poslúžia čerešne, jahody, jablká, bobuľovité ovocie a v chladnejších citrusy a rôzne druhy zeleniny.
Potrebujeme elixír mladosti?
McCormick vysvetľuje, že jeho štúdia nepriniesla jasný dôkaz o tom, že seniori potrebujú užívať aj extra dávky vitamínu E. Spomínaná látka sa označuje aj ako elixír mladosti. Vitamín E je silný antioxidant, opravuje poškodené bunky a chráni ich tak pred predčasným, no nie prirodzeným starnutím. Nachádza sa vo veľkom množstve v orechoch, semenách rastlín, rastlinných olejoch. Hoci tento vitamín staršie telo nepotrebuje dopĺňať vo forme tabliet, v prípade vitamínu D je situácia odlišná.
Vedec pripúšťa, že s pribúdajúcimi rokmi sa znižuje schopnosť kože vytvárať vitamín D v ľudskom tele. V niektorých prípadoch tak dopĺňanie tejto mikroživiny nemusí byť na škodu. I napriek tomu odporúča prírodné a pre telo prirodzené formy vitamínu D. Výborným zdrojom tohto vitamínu sú morské ryby, huby, rybí olej, vajíčka či mliečne výrobky.